Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Perspektywa 2021 - 2027

Jednostki Samorządu Terytorialnego (JST) oraz jednostki organizacyjne działające w imieniu JST to ważni beneficjenci programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom beneficjentów, 27 marca br. w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, zorganizowaliśmy konferencję pt. "Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 – wsparcie Jednostek Samorządu Terytorialnego". Podczas spotkania zaprezentowane zostały m.in. możliwości wsparcia, zasady aplikowania o środki dostępne z programu, zasady składania wniosków o dofinansowanie czy kryteria wyboru projektów. Konferencję oficjalnie otworzył Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, a głos w trakcie wydarzenia zabrali również Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń, Poseł na Sejm RP Jacek Czerniak oraz Piotr Zygadło Dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Wystąpienia ekspertów

Merytoryczną część konferencji rozpoczęło wystąpienie Anny Brzyskiej, Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie (UMWL), która przedstawiła tematykę „Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego z programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027”.

Następnie przedstawiono „Zasady aplikowania o środki dostępne dla Jednostek Samorządu Terytorialnego (w tym kryteria wyboru projektów) w ramach Działań wdrażanych przez Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego”. Te zagadnienia omówił Piotr Zych, Zastępca Dyrektora Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UMWL.

Uczestnicy spotkania zapoznali się również z tematem dotyczącym „Instrumentów Finansowych w Funduszach Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027”, który zaprezentował Krzysztof Borys, kierownik Oddziału Instrumentów Finansowych w Departamencie Zarządzania Programami Regionalnymi UMWL.

Kolejno „Zasady aplikowania o środki dostępne dla Jednostek Samorządu Terytorialnego (w tym kryteria wyboru projektów) w ramach Działań wdrażanych przez Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego” przedstawił Sławomir Sołtys, Zastępca Dyrektora Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego UMWL.

Na koniec Małgorzata Pracownik Wicedyrektor ds. Funduszy Europejskich Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie omówiła temat dotyczący „Środków dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w ramach FEL 2021-2027 w obszarze rynku pracy i włączenia społecznego”.

Prezentacje prelegentów

Wsparcie dedykowane JST

W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, największy strumień pieniędzy popłynie na klimat, środowisko oraz energetykę, a także działania związane z transportem, w tym na tzw. zielony transport. Pieniądze przeznaczone zostaną także na instrumenty terytorialne, czyli ZIT, rewitalizację i Inny Instrument Terytorialny. Grupami docelowymi wsparcia są m.in. osoby, instytucje oraz przedsiębiorstwa korzystające z rezultatów projektów. Samorządy w wielu obszarach mają możliwość pozyskania dofinansowania z funduszy unijnych na projekty, które wpływają na wysoką jakość życia i bezpieczeństwo mieszkańców regionu.

Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

Alokacja na program Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 stanowi ponad 2,43 mld euro, z czego ponad 1,7 mld euro to środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a ponad 700 mln euro to środki Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Łącznie województwo lubelskie otrzymało o 170 mln euro więcej niż w kończącej się perspektywie finansowej na lata 2014-2020.

Pierwsze nabory

Pierwsze nabory w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 zostały już ogłoszone, a tylko w I kwartale 2023 r. będzie ich 11. Łączna kwota wsparcia tych naborów, to ponad 1 mld 183 mln zł. Projekty wybierane będą zarówno w sposób konkurencyjny, jak i niekonkurencyjny. Załączniki do wezwań do złożenia wniosków o dofinansowanie, a także ogłoszenia o naborach, w tym ich regulaminy i niezbędne dokumenty do aplikowania o środki, znajdują się na stronie funduszeue.lubelskie.pl w zakładce Nabory/konkursy.

Za realizację naborów odpowiedzialny jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie (Departament Wdrażania EFRR, Departament Wdrażania EFS), a także Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie oraz Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie.

Ostatnia modyfikacja:

Paweł Turczyn (DZ RPO)