Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Szukaj wsród aktualności

Fundusze Europejskie to nie tylko środki na budowę dróg, mostów, chodników czy lotnisk. Wsparcie otrzymać mogą także miejsca, które mają bogatą historię i co najważniejsze, stanowią atrakcję dla turystów z całego świata. Przykładem może być podpisana przez Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego z Zastępcą Prezydenta Miasta Zamość Piotrem Zającem, umowa na rewitalizację Starego Miasta. Środki przeznaczone na wykonanie tego projektu robią wrażenie - wynoszą one w sumie ponad 21,6 mln zł!

Starego Miasta w Zamościu nie trzeba nikomu przedstawiać. Wiele osób uważa to miejsce za najpiękniejszy zabytek Lubelszczyzny. Dla nas najważniejsze jest jednak to, że dzięki Funduszom Europejskim kolejna jego część zostanie zrewitalizowana - czyli po prostu odnowiona. Dla osób dobrze znających „Padwę północy” ważna będzie informacja, że inwestycja obejmie tereny zlokalizowane w północno-wschodniej części tzw. starówki (sąsiadujące od północy z osiedlem Planty, dla których główna osią jest ulica Łukasińskiego).

Główne założenia projektu obejmują m.in. remont kamienic, rewitalizację Bastionu Twierdzy Zamość, czy utworzenie toru modelarskiego na terenach fortecznych przy Bastionie. Na uwagę zasługuje także fakt, iż na poddaszu słynnego Nadszańca utworzone zostanie Centrum Edukacyjno-Integracyjne i Klub Rozwoju Zawodowego. Na brak udogodnień i atrakcji nie będą narzekać także mieszkańcy, ponieważ z myślą o nich władze miasta utworzą teren rekreacyjny dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ważna informacja dla obywateli zamojskiego grodu jest również taka, że przebudowie ulegnie ulica Łukasińskiego i Plac Stefanidesa.

Jesteśmy przekonani, że dzięki projektowi realizowanemu z RPO WL 2014-2020 w ramach Działania 13.3 Rewitalizacja obszarów miejskich, nastąpi wzrost atrakcyjności turystycznej miasta. Bez wątpienia przełoży się to na zwiększenie liczby turystów odwiedzających naszą regionalną „Perłę Renesansu”. Pewne jest, że przyczyni się to do rozwoju gospodarczego Zamościa, m.in. poprzez stworzenie nowych miejsc pracy oraz aktywizację gospodarczą mieszkańców. Zrewitalizowanymi terenami będziemy mogli się przespacerować w październiku 2022 roku, bo wtedy planowane jest zakończenie całej inwestycji.

Ostatnia modyfikacja:

Paweł Turczyn (DZ RPO)

Zgłoś nieprawidłowości Kalendarz
Ikona do góry