Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Perspektywa 2021 - 2027

Nasz region w dniach 17-18 stycznia br. odwiedziła delegacja Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego Komisji Europejskiej (DG EMPL): Zastępca Kierownika Działu ds. Polski, Czech i Słowacji w DG Employment Cinzia Masina oraz Programme Manager w zespole zajmującym się monitorowaniem wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w Polsce dr Aneta Sobotka. Spotkania dotyczyły omówienia zagadnień związanych z projektem Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Nasze województwo reprezentowali Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed.

Dialog z KE w zakresie EFS+

Przypomnijmy, że dnia 8 grudnia ubiegłego roku podpisaliśmy Kontrakt Programowy dla Województwa Lubelskiego, stanowiący podstawę do negocjacji programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Pierwsze spotkanie negocjacyjne dotyczące obszaru EFS+ w projekcie programu regionalnego, odbyło się dnia 14 grudnia 2021 r. w formule on-line, również z udziałem przedstawicieli DG EMPL: Cinzii Masiny oraz dr Anety Sobotki. Rozmowy dotyczyły uzgodnień zapisów projektu programu w zakresie Celu Polityki 4 Europa o silniejszym wymiarze społecznym w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego+ (EFS+), za którego wdrażanie w naszym regionie odpowiada Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie. Spotkania w dn. 17-18 stycznia br. były kontynuacją omówienia zagadnień związanych z programowaniem wsparcia z EFS+ w projekcie programu. Spotkania prowadziła Dyrektor Departamentu Zarządzania RPO Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie Anna Brzyska. W omawianiu zakresu wsparcia z EFS+ udział wzięli także: z ramienia Departamentu Zarządzania RPO Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie: zastępca dyrektora Magdalena Urbankiewicz-Staszczak, zastępca dyrektora Piotr Budyńczuk, kierownik Oddziału Programowania RPO Ewa Pachowska-Kurzepa, kierownik Oddziału Zarządzania Finansowego Marcin Korchut oraz pracownik Oddziału Monitoringu i Ewaluacji Izabela Gołębiowska. W ramach Departamentu Wdrażania EFS Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie udział wzięli: dyrektor Marek Neckier, zastępca dyrektora Łukasz Budyńczuk oraz kierownik Oddziału Koordynacji EFS Barbara Marzec. Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie reprezentowały: wicedyrektor ds. EFS Małgorzata Pracownik oraz wicedyrektor ds. Organizacji i Funduszy Aneta Wieprzowska.

Podczas rozmów omawiane były uwagi przedstawicieli DG EMPL do projektu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Odnoszą się one m.in. do planowanych kwot wsparcia, wartości docelowych wskaźników, typów projektów w zakresie m.in. rynku pracy, włączenia społecznego, realizacji regionalnych programów zdrowotnych oraz edukacji. Ważnym punktem w dyskusji był temat deinstytucjonalizacji usług społecznych, zwłaszcza w kontekście osób opuszczających pieczę zastępczą, możliwość wsparcia Centrów Usług Społecznych (CUS) czy szkół specjalnych. Poruszone zostały również kwestie realizacji programów profilaktycznych w stosunku do chorób, będących szczególnym problemem w regionie. Zagadnienia te rozważane były w kontekście dążenia do realizacji pełnego włączenia społecznego opartego na zasadach sprawiedliwości i charakteryzującego się szczególną troską o wykluczonych. Dlatego cele szczegółowe w obszarze EFS+ pełnią tak ważną rolę w programie na lata 2021-2027.

Wizyta studyjna

Przedmiotem rozmów jak wyżej wymieniono, były zagadnienia w zakresie edukacji włączającej oraz kwestia wsparcia szkół specjalnych (w szczególności szkół specjalnych przysposabiających do pracy). W związku z realizacją wielu projektów z tego zakresu w ramach perspektywy finansowej na lata 2014-2020, zorganizowana została wizyta studyjna przedstawicieli KE w Branżowej Szkole Wielozawodowej Specjalnej I stopnia nr 2 im. Marii Grzegorzewskiej (dotychczas Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 15). -Cieszę się, że środki z Unii Europejskiej pozwoliły uczniom rozwijać się w konkretnym zawodzie. Niezwykle ważne jest wspieranie młodzieży, szczególnie o specjalnych potrzebach. To nieocenione wsparcie dla uczniów, którzy dzięki udziale w projekcie unijnym brali udział w stażach czy warsztatach u pracodawców, a to dało im szansę na przygotowanie się do praktyki już po zakończonej edukacji.- mówi przed wizytą studyjną marszałek Jarosław Stawiarski.

Wyżej wymieniona szkoła otrzymała dofinansowanie unijne na realizację projektu pn. Przejdź na zawodowstwo – dzisiaj szkoła jutro sukces. Dzięki temu uczniowie brali udział w stażach i praktykach u pracodawców, nauczyciele mogli doskonalić się w swojej profesji, a pracownie przedmiotów zawodowych zostały doposażone w profesjonalny sprzęt. Pomogły w tym środki z Unii Europejskiej. W trakcie wizyty z udziałem przedstawicieli z DG EMPL, uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności zawodowe w pracowni cukierniczej, a także piekarskiej.

Ostatnia modyfikacja:

Paweł Turczyn (DZ RPO)