Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Już wkrótce przedsiębiorcy z Lubelszczyzny będą mogli liczyć na dodatkowe wsparcie, dzięki środkom unijnym, pochodzącym z instrumentu REACT-EU. Kwota, która zasili budżety lubelskich firm to niemal 20,5 mln euro, z przeznaczeniem na zieloną transformację.

Skąd te środki?

Od początku trwania pandemii koronawirusa Unia Europejska stara się robić wszystko, aby złagodzić związany z nią kryzys i ostatecznie sprawić, żebyśmy wszyscy wyszli z niej silniejsi. Jednym z podjętych w tym celu kroków było stworzenie tzw. Planu odbudowy dla Europy, pakietu służącego naprawie gospodarek krajów członkowskich dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Elementem tego pakietu jest REACT-EU, unijny instrument, którego uruchomienie sprawiło, że Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego 2014-2020 zyskał dodatkowe środki, co z kolei przyczyniło się do powstania nowej 15. Osi Priorytetowej - Odporne Lubelskie - zasoby REACT-EU dla Lubelskiego.

Kiedy, gdzie i kto może się starać o dofinansowanie?

O pieniądze w formie dotacji będzie można ubiegać się startując w naborze w ramach Działania 15.1 Wsparcie przedsiębiorstw w zakresie energetyki, którego ogłoszenie planowane jest jeszcze w styczniu br. a rozpoczęcie naboru planuje się już na luty. Konkurs przeprowadzi Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie. Działanie 15.1 ma pomóc lubelskim przedsiębiorcom w sięganiu po nowoczesne rozwiązania energetyczne, a jego głównym celem jest zielona transformacja regionalnej gospodarki poprzez zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz poprawę efektywności energetycznej firm.

Nabór przeznaczony będzie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz dla spółek prawa handlowego, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki.

Typy dofinansowywanych projektów

Wybór projektów do dofinansowania odbywać się będzie w trybie konkursowym, a pod uwagę brane będą takie typy inwestycji jak:

  • Budowa, rozbudowa, przebudowa instalacji służącej do produkcji energii z OZE, w tym instalacji wysokosprawnej kogeneracji z OZE o maksymalnej zainstalowanej mocy do 0,5 MW. Dodatkowym elementem projektu może być zastosowanie magazynów energii.
  • Budowa, rozbudowa, przebudowa instalacji służącej do produkcji energii z OZE, w tym instalacji wysokosprawnej kogeneracji z OZE o zainstalowanej mocy powyżej 0,5 MW. Dodatkowym elementem projektu może być zastosowanie magazynów energii.
  • Głęboka termomodernizacja budynków/lokalów, obejmująca kompleksowe, wielokierunkowe działania, w tym możliwość instalacji źródeł ciepła opartych o OZE lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji z OZE.

Powyższe działania w zakresie głębokiej termomodernizacji, mające na celu poprawę efektywności energetycznej muszą wynikać z przeprowadzonego audytu energetycznego. W ramach tego typu projektu możliwa jest również budowa, rozbudowa lub przebudowa instalacji do produkcji energii z OZE, jako dodatkowy element projektu, niezwiązany z wymianą źródła ciepła.

Ponadto, dodatkowym elementem projektu może być również zastosowanie magazynów energii, systemów zarządzania energią oraz zastosowanie technologii odzysku energii wraz z systemem wykorzystania ciepła odpadowego. Uwzględniając szereg zalet jakie niesie za sobą realizacja proekologicznych przedsięwzięć, oferowane w ramach Działania 15.1 wsparcie finansowe stanowi bez wątpienia wielką szansę dla lubelskich przedsiębiorców.

Ostatnia modyfikacja:

Ryszard Szymański (DZ RPO)