Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Szukaj wsród aktualności

Konferencja w sprawie przyszłości Europy, to szczególna okazja dla obywateli UE, by włączyć się w debatę na temat wyzwań i priorytetów Europy. Może to zrobić każdy, bez względu na to, gdzie mieszka i co robi. Konferencja będzie udana tylko wtedy, gdy weźmiesz w niej udział za pomocą tej platformy. Przyszłość jest w Twoich rękach.

Podstawowym narzędziem Konferencji jest wielojęzyczna platforma cyfrowa. Wprawdzie oficjalną inaugurację prac Konferencji zaplanowano jako wydarzenie publiczne na Dzień Europy (9 maja 2021 r.), to z platformy korzystać można już teraz. Znajdziemy tam informacje o pracach prowadzonych w ramach Konferencji oraz repozytorium najważniejszych kwestii podnoszonych w trakcie dyskusji.

Zabierz głos

Przede wszystkim jednak platforma oferuje narzędzia informatyczne umożliwiające aktywny udział w dyskusji o przyszłości UE. Przewidziane obszary tematyczne, w ramach, których prowadzone będą rozmowy na platformie, to:

  1. zmiany klimatu i środowisko;
  2. zdrowie;
  3. zatrudnienie i gospodarka;
  4. transformacja cyfrowa;
  5. wolności i prawa, praworządność, bezpieczeństwo;
  6. migracje;
  7. edukacja, kultura, młodzież i sport;
  8. międzynarodowa rola UE;
  9. demokracja europejska;
  10. inne.

Stanowiska i opinie prezentowane za pomocą platformy oraz podczas wydarzeń paneuropejskich takich jak sesje plenarne Konferencji oraz tzw. dialogi obywatelskie, będą podstawą do przygotowania raportu podsumowującego dyskusję o przyszłości Unii Europejskiej.

Wspólna deklaracja

Konferencja to wspólne przedsięwzięcie Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej. Ursula von der Leyen, Przewodnicząca KE, David Maria Sassoli, Przewodniczący PE oraz António Costa, Premier Portugalii sprawującej aktualnie prezydencję Rady UE 10 marca 2021 r. podpisali deklarację, na mocy, której Konferencja została powołana.

Ostatnia modyfikacja:

Ryszard Szymański (DZ RPO)

Zgłoś nieprawidłowości Kalendarz
Ikona do góry