Przeskocz do treści Przeskocz do menu

audio

Rozwój przedsiębiorczości to jeden z najważniejszych celów projektów współfinansowanych przez EFS Przeznaczymy na ten cel prawie 56 milionów Euro pochodzących z unijnej kasy. Pieniądze chcemy przeznaczyć przede wszystkim wsparcie tworzenia nowych miejsc pracy w naszym regionie. Audycja z dnia 30 listopada 2015

Opis słowny audycji

Europejski Fundusz Społeczny z bliska

W regionalnym programie operacyjnym na lata 2014-2020 pojawiło się sporo nowości w stosunku do poprzedniej perspektywy finansowej. Szczególną wagę przywiązuje się w nim do kwestii związanych z opieką nad dziećmi do lat 3. Dlaczego? O to pytamy Huberta Rząsowskiego zastępcę Dyrektora Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie.

W województwie lubelskim mamy bardzo duży problem jeżeli chodzi o miejsca w żłobkach. Około 3% dzieci które mogłyby korzystać ze żłobków właśnie do złobków chodzi. Jesteśmy aż na 15 miejscu w kraju jeżeli chodzi o liczbę żłobków. Mamy tylko 38 żłobków, 7 oddziałów żłobkowych i 9 klubów dziecięcych. W tej chwili dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego można powiedzieć, że praktycznie zlikwidujemy problem jeżeli chodzi o dostępność do żłobków w województwie lubelskim. Mamy blisko 250 mln zł na ten cel.

Z jakiego wsparcie będą mogli skorzystać rodzice dzieci w wieku do lat 3 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego?

Będą to środki przeznaczone w pierwszej kolejności na tworzenie żłobków. Projekty będą realizowane przez okres 2 lat. Można powiedzieć, że praktycznie w 100% Unia Europejska będzie dofinansowywać przez pierwsze dwa lata. Rodzice nie będą finansować miejsc dzieci w żłobkach. Oczywiście są to pieniądze na rozruch następnie stowarzyszenia, fundacje, a także organy prowadzące typu gminy będą finansować ze środków własnych. Oprócz utworzenia żłobków mamy taką nowość będziemy także w ramach tych projektów przekazywać środki na aktywizację zawodową rodziców. Będziemy przewidywać takie formy jak poradnictwo zawodowe, staże, praktyki, szkolenia dla tych rodziców aby pomóc im w znalezieniu pracy. Dzięki stworzeniu dużej liczby żłobków w województwie lubelskim dużo więcej rodziców będzie mogło kontynuować pracę, a także szukać, zmieniać pracę tak aby nie martwili się o swoje pociechy.

W programie operacyjnym kapitał ludzki na lata 2007-2013 dużym zainteresowaniem cieszyły się projekty w zakresie upowszechniania edukacji przedszkolnej. Czy w obecnej perspektywie finansowej przewiduje się kontynuację tego typu wsparcia?

Tak, oczywiście. W nowym okresie programowania zamierzamy kontynuować wsparcie w tworzeniu przedszkoli. Udało nam się bardzo dużo, w województwie lubelskim tylko dzięki środkom Europejskiego Funduszu Społecznego stworzyliśmy aż 342 ośrodki wychowania przedszkolnego. W 2007 roku jedynie około 45% dzieci korzystało z przedszkoli. W tej chwili ten wskaźnik już jest na poziomie 70% a dzięki środkom z nowej perspektywy tj. około 60 mln zł na ten cel chcemy spowodować żeby około 90% dzieci, tych dzieci, które chciałyby korzystać z przedszkoli aby miały taką możliwość. W ramach nowej perspektywy finansowej będziemy także koncentrować się na dzieciach niepełnosprawnych. W sposób priorytetowy traktować te projekty, które będą przystosowane dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Cykl współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Ostatnia modyfikacja:

RPO WL (RPO WL)