Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Przedstawicieli około 70 jednostek samorządu terytorialnego z województwa lubelskiego zgromadziła ubiegłotygodniowa konferencja rewitalizacyjna, która odbyła się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Pracownicy Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym oraz członkowie zespołu ds. rewitalizacji UMWL podsumowali dotychczasowe działania i zapowiedzieli kolejny etap współpracy z gminami w zakresie rewitalizacji.

1.JPG

W poprzedniej perspektywie finansowej rewitalizację kojarzyliśmy przede wszystkim z odnawianiem skwerów i innych reprezentacyjnych obiektów w poszczególnych miejscowościach. Obecnie rewitalizacja to diagnozowanie problemów i potrzeb lokalnych społeczności i projektowanie odpowiednich rozwiązań, by im sprostać - podkreślił Krzysztof Grabczuk wicemarszałek województwa lubelskiego, który otworzył spotkanie.

Krzysztof Grabczuk docenił zaangażowanie pracowników samorządów w rewitalizację i zwrócił uwagę na to, jak podejście do tego procesu zmieniało się na przestrzeni ostatnich lat.

W dalszej kolejności uczestnicy spotkania zapoznali się z wynikami ankiety przeprowadzonej wśród gmin, których programy rewitalizacji znalazły się w „Wykazie gminnych programów rewitalizacji województwa lubelskiego” (takich gmin jest obecnie 130). Samorządowcy oceniali m.in. wsparcie udzielane przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego, a także formułowali swoje oczekiwania na przyszłość. Wyniki ankiety zaprezentował pracownik DZ RPO Jacek Skałecki (są dostępne w załączniku).

Dobre praktyki x 3

Kolejny segment konferencji poświęcony był dobrym praktykom, które w procesie rewitalizacji wypracowały poszczególne gminy. Włodarze trzech samorządów podzielili się swoimi niezwykle cennymi doświadczeniami. Burmistrz Hrubieszowa, Tomasz Zając opowiedział jak jego miasto realizuje program tzw. modelowej rewitalizacji miast. Hrubieszów znalazł się w gronie 20 miast z całej Polski, które zostały wybrane w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Jerzy Pietrzyk, Wójt Gminy Potok Wielki, streścił historię współpracy samorządu z lokalnymi przedsiębiorcami w kontekście projektowania LPR-u. Dokument stworzony w Potoku Wielkim można wskazać jako wzór angażowania przedsiębiorców w proces rewitalizacji. Burmistrz Nałęczowa, Andrzej Ćwiek zaprezentował natomiast efekty przeprowadzonej już rewitalizacji miasta. Uczestnicy konferencji mieli okazję zobaczyć jak rewitalizacja wpłynęła na podniesienie walorów funkcjonalnych oraz wizualnych uzdrowiska.

Uczelnie też są "na tak"

W konferencji uczestniczyli nie tylko przedstawiciele samorządów. Nie zabrakło również perspektywy akademickiej. Rektor Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, dr Marta Komorska, zaprezentowała garść spostrzeżeń na temat partycypacji społecznej w ramach rewitalizacji.

W ostatniej części spotkania zostało zaprezentowane podsumowanie dotychczasowej współpracy Urzędu Marszałkowskiego z gminami w zakresie rewitalizacji. Waldemar Rudnicki, zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej, przedstawił problemy gmin jakie zdiagnozowali członkowie zespołu ds. rewitalizacji i sformułował wnioski.

Jasne plany na przyszłość

Z punktu widzenia gmin wdrażających programy rewitalizacji szczególnie istotne było wystąpienie Anny Krzyżanowskiej-Orlik z Departamentu Zarządzania RPO. Zarysowała ona plany dalszych działań. Prowadzony będzie monitoring już uchwalonych programów rewitalizacji. Członkowie zespołu ds. rewitalizacji określą ryzyka i zagrożenia, które pojawiły się w trakcie wdrażania danego programu, a także zarekomendują gminom rozwiązania. Planowane jest także zorganizowanie warsztatów dla gmin, które odbędą się w kilku różnych miejscach województwa. Urząd Marszałkowski będzie wspierał samorządy w zakresie przejścia na Gminny Program Rewitalizacji.

Załączniki

  1. Archiwum Prezentacje z konferencji (05.04.2018 r.) zip , 13,32 MB

Do otwarcia załączników może być potrzebne oprogramowanie, które możesz pobrać tutaj.

Ostatnia modyfikacja:

Paweł Turczyn (DZ RPO)