Przeskocz do treści Przeskocz do menu

W dniu 5 października br. podczas konferencji organizowanej przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Leczniczego w Lublinie (WOMP), zaprezentowano stan zaawansowania projektu „Rozwój i podniesienie jakości usług medycznych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy centrum profilaktyczno-leczniczego w Lublinie poprzez rozbudowę infrastruktury i doposażenie bloku C w związku ze zwalczaniem skutków pandemii Covid-19” realizowanego w ramach Działania 15.2 Wsparcie sektora ochrony zdrowia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 (RPO WL) ze środków REACT-EU.

Wnioskodawcą projektu jest Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Lublinie a jego wartość opiewa na 36 722 621,58 zł, z czego 25 886 310,55 zł to dofinansowanie UE.

Celem Instrumentu REACT-EU jest finansowanie działań związanych z odpowiedzią na kryzys wywołany pandemią COVID-19 przede wszystkim poprzez realizację strategicznych celów Unii Europejskiej (UE), tj. zielonej i cyfrowej transformacji.

Zgodnie z preambułą Rozporządzenia wprowadzającego instrument REACT-EU, środki mogą zostać przeznaczone m.in. na inwestycje w obszarze zdrowia, inwestycje dla MŚP, w szczególności na wsparcie sektorów najbardziej poszkodowanych pandemią COVID-19, takich jak turystyka i kultura.

W RPO WL instrument REACT-EU zakłada wsparcie w następującym zakresie: ochrona zdrowia, wsparcie przedsiębiorstw w obszarze OZE, efektywności energetycznej i termomodernizacji.

Projekt pn. „Rozwój i podniesienie jakości usług medycznych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Leczniczego w Lublinie poprzez rozbudowę infrastruktury i doposażenie Bloku C w związku ze zwalczaniem skutków pandemii Covid-19” jest realizowany w ramach Osi 15 Odporne Lubelskie - zasoby REACT-EU dla Lubelskiego, Działanie 15.2 Wsparcie sektora ochrony zdrowia RPO WL i był rodzajem projektu pozakonkursowego. Celem ww. Działania jest silny, dobrze zorganizowany i odporny system opieki zdrowotnej, dostosowany do nowej sytuacji społeczno-gospodarczej województwa wywołanej skutkami kryzysu związanego
z pandemią COVID-19.

Inwestycja dotyczy dobudowy do istniejącego budynku głównego od strony północnej pięciokondygnacyjnego budynku (C) i dwukondygnacyjnego budynku poradni dla dzieci (E). Jej realizacja ma na celu podniesienie standardu i zapewnienie kompleksowości usług w zakresie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. Dobudowa pozwoli na znaczną poprawę funkcjonalności i zwiększenie powierzchni użytkowej działającego od lat siedemdziesiątych obiektu przychodni specjalistycznej. Powstanie nowoczesny, funkcjonalny i wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny budynek, który dzięki ograniczeniu barier architektonicznych, optymalnemu wykorzystaniu przestrzeni i wysokiemu standardowi estetycznemu i higienicznemu gabinetów lekarskich, sal zabiegowych wpłynie na zwiększenie poziomu komfortu pacjentów Ośrodka – a przez to przyczyni się do poprawy jakości udzielanych świadczeń.

Poprawa jakości usług medycznych

W ramach projektu zakupiona zostanie także aparatura medyczna i dodatkowe wyposażenie. Zakupione zostanie m.in.:

  • System do rehabilitacji neurologicznej i ortopedycznej,
  • Diatermia chirurgiczna,
  • Aparat do kriochirurgii,
  • Stół zabiegowy,
  • Aparat ultrasonograficzny,
  • Holter,
  • Aparat do elektroterapii,
  • Laser wysokoenergetyczny,
  • Aparat do elektroterapii Vac,
  • Stolik zabiegowy do gabinetów lekarskich,
  • Bieżnia rehabilitacyjna,
  • Aparat 2-kanałowy do magnetoterapii.

Działania w ramach projektu pozwolą na przyspieszenie diagnostyki oraz umożliwią skierowanie pacjenta (w tym pacjentów po przebytym zakażeniu wirusem COVID-19) do właściwego leczenia na poziomie ambulatorium.

W ramach inwestycji nastąpi także przeniesienie poradni specjalistycznych i części gabinetów pracowni fizjoterapii (ambulatoryjnej) znajdujących się w kompleksie budynków Filii nr 2 WOMP w Lublinie przy ul. Nowy Świat 38. Dzięki temu wszystkie poradnie specjalistyczne Ośrodka będą znajdować się w jednej lokalizacji przy ul. Nałęczowskiej 27, co zniesie konieczność przemieszczania się między różnymi lokalizacjami i umożliwi redukcję kosztów wynajmu ww. pomieszczeń.

Inwestycja przyczyni się do optymalizacji wykorzystania posiadanych już zasobów oraz wzmocnienia potencjału i dostępności do świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Lecznicze w Lublinie.

Korzyści dla regionu

Działania te pozwolą na przyspieszenie diagnostyki oraz objęcie pacjenta – przede wszystkim po przebytym zakażeniu wirusem SARS CoV-2 adekwatnym leczeniem na poziomie ambulatorium. Będzie to działanie ukierunkowane na przeniesienie ciężaru opieki zdrowotnej z lecznictwa szpitalnego na ambulatoryjne, a docelowo na poprawę stanu zdrowia mieszkańców województwa lubelskiego. Dzięki realizacji projektu nastąpi zwiększenie dostępu i poprawa jakości usług medycznych udzielanych w Ośrodku oraz zwiększenie standardu, bezpieczeństwa pacjenta jakim są mieszkańcy województwa lubelskiego i pracy personelu.

Ostatnia modyfikacja:

Patrycja Kowalik (RPO)