Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Szukaj wsród aktualności

Zarząd Województwa Lubelskiego podjął decyzję o kolejnym, ósmym już zwiększeniu alokacji w konkursie w ramach Działania 4.2 Produkcja energii z OZE w przedsiębiorstwach. Ze wsparcia skorzysta 17 firm. Dzisiaj Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, sześciu z nich, wręczył uroczyście stosowne umowy. Na ich postawie do przedsiębiorstw trafi łącznie prawie 691 tys. zł. Przedsiębiorcy, którzy podpisali umowy, reprezentują firmy z listy rezerwowej konkursu prowadzonego przez Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie (LAWP).

OZE w przedsiębiorstwach Lubelszczyzny

29 grudnia do grona firm inwestujących w zieloną energię przy wsparciu Funduszy Europejskich dołączą:

  • Meble R.C. Barzyńscy Spółka Jawna
  • Amis Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością
  • "Hulanicki Bednarek" Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością
  • Linguaton Spółka Jawna Janiszewska I Wspólnicy
  • AUTO CELEJ Tomasz Celej
  • Dariusz Głuch F.H. BIGBUT

Wybrane projekty obejmują głównie budowę instalacji i farm fotowoltaicznych, a wszystkie zlokalizowane są na terenie województwa lubelskiego. Dominują projekty związane z budową tzw. mikroinstalacji do 50 kW. Maksymalna moc inwestycji w przypadku energii słonecznej, w tym naborze, o którą mogli wnioskować przedsiębiorcy, wynosiła 2 MWe/MWt. Przedsiębiorcy realizując swoje projekty w znaczący sposób przyczyniają się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych i zaspokojenia rosnących potrzeb energetycznych lokalnej gospodarki.

Będzie więcej zielonej energii

LAWP przeprowadził konkurs jeszcze w 2020 roku – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Zapotrzebowanie na tego typu wsparcie było jednak ogromne. Korzystając z pojawiających się możliwości, jako zarząd województwa, systematycznie zwiększaliśmy jego alokację. Pierwotnie wynosiła ona zaledwie nieco ponad 45 mln zł. Dzięki dodatkowym środkom dzisiaj wynosi prawie 136 mln zł. - dodaje.

Dotychczas samorząd województwa dofinansował 399 umów (na kwotę blisko 133 mln zł). Docelowo jednak liczba podpisanych umów wzrosnąć powinna do 417.

Przypomnijmy zasady obowiązujące w konkursie

Ze wsparcia mogli korzystać wyłącznie przedsiębiorcy z obszaru województwa lubelskiego. Firmy sektora MŚP mogły otrzymać dotację w wysokości od 55% do 80%. Maksymalnie jednak mogło to być 2,5 mln zł. Z kolei spółki prawa handlowego, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego, mogły liczyć na wsparcie nawet do 60% dofinansowania, maksymalnie do 3 mln zł.

Projekt współfinansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 w ramach Działania 4.2 Produkcja energii z OZE w przedsiębiorstwach.

Ostatnia modyfikacja:

Paweł Turczyn (DZ RPO)

Zgłoś nieprawidłowości Kalendarz
Ikona do góry