Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Szukaj wsród multimedia

audio

Opis słowny audycji

Lubelskie Fundusze Europejskie

Przeglądając tegoroczny harmonogram ogłaszania współfinansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny konkursów i przeznaczone na te konkursy pieniądze szczególną uwagę zwraca okrągła kwota 100 mln zł.

Rzeczywiście nigdy dotychczas nie przeznaczyliśmy na 1 konkurs tak dużej kwoty - Hubert Rząsowski zastępca Dyrektora Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego - alokacja w wysokości 100 mln zł ale cel jest bardzo ważny chcemy przeznaczyć te środki na rozwój przedsiębiorczości ponieważ jednym z głównych celów Europejskiego Funduszu Społecznego jest właśnie przedsiębiorczość i rozwój przedsiębiorczości. Przewidujemy, że za te pieniądze do roku 2023 powstanie blisko 5 tys. miejsc pracy a prawie 4 tys. osób pozostających bez pracy otrzymała bezzwrotne pieniądze na podjęcie własnej działalności gospodarczej. W całym Regionalnym Programie Operacyjnym zapisaliśmy na ten cel prawie 56 mln EUR czyli blisko 250 mln zł.

Znajdą się chętni na skorzystanie z tak wielkich pieniędzy?

Z całą pewnością. Z pytań kierowanych do naszego punktu informacyjnego wynika bardzo duże zainteresowanie i bardzo duże zapotrzebowanie na taki rodzaj wsparcia. Bardzo duża liczba mieszkańców województwa lubelskiego chciałabym rozpocząć własną działalność gospodarczą. Na pewno na wyobraźnię działają przykłady dobrze zrealizowanych projektów jak fabryka sportu w Chełmie czy Pławska Shima.

Wyobraźnia czy dobre chęci to w biznesie trochę za mało.

Oczywiście oprócz wyobraźni potrzeba także więcej pieniędzy na start i to właśnie oferujemy w ramach naszego konkursu. Uczestnicy projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego będą mogli uzyskać na początek wsparcie w ramach szkoleń i doradztwa o charakterze biznesowym. Następnie przy wsparciu profesjonalistów opracują do swoich pomysłów biznesplany. Najlepsze pomysły zyskają bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Przewidzieliśmy także możliwość wsparcia pomostowego. Obejmuje ono zarówno specjalistyczne usługi doradcze szkoleniowe jak i pomoc finansową. Prowadzący nowo założoną firmę może liczyć na to, że przez rok będzie otrzymywał co miesiąc zastrzyk gotówki.

Kiedy zamierzacie ogłosić konkurs, w którym rozdysponujecie tą rekordową kwotę?

W tej chwili nie mogę podać jeszcze szczegółowej konkretnej daty konkursu ale mogę zapewnić, że stanie się to zgodnie z harmonogramem w II kwartale tego roku. Odsyłam do naszej strony internetowej www.rpo.lubelskie.pl i tam pojawi się tak konkretna data. Zachęcam także do odwiedzania i skorzystania z naszego newslettera.

Audycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Ostatnia modyfikacja:

RPO WL (RPO WL)

Zgłoś nieprawidłowości Kalendarz
Ikona do góry