Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Uchwała dotycząca przyjęcia Sprawozdania rocznego z realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 za 2022 r., stan wdrażania RPO WL, trzy uchwały dotyczące zmian w składach Grup roboczych, informacje dotyczące stanu wdrażania kilku ważnych dla regionu projektów oraz zapoznanie się z wynikami badań ewaluacyjnych to główne tematy spotkania KM RPO.

XXXV posiedzenie KM RPO, które odbyło się w dniu 25 maja br., w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego - Przewodniczącego Komitetu, oficjalnie otworzyła i poprowadziła Anna Brzyska, Zastępca Przewodniczącego KM RPO, Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie (DZ PR).

W pracach Komitetu udział wzięli przedstawiciele strony rządowej, strony samorządowej, partnerów społecznych oraz obserwatorzy, a także w formule on-line przedstawicielki Komisji Europejskiej: Aleksandra Kowalska z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej oraz Aneta Sobotka z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego.

Podczas naszego grudniowego posiedzenia przedstawiliśmy Państwu plany dotyczące uruchomienia programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Dziś możemy z satysfakcją powiedzieć, że nasze ambitne założenia zostały w pełni osiągnięte. Jeszcze w I kwartale 2023 r. uruchomiliśmy pierwszych 11 naborów wniosków o dofinansowanie, o łącznej kwocie wsparcia przekraczającej 1 mld 156 mln zł. - mówiła Anna Brzyska, Dyrektor DZ PR Dzięki temu zakontraktowaliśmy już łącznie ponad 1 mld złotych w ramach 6 umów zawartych w wyniku naborów niekonkurencyjnych. Do dzisiaj ogłoszonych zostało już 28 naborów o łącznej kwocie wsparcia wynoszącej ponad 1 mld 722 mln zł, w tym 16 naborów w trybie konkurencyjnym oraz 12 naborów dotyczących projektów wybieranych w trybie niekonkurencyjnym. Dobre informacje dotyczą jednak nie tylko nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Także w kończącej się perspektywie na lata 2014-2020, mamy się czym pochwalić. W skali kraju nasze województwo nadal zajmuje 1 miejsce w zakresie wydatkowania (czyli finalnego rozliczenia środków z Beneficjentami) i certyfikacji środków do Komisji Europejskiej. - dodała.

Prace KM RPO

Członkowie Komitetu podczas prac podjęli uchwały dotyczące:

  • Sprawozdania rocznego z realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 za rok 2022,
  • zmiany składu Grupy roboczej ds. Europejskiego Funduszu Społecznego działającej przy Komitecie Monitorującym RPO WL (uchwała zmieniająca),
  • zmian składu Grupy roboczej ds. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego działającej przy Komitecie Monitorującym RPO WL (uchwała zmieniająca),
  • zmiany składu Grupy roboczej ds. instrumentów finansowych działającej przy Komitecie Monitorującym RPO WL (uchwała zamieniająca).

Stan wdrażania

W kolejnej części spotkania członkowie Komitetu zapoznali się ze stanem wdrażania instrumentu REACTU-EU w realizacji Działania 15.1 Wsparcie przedsiębiorstw w zakresie energetyki. Wdraża je Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie.

Omówiona została również realizacja projektu pn. „Rozwój i podniesienie jakości usług medycznych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy centrum profilaktyczno-leczniczego w Lublinie poprzez rozbudowę infrastruktury i doposażenie bloku C w związku ze zwalczaniem skutków pandemii Covid-19”, którego beneficjentem jest Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Lublinie. Projekt realizowany jest w ramach Działania 15.2 Wsparcie sektora ochrony zdrowia RPO WL 2014-2020. Członkom KM RPO przedstawiono stan prac budowlanych na kwiecień 2023 r. oraz plany kolejnych etapów budowy.

Podczas posiedzenia zaprezentowano postępy prac w realizacji projektu „Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego”, które realizuje Gmina Lublin, i którego omówienie jest stałym punktem posiedzeń Komitetu. Przedstawiono rzeczowy i finansowy postęp realizacji projektu.

Członkowie Komitetu zapoznali się także z informacjami dotyczącymi wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 (wg stanu na 30 kwietnia 2023 r.), w tym stanu umów o dofinansowanie, wniosków o płatność oraz certyfikacji do Komisji Europejskiej. Zaprezentowano również Członkom/ Członkiniom KM RPO informację dotyczącą działań informacyjno-promocyjnych zrealizowanych w 2022 r. w ramach RPO WL na lata 2014-2020, w tym cele, jakie planowano osiągnąć oraz narzędzia, za pomocą których przeprowadzono kampanię podsumowującą efekty wdrażania RPO WL na lata 2014-2020 oraz informującej o programie regionalnym na lata 2021-2027 pod hasłem „Lubelskie. Możemy więcej”.

Jednym z punktów posiedzenia było zaprezentowanie informacji na temat kosztów zarządzania i opłatach za zarządzanie instrumentem finansowym na podstawie wyników w ramach RPO WL na lata 2014-2020 za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r., w ramach której umówiono instrumenty finansowe w RPO WL na lata 2014-2020, wynagrodzenie pośredników finansowych za wyniki, zestawienie wypłaconego wynagrodzenia Banku Gospodarstwa Krajowego oraz zasoby zwrócone.

Badania ewaluacyjne

Ostatnie dwa punkty posiedzenia dotyczyły wyników badań ewaluacyjnych, które zostały przeprowadzone na zlecenie IZ RPO WL.

Wykonawca pierwszego badania pn. „Ocena efektów ekologicznych, społecznych i gospodarczych wsparcia w ramach Osi VI Ochrona środowiska i efektywne wykorzystanie zasobów w RPO WL 2014-2020" przedstawił m.in. kluczowe założenia badawcze ewaluacji, efekty w obszarze gospodarki odpadami, trafność, użyteczność i trwałość wsparcia, dobre praktyki i rekomendacje wypracowane w ramach badania.

W ramach drugiego badania ewaluacyjnego pn. “Ewaluacja wpływu wsparcia w ramach Osi I Badania i innowacje w RPO WL 2014-2020", wykonawca badania przedstawił Członkom / Członkiniom KM RPO m.in. cel i obszary badawcze, zakres dostępnego wsparcia, skuteczność, użyteczność i trwałość udzielonego wsparcia, ocenę systemu kryteriów wyboru projektów, dobre praktyki i rekomendacje w obszarze będącym przedmiotem badania.

Ostatnia modyfikacja:

Patrycja Kowalik (RPO)