Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Poniżej prezentujemy odpowiedzi przygotowane przez Oddział Realizacji Projektów w LAWP na 3 pytania z webinaru informacyjnego LAWP, na które nie uzyskali Państwo odpowiedzi w trakcie webinaru.


  1. Czy w ramach realizacji projektu dot. wykonania instalacji fotowoltaicznej, jeśli chcemy dokonać zmian w ilości i mocy paneli fotowoltaicznych w związku np. z brakiem dostępu konkretnej ilości paneli na rynku to czy takie zmiany wymagają pisemnej zgody LAWP ? Oczywiście przy zachowaniu minimalnej mocy instalacji?

Odpowiedź na pytanie 1:

Zgodnie z umową o dofinansowanie Beneficjent zgłasza LAWP za pośrednictwem systemu SL2014 propozycje zmian niezbędnych dla zapewnienia prawidłowej realizacji projektu, nie później niż 30 dni przed planowanym terminem złożenia wniosku o płatność i nie później niż przed rzeczowym zakończeniem realizacji projektu. Przedstawione propozycje zmian muszą uzyskać pisemną akceptację LAWP.


  1. Czy dopuszczalna jest modernizacja środka trwałego nabytego z dofinansowaniem LAWP, w okresie trwałości projektu? Czy wspomniana modernizacja będzie miała wpływ na wskaźniki realizacji projektu?

Odpowiedź na pytanie 2:

Modernizacja środka trwałego nabytego w ramach zrealizowanego projektu, w okresie jego trwałości, jest dopuszczalna, pod warunkiem uzyskania akceptacji LAWP. Beneficjent zobowiązany jest do przedłożenia szczegółowego uzasadnienia planowanej do wprowadzenia modernizacji środka trwałego i określenia jej wpływu na cele i wskaźniki projektu.


  1. W stawkach korekt jest następująca pozycja: Nieopublikowanie w ogłoszeniu kryteriów kwalifikacji lub kryteriów udzielenia zamówienia lub warunków realizacji zamówienia. Proszę o doprecyzowanie pojęć: kryteria kwalifikacji zamówienia, kryteria udzielenia zamówienia, warunki realizacji zamówienia. Jeśli możliwe proszę o konkretne przykłady dla zobrazowania poszczególnych pojęć.

Odpowiedź na pytanie 3:

Unijne pojęcie „kryteriów kwalifikacji podmiotowej” występowało dotychczas w polskich przepisach jako „warunki udziału w postępowaniu” (Ustawa Prawo zamówień publicznych).

O udzielenie zamówienia publicznego mogą ubiegać się wykonawcy, którzy spełniają łącznie następujące warunki, tj. nie podlegają wykluczeniu oraz spełniają kryteria kwalifikacji, o ile zostały one określone przez zamawiającego w zapytaniu ofertowym. Należy mieć na uwadze, iż warunki udziału w postępowaniu (kryteria kwalifikacji podmiotowej) mają charakter fakultatywny.

Przez kryteria udzielenia zamówienia należy rozumieć kryteria oceny ofert. Kryteria oceny ofert składanych w ramach postępowania o udzielenie zamówienia Beneficjent powinien formułować w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców.

Zgodnie z nową ustawą Pzp warunki zamówienia to warunki, które dotyczą zamówienia lub postępowania o udzielenie zamówienia, wynikające w szczególności z opisu przedmiotu zamówienia, wymagań związanych z realizacją zamówienia, kryteriów oceny ofert, wymagań proceduralnych lub projektowanych postanowień umowy w sprawie zamówienia publicznego. Warunki zamówienia są elementem definiującym pojęcie „dokumenty zamówienia”. Warunki zamówienia stanowią kluczowe informacje, wyznaczają bowiem nie tylko warunki udziału w postępowaniu i inne wymagania proceduralne oraz sam przebieg postępowania, lecz także przedmiot zamówienia, wymagania związane z jego realizacją oraz projektowane postanowienia umowy. Tak szeroko zdefiniowane warunki zamówienia korespondują z terminem „specyfikacja warunków zamówienia”, która jest dokumentem zamówienia obejmującym całość wymagań określonych przez zamawiającego. A zatem pojęcie „warunków zamówienia” obejmuje także wymagania dotyczące procedury, sposobu świadczenia przedmiotu zamówienia (realizacji zamówienia), wymagania związane z kwalifikacją do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, ale także istotne postanowienia przyszłej umowy o zamówienie publiczne.

Dla zobrazowania poszczególnych pojęć prosimy zapoznać się z Podręcznikiem wnioskodawcy i beneficjenta programów polityki spójności 2014–2020 „Zamówienia udzielane w ramach projektów”

Ostatnia modyfikacja:

Dominik Nagajek (LAWP)