Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Szukaj wsród aktualności

Konkurs Modelowa Rewitalizacja Miast został ogłoszony przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w kwietniu 2015 roku. Dziś widać pierwsze efekty tego długofalowego przedsięwzięcia, również w miastach z terenu województwa lubelskiego, które jako jedyne w Polsce ma w projekcie aż trzech przedstawicieli. Sprawdźmy, jak modelowa rewitalizacja przebiega w jednym z tych miast – Hrubieszowie.

Hrubieszów znany jest z tego, iż jest najdalej wysuniętym miastem na wschód w Polsce. Słynie z wielokulturowości, ponieważ do II wojny światowej żyły tu zgodnie trzy społeczności: katolicka, prawosławna i żydowska. Ślady wielu kultur przetrwały do dziś m.in. w architekturze, np. katolicki kościół i zabytkowa cerkiew prawosławna stoją w bezpośrednim sąsiedztwie, po dwóch stronach jednej ulicy.

To właśnie odnowa oraz wykorzystanie unikalnych rozwiązań architektonicznych sprzed lat jest obszarem, na którym skupia się rewitalizacja w Hrubieszowie. Przykładem mogą być tak zwane hrubieszowskie „Sutki”, czyli ostatnie w Polsce murowane kramy wzorowane na bazarach wschodnich. Pełnią one wciąż dawną rolę, gdyż mieszczą się w nich sklepy i zakłady usługowe, jednak rozdrobnienie właścicielskie przez lata sprawiało, że renowacja tego miejsca była utrudniona. Modelowa Rewitalizacja Miast przełamała ten impas. Miasto ogłosiło konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie wstępnej koncepcji funkcjonalno-przestrzennej zagospodarowania tego terenu oraz podjęło rozmowy z przedsiębiorcami na temat rewitalizacji „Sutek”.

Sercem rewitalizacji w Hrubieszowie jest natomiast budynek Fundacji du Chateau, w którym mieścić się będzie Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa. Jego utworzenie zostało dofinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 kwotą ponad 9 milionów złotych. Obecnie trwa remont zabytkowego budynku, który docelowo będzie przestrzenią realizacji projektów społecznych, mających przyczynić się do aktywizacji i integracji społecznej różnych grup mieszkańców, rozwijania idei wolontariatu i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

Więcej informacji na temat rewitalizacji Hrubieszowa znaleźć można pod adresem http://hrubieszow.sm32.eu/.

Efekty projektów realizowanych w Modelowej Rewitalizacji Miast stanowić mają wzór dla innych miast realizujących własne działania rewitalizacyjne, a także zasilać portal Krajowego Centrum Wiedzy o Rewitalizacji. Ponadto celem przedmiotowego konkursu jest zwiększenie świadomości i wiedzy potencjalnych beneficjentów w zakresie nowego podejścia do rewitalizacji, a także tworzenie trwałych mechanizmów partycypacji społecznej. W konkursie dofinansowano jeszcze dwa miasta województwa lubelskiego - Lublin i Opole Lubelskie. Ich doświadczenia przybliżymy w kolejnych artykułach.

Ostatnia modyfikacja:

Paweł Turczyn (DZ RPO)

Zgłoś nieprawidłowości Kalendarz
Ikona do góry