Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Szukaj wsród aktualności

Komisja Europejska zatwierdziła prawie 736 milionów złotych unijnego dofinansowania dla budowy drogi S19 na odcinku od węzła Lublin Węglin do węzła Kraśnik Południe. Dofinansowanie unijne dla inwestycji jest pewne.

Zgodnie z prawem unijnym każda duża inwestycja, która ma być dofinansowana z UE, musi uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na takie wsparcie. Decyzja Komisji oznacza, że dofinansowanie jest pewne. Rzetelna praca nad inwestycją opłaciła się – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Odcinek, którego dotyczy decyzja Komisji Europejskiej, to fragment międzynarodowej trasy Via Carpatia, która ma połączyć Kłajpedę na Litwie z Salonikami w Grecji. W Polsce droga biegnie z północy na południe, wzdłuż wschodniej granicy.

Via Carpatia to inwestycyjny priorytet rządu. Chcemy wspierać budowę tej drogi także z nowego rozdania funduszy unijnych. Dążymy do tego, żeby na koniec przyszłej perspektywy cała Via Carpatia w Polsce miała standard drogi ekspresowej” – zapowiada minister Jarosińska-Jedynak.

Zdaniem minister ekspresowa Via Carpatia będzie miała też ogromne znaczenie dla rozwoju Polski Wschodniej. „Bardzo często mówi się, że sieć transportowa to krwioobieg gospodarki, dlatego Via Carpatię możemy nazwać aortą wschodniej części Polski, która będzie dostarczać tlen do rozwoju. Także po to, by jak najszybciej zrobić restart po pandemii” – dodaje minister.

Całkowity koszt inwestycji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pn. „Budowa drogi ekspresowej S19 Lublin – Rzeszów, odcinek węzeł Lublin Węglin – węzeł Kraśnik Południe” to prawie 1,5 miliarda złotych, w tym dofinansowanie UE z Programu Infrastruktura i Środowisko to ponad 736 milionów złotych. Za te pieniądze powstanie droga o długości prawie 42 kilometrów. Inwestycja realizowana jest w systemie Projektuj&Buduj i będzie ukończona w przyszłym roku.

To już 105. pozytywna decyzja Komisji Europejskiej dla dużych inwestycji w Polsce realizowanych w ramach programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Ostatnia modyfikacja:

Paweł Turczyn (DZ RPO)

Zgłoś nieprawidłowości Kalendarz
Ikona do góry