Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Problem braku monitorowania rozwoju gminy jest jednym z podstawowych deficytów procesów decyzyjnych w Polsce. Brak możliwości uchwycenia tendencji rozwojowych może negatywnie odbić się na rozwoju gminy. Dlatego ważna jest budowa narzędzi umożliwiających gminom dokonywanie rzetelnych diagnoz, na bazie których opracowywane są strategie rozwoju oraz systemu weryfikacji postępów ich realizacji.

Zarówno do monitorowania rewitalizacji jak i całokształtu polityki rozwoju warto skorzystać z wypracowanych już narzędzi i podręczników:

- Monitor Rozwoju Lokalnego - to narzędzie pozwalające na syntetyczną ocenę potencjału społeczno-ekonomicznego gminy w czasie i w relacji do innych gmin o podobnej funkcji w strukturze osiedleńczej kraju. Nie jest to zatem ocena w kategoriach bezwzględnych – a zawsze w porównaniu z tym co dzieje się w jednostkach samorządu terytorialnego, stanowiących grupę porównawczą. Tym samym to jest wsparcie władz i mieszkańców w przygotowaniu decyzji, przede wszystkim o charakterze strategicznym. Narzędzie dostępne jest pod adresem: https://www.systemanaliz.pl/monitor-rozwoju-lokalnego

- Podręcznik poświęcony monitorowaniu procesów rozwoju na poziomie wewnątrzmiejskim – publikacja, która obejmuje m.in. definicję rozwoju lokalnego, wyjaśnia znaczenia monitorowania procesów rozwoju w gminie oraz wskazuje grupy wskaźników opisujących procesy rozwoju w gminie. Załącznikami do ww. podręcznika są listy wskaźników (głównych i pomocniczych) oraz szczegółowe metryczki wskaźników głównych. Podręcznik dostępny jest na stronie Krajowego Centrum wiedzy o Rewitalizacji pod adresem: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/rewitalizacja/aktualnosci/jak-monitorowac-rewitalizacje-podrecznik-poswiecony-monitorowaniu-procesow-rozwoju-na-poziomie-wewnatrzmiejskim/

Narzędzia zostały przygotowane w ramach projektu „Monitoring rozwoju lokalnego na poziomie miejskim i wewnątrzmiejskim” finansowanego przez ówczesne Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (obecnie MFiPR) w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

Ostatnia modyfikacja:

Paweł Turczyn (DZ RPO)