Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Przypomina zegarek, a jej najważniejszą funkcją jest ratowanie człowieka. Przekonał się o tym 68-letni pan Krzysztof z gminy Wilkołaz, któremu niewielka opaska z dużym, czerwonym guzikiem właśnie ocaliła życie. Możliwe, że jeszcze w tym roku podobne urządzenia trafią do starszych i samotnych mieszkańców każdego powiatu w województwie lubelskim.

Wcisnął guzik, dlatego żyje

O panu Krzysztofie zrobiło się głośno kilka dni temu. Jako jeden z pierwszych w regionie dostał niewielką, czarną opaskę z charakterystycznym, czerwonym guzikiem. Do tego jeszcze telefon. Zestaw miał przy sobie gdy nagle poczuł się źle. Od lat leczy się kardiologicznie, dlatego podejrzewał migotanie przedsionków. Wcisnął guzik, i jak przekonuje, dlatego żyje.

Sygnał alarmowy z bransoletki odebrał ratownik centrum medycznego w Krakowie. Natychmiast zadzwonił do pana Krzysztofa. Po krótkim wywiadzie wiedział już, że pacjent potrzebuje pilnej pomocy. Ratownik wezwał karetkę i pan Krzysztof znalazł się w kraśnickim szpitalu. Dzisiaj czuje się dobrze.

Pracownicy krakowskiego centrum iMed24 jeszcze przez kilka dni po tym zdarzeniu kontaktowali się ze mną. Troskliwie pytali o zdrowie – uśmiecha się pan Krzysztof.

Pierwsza pomoc zawsze pod ręką

Historia pana Krzysztofa pokazuje, że opaska szybko zdała egzamin. Na pomysł jej wykorzystania w powiecie kraśnickim wpadł Marek Kos, dyrektor szpitala w Kraśniku i radny wojewódzki.

Marek Kos, dyrektor szpitala w Krasniku przekazuje zestaw ratujący życie, czyli opaskę i telefon, jednej z mieszkanek powiatu kraśnickiego

Fot. Marek Kos / Facebook

O teleopiece w szerszym zakresie dowiedziałem się przed niespełna 2 laty. Pomysł przywiozłem z województwa pomorskiego, gdzie taka forma opieki działa od lat i korzystają z niej tysiące osób. Od tego czasu staram się wprowadzać ją w naszym województwie, ponieważ nie brakuje u nas osób samotnych, starszych i niepełnosprawnych – wyjaśnia Marek Kos.

Urządzenie reaguje na upadek i utratę przytomności. Wie też jakie leki przyjmuje pacjent, zna jego podstawowe dane, w tym grupę krwi i pamięta numery kontaktowe do jego najbliższych.

Na swoich nadgarstkach ma je już 135 osób z gmin wiejskich powiatu kraśnickiego. Opaski trafiły do nich na początku kwietnia.

- Jestem bardzo zadowolona. Mieszkam sama i do tego choruję, dlatego teraz, dzięki bransoletce, czuję się znacznie bezpieczniej – podkreśla Aniela Gładysz.

Czy wiesz, że...

opaskę życia, jako pierwsi w województwie lubelskim, dostali starsi i samotni mieszkańcy powiatu kraśnickiego

Opaska z czerwonym guzikiem jest efektem unijnego projektu wspartego przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego. Jego koszt to blisko 900 tys. zł.

Cieszę się, że projekt realizujemy w szerokim partnerstwie 9 samorządów. Mam nadzieję, że te działania pozwolą zniwelować wyłączenia społeczne wielu osób, a także zapewnią wszystkim potrzebującym poczucie bezpieczeństwa. Tylko w powiecie kraśnickim z urządzenia mogłoby skorzystać tysiące potrzebujących – podkreśla Andrzej Maj, starosta kraśnicki.

Gyzik życia w każdym powiecie

Czerwony guzik życia jest projektem pilotażowym. Na dzień dzisiejszy nikt nie wymyślił szybszego urządzenia powiadamiającego o potrzebie pomocy. Z demografii i prognoz wynika, że potrzebujących pomocy będzie przybywało. Mam nadzieję, że inne samorządy również podejmą się realizacji takiej inicjatywy – mówił nedawno Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

Wygląda na to, że samorządy wkrótce odpowiedzą na apel marszałka. Już pod koniec kwietnia urząd marszałkowski ogłosi unijny konkurs na dofinansowanie programów podobnych do tego realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kraśniku. Pieniądze zagwarantuje zarządzany przez władze województwa Regionalny Program Operacyjny. Chodzi o 49 mln zł.

- Wnioski o dotację będziemy przyjmować od 28 maja do 22 czerwca. Na dotację mogą liczyć samorządy lokalne i organizacje pozarządowe. Obok opasek ratujących życie w konkursie dofinansujemy również zakup sprzętu rehabilitacyjnego i programy aktywizujące starszych oraz niepełnosprawnych mieszkańców województwa lubelskiego – precyzuje Andrzej Kloc, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w lubelskim urzędzie marszałkowskim.

Sprawdź szczegóły konkursu 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne, w którym dofinansujemy m.in. opaski ratujące życie.

Ostatnia modyfikacja:

Paweł Turczyn (DZ RPO)