Przeskocz do treści Przeskocz do menu

audio

Opis słowny audycji

Lubelskie Fundusze Europejskie

Wiemy kto pomoże mieszkańcom województwa lubelskiego którzy są bez pracy. W sumie 14 instytucji zajmie się wsparciem dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w ramach jednegoz działań Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Dziś porozmawiamy na ten temat z przedstawicielami Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie panem Mirosławem Fatygą wicedyrektorem ds. Europejskiego Funduszu Społecznego oraz panią Jolantą Siębidą naczelnikiem wydziału zajmującego się realizacją projektów unijnych.

50 mln unijnych pieniędzy w ramach działania 11.1 Aktywne włączenie trafi do osób najbardziej oddalonych od rynku pracy. Mieszkańcy naszego regionu którzy mają największy problem ze znalezieniem i utrzymaniem zatrudnienia otrzymają realną pomoc. Mam tu na myśli także te osoby, które z różnych powodów nie zarejestrowały się w urzędzie pracy.

Kto konkretnie może być uczestnikiem projektu?

Warunkiem jest brak zatrudnienia. Do projektów mogą zgłaszać się osoby zagrożone ubóstwem z różnych przyczyn. Mogą to być zbyt niskie kwalifikacje, niepełnosprawność, bezdomność. Na wsparcie może liczyć także młodzież w wieku 15-18 lat, która na przykład opuszcza dom dziecka i zakłady poprawcze.

Skupmy się na wycinku tej grupy czyli na osobach z niepełnosprawnościami.

Tym osobom szczególnie trudno znaleźć pracę. Dlatego w bardzo wielu projektach realizowanych w ramach działania 11.1 zagwarantowane są miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Taki postawiliśmy wymóg. Wyłoniliśmy realizatorów którzy mają rozeznanie na lubelskim rynku pracy i znają dobrze potrzeby tej grupy. Ważnym elementem wsparcia będzie eliminowanie różnego rodzaju barier m.in. organizacyjnych oraz psychologicznych na jakie napotykają osoby niepełnosprawne na rynku pracy.

Co osoba z niepełnosprawnością otrzyma w ramach projektu?

Podejście jest indywidualne. Formy wsparcia wybrane są do konkretnych potrzeb. Z diagnozy może wynikać, że potrzebny jest kurs lub szkolenie. Czasem danej osobie brakuje doświadczenia zawodowego więc skierowana jest na staż. Często punktem wyjścia jest wsparcie psychologa czy doradcy. Oferowana pomoc ukierunkowana jest na aktywizację oraz integrację społeczno-zawodową.

Oprócz omawianego działania 11.1 urząd realizuje także inne przedsięwzięcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Uzupełnieniem są projekty realizowane w ramach działania 9.1 Aktywizacja zawodowa gdzie grupą docelową są osoby po 30 r.ż., które borykają się często z chwilowym brakiem pracy lub potrzebują zmienić bądź dostosować swoje kwalifikacje zawodowe. Jednocześnie w urzędzie realizowanych jest kilka procedur konkursowych. W tym momencie zarówno wdrażamy pierwsze projekty z obszaru rynku pracy i włączania społecznego jak i przyjmujemy nowe wnioski.

Przełom lipca i sierpnia to najlepszy czas żeby zgłosić się do projektu. Większość projektów rusza właśnie teraz. Każdy ze słuchaczy kto nie ma pracy a chciałby zawalczyć o siebie może wziąć udział w rekrutacji do projektu. Lista instytucji, które udzielają wsparcia jest dostępna w wyszukiwarce dotacji na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl. Instytucje, które chciałyby realizować projekty zapraszamy do zapoznania się z warunkami naborów na stronie rpo.lubelskie.pl.

Audycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Ostatnia modyfikacja:

RPO WL (RPO WL)