Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Eksperci z Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i Komisji Europejskiej zainaugurowali w Lublinie projekt pilotażowy polegający na wzmacnianiu potencjału administracyjnego w instytucjach zaangażowanych w zarządzanie funduszami unijnymi.

Jedni z pięciu w Europie!

Przypomnijmy, że akces województwa lubelskiego do projektu został zgłoszony w kwietniu tego roku. Miesiąc później ogłoszono, że IZ RPO WL będzie jedną z pięciu instytucji z całej Europy, które wezmą udział w programie.

Przez pierwsze dwa dni nasi goście prowadzili rozmowy z przedstawicielami poszczególnych departamentów Urzędu Marszałkowskiego, nie tylko tych bezpośrednio zaangażowanych w zarządzanie i wdrażanie RPO, a także Instytucji Pośredniczących (LAWP, WUP, IP ZIT). Eksperci poznali dzięki temu strukturę instytucji zarządzającej i system realizacji RPO. Do rozmów z ekspertami OECD zaproszono także zewnętrznych interesariuszy – beneficjentów, organizacje pozarządowe. Nie zabrakło również uczestnictwa przedstawicieli Komisji Europejskiej, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Informacje pozyskane w trakcie rozmów pozwoliły ekspertom na zaprojektowanie scenariusza warsztatów, które odbyły się w dniach 18 – 19 października br. Przedstawiciele UMWL i interesariuszy zewnętrznych przez cały dzień pracowali przy pięciu stolikach tematycznych, identyfikując mocne i słabe strony systemu oraz wynikające z nich szanse i zagrożenia. Pracami grup kierowali moderatorzy wyłonieni spośród pracowników urzędu. Celem warsztatów było zaproponowanie konkretnych rozwiązań i usprawnień w systemie realizacji RPO ze szczególnym uwzględnieniem przyszłej perspektywy finansowej.

Mapa drogowa dla IZ RPO

Efektem pierwszego etapu programu będzie stworzenie planu działań (tzw. „mapy drogowej”) dla Instytucji Zarządzającej RPO Województwa Lubelskiego. Co ważne, nie zostanie ona narzucona przez OECD, ale powstanie w wyniku współpracy Organizacji z IZ RPO. Mapa zawierać będzie m.in.: diagnozę systemu funkcjonowania Instytucji Zarządzającej i otoczenia, w którym działa; identyfikację obszarów wymagających dalszego wzmocnienia w związku ze skuteczną i wydajną realizacją programu; określenie działań i obszarów, które należy wzmocnić; wybór konkretnych działań do realizacji w fazie II projektu pilotażowego; określenie kamieni milowych, celów i terminów działań, narzędzi i osób odpowiedzialnych. Dokument ma być gotowy w połowie przyszłego roku.

Lubelskie jest pierwszym regionem, w których odbyły się warsztaty OECD. Poza naszym województwem do programu zostały zakwalifikowane instytucje zarządzające z Chorwacji, Bułgarii, Hiszpanii i Grecji.

Ostatnia modyfikacja:

RPO WL (RPO WL)