Przeskocz do treści Przeskocz do menu

audio

W drugim półroczu przyszłego roku, zaproponujemy konkurs poświęcony ustawicznemu kształceniu zawodowemu. Ciekawostką będzie także konkurs dedykowany współpracy ze specjalnymi strefami ekonomicznymi. Można więc powiedzieć, że rok 2016 będzie u nas rokiem kształcenia zawodowego – mówi Hubert Rząsowski, zastęca Dyrektora Departamentu Wdrażania EFS. Audycja z dnia 14 grudnia 2015

Opis słowny audycji

Europejski Fundusz Społeczny z bliska

W części współfinansowanej przez Europejski Fundusz Społeczny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego zaplanowano ponad 180 mln EUR na przedsięwzięcia związane z szeroko rozumianym włączeniem społecznym. Na co zostaną wydane te pieniądze pytamy Rafała Sobiecha zastępcę Dyrektora Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Włączanie społeczne to najprościej mówiąc pomoc osobom, które mają problem z zafunkcjonowaniem w naszym społeczeństwie. Patrzymy na ten problem z punktu widzenia trzech jakby obszarów. Po pierwsze w naszym regionie bardzo dużo osób korzysta z pomocy społecznej, po drugie bardzo duża grupa osób jest zagrożona ubóstwem, po trzecie dostrzegamy problem osób niepełnosprawnych i widzimy jak dużo z tych osób nie ma pracy. Chcielibyśmy, aby działania w tym obszarze skierowane były właśnie na rozwiązywanie tych trzech problemów czyli dać ludziom pracę tak, aby ich sytuację materialną była lepsza i niebyli uzależnieni od pomocy społecznej. Po drugie osobom niepełnosprawnym chcielibyśmy zaproponować oferty pracy tak, aby większa część osób mogła podjąć zatrudnienia. Po trzecie chcielibyśmy to wsparcie kierować dla osób bliskich tym osobom zagrożonym czyli np. ich rodzin tak, aby problem biedy nie utrwalał się w naszym społeczeństwie.

Jakimi metodami chcecie państwo prowadzić tę walkę?

Chcemy współpracować z instytucjami, które od zawsze istniały w naszym województwie i których celem jest pomaganie tym osobom. Chcemy zwiększyć ich możliwości pracy w zakresie aktywizacji i integracji osób wykluczonych. Chcielibyśmy również, aby w szerszym zakresie niż do tej pory była realizowana rehabilitacja społeczno-zawodowa. Polega to na tym, że w naszych projektach są realizowane kompleksowe elementy, które składają się zarówno z części edukacyjnej, zawodowej, która tutaj jest najistotniejsza i ma być rezultatem jak również społeczne, która ma na celu poprawienie relacji danej osoby z najbliższą rodziną, z sąsiadami jak również ze społeczeństwem.

Jakie projekty mogą liczyć na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego?

Największą kwotę przeznaczyliśmy na projekty realizowane właśnie przez instytucje pomocy społecznej oraz ich partnerów takich jak zakłady aktywności zawodowej, kluby i centra integracji społecznej w zakresie właśnie integracji i poprawy dostępu do rynku pracy. Na te kompleksowe programy chcielibyśmy przeznaczyć kwotę 111 mln EUR, tak żeby to wsparcie było dostępne dla szerszej grupy odbiorców. Kolejną grupą projektów są te związane ze wspieraniem mieszkalnictwa chronionego. Chodzi nam o to, aby stwarzać możliwości zamieszkania dla osób, które usamodzielniają się. Na ten cel przeznaczamy kwotę 50 mln EUR. Te środki pójdą również na wykrywanie wad rozwojowych i w rehabilitacji dzieci. Również chcielibyśmy, aby te działania objęły dzieci z problemem nadwagi i otyłości oraz z wadami postawy. Ostatnią grupą projektu będą projekty związane z rozwojem tzw. ekonomii społecznej. Chcielibyśmy, aby przy pomocy niebagatelnej kwoty 19 mln EUR rozwijać podmiot ekonomii społecznej tak aby one tworzyły jak najwięcej miejsc pracy. Pierwsze nabory wniosków dotyczących problemów włączenia społecznego ogłosimy jeszcze w tym roku. Po szczegółowe informacje dotyczące tych naborów zapraszam na naszą stronę internetową www.rpo.lubelskie.pl.

Cykl współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Ostatnia modyfikacja:

RPO WL (RPO WL)