Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Szukaj wsród aktualności

Jak działa Unia Europejska? W jakim kraju znajduje się siedziba Komisji Europejskiej? Z czego znana jest Belgia? Na te i wiele innych pytań odpowiadał dzisiaj lubelskim uczniom Andrzej Urbanik, przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Lekcje europejskie (taką nazwę nosiły zajęcia dla młodzieży) zagościły w trzech lubelskich szkołach. Jako pierwsi o funkcjonowaniu unijnych instytucji usłyszeli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie. Kolejnym przystankiem dla zajęć Andrzeja Urbanika był Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. gen. F. Kleeberga w Lublinie, a ostania lekcja odbyła się w XXIII Liceum Ogólnokształcącym im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie.

Andrzej Urbanik przedstawił młodzieży główne zasady funkcjonowania UE, w tym m.in. skąd biorą się środki europejskie, na jakie dziedziny gospodarki przeznaczono najwięcej pieniędzy w unijnym budżecie, jak działa Parlament Europejski i na czym polega praca Komisji Europejskiej. Warto dodać, że przedstawiciel Komisji Europejskiej opisał również kształt polityki regionalnej, gdzie największymi beneficjentami są regiony słabiej rozwinięte.

Ważnym punktem zajęć było ukazanie korzyści, jakie Unia Europejska daje Polsce. W tym miejscu główną rolę zagrały inwestycje i projekty unijne, które zmieniały oblicze naszego kraju, ale także regionu. Zajęcia zakończyły się dyskusją, w której uczniowie mogli podzielić się swoimi przemyśleniami dotyczącymi UE i jej przyszłości. W spotkaniach z dyrekcją ww. Szkół udział wzięły również Ewa Olejniczek-Wójcik, p.o. zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz Iwona Nowakowska, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania ds. Projektów i Programów Edukacyjnych Urzędu Miasta Lublin. Wspólnie przedstawiciele mogli zobaczyć również efekty projektów dofinansowanych ze środków UE, w tym m.in. sale do zajęć praktycznych wyposażone w sprzęt ze środków pozyskanych z funduszy unijnych.

Ostatnia modyfikacja:

Paweł Turczyn (DZ RPO)

Zgłoś nieprawidłowości Kalendarz
Ikona do góry