Przeskocz do treści Przeskocz do menu

audio

Polityka równości szans, w w tym równości płci, to jedno z fundamentalnych założeń projektów współfinansowanych przez UE. O zasadach realizacji tej polityki mówi Ewa Olejniczek-Wójcik, Koordynator ds. programowania w Departamencie Wdrażania EFS. Audycja z dnia 9 listopada 2015

Opis słowny audycji

Europejski Fundusz Społeczny z bliska

Co należy rozumieć pod szeroko dyskutowanym pojęciem polityki równości szans kobiet i mężczyzn w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w 2014-2020. O to pytamy Ewę Olejniczek-Wójcik koordynatora ds. programowania w Departamencie Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Polityka równości szans kobiet i mężczyzn polega na tym aby uwzględnić perspektywę płci we wszystkich działaniach podejmowanych we wszystkich nurtach politycznych. Mam tutaj na myśli zarówno sfery społeczne jak również sfery gospodarcze. Konieczność realizacji polityki równych szans kobiet i mężczyzn umocowana jest w licznych badaniach, analizach i również w bardzo twardych danych statystycznych, które jednoznacznie pokazują, że w wielu obszarach życia społecznego i gospodarczego występują nierówności. Nierówności ze względu na płeć występują bariery, które doświadczają bądź kobiety bądź mężczyźni bo chciałam podkreślić, że kwestie równości szans kobiet i mężczyzn dotyczą nie tylko i wyłącznie kobiet.

Na czym polega realizacja zasady równości szans kobiet i mężczyzn w działaniach, projektach współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego?

Zostały wydzielone działania, które są nakierowane na rozwiązywanie konkretnych barier w równościowych. Myślę tutaj o działaniach jakie już zapoczątkowaliśmy w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, które szły w kierunku zwiększenia dostępu do edukacji przedszkolnej, natomiast nowością w przypadku Regionalnego Programu Operacyjnego jest to, że mamy oddzielne dedykowane działanie poświęcone tworzeniu miejsc opieki żłobkowej i opieki w innych formach dla małych dzieci, dla dzieci do lat 3 tylko po to aby zwiększyć aktywność zawodową rodziców bądź opiekunów tych małych dzieci.

W jaki praktyczny sposób realizujecie zasady równości szans płci w projektach finansowanych przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego?

Projekt, który nie spełnia podstawowych minimalnych wymogów tzw. standardu minimum nie może uzyskać dofinansowania. Przy czym należy podkreślić, że kwestia spełniania wymogów równości szans płci w kontekście projektu ma znaczenie nie tylko deklaratywne. Dlatego, że Beneficjent przygotowując projekt musi spełnić te wymogi po to aby ten projekt mógł uzyskać dofinansowanie ale później w trakcie jego realizacji on powinien pokazywać w jaki sposób tę zasadę wdraża praktycznie. A co to oznacza konkretnie nie mniej nie więcej niż konieczność informowania nas jako instytucji z która podpisuje umowę o tym w jaki sposób realizuje zasadę, jakie podejmuje działania. Te działania, które zadeklarował we wniosku o dofinansowanie .

Jakie zadania w zakresie realizacji polityki równości szans kobiet i mężczyzn spoczywają na instytucjach systemu wdrażania RPO w województwie lubelskim?

Tak samo jak Beneficjent powinien realizować projekt w sposób równościowy, powinien go zarządzać w sposób równościowy przestrzegając zasady jeśli chodzi o równość szans wynagrodzeniu, równość w dostępie do pracy. Takimi jako instytucje powinniśmy spełnić ten wymóg. Dlaczego realizujemy zasadę równości szans płci? Nie tylko dlatego, że jest to nasz prawny obowiązek ale dlatego, że ona powinna przynieść realne rzeczywiste korzyści ekonomiczno-społeczne. Jak również jest podstawowym niezbędnym warunkiem do realizacji głównych celów w kontekście polityki zatrudnienia.

Cykl współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Ostatnia modyfikacja:

RPO WL (RPO WL)