Przeskocz do treści Przeskocz do menu

audio

Opis słowny audycji

Lubelskie Fundusze Europejskie

Samorząd Województwa Lubelskiego w ramach działań współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego planuje ogłosić, nabór na projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii mówi Grzegorz Sobolewski zastępca Dyrektora Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie.

Tak w ramach naszego programu zaplanowaliśmy działania 4.1 czyli wsparcie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Działanie to ma wspomóc proces transformacji regionalnej gospodarki opartej obecnie na węglu w kierunku wykorzystania technologii bardziej ekologicznych i niskoemisyjnych. Ukierunkowana ona jest także na stworzenie konkurencyjnego rynku energii odnawialnej, który ma się stać jednym z elementów rozwoju regionu oraz zaspokajania rosnących potrzeb energetycznych lokalnej gospodarki. Wspierane działania mają zapewnić dywersyfikację dostaw energii oraz zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne województwa przy wykorzystaniu jego naturalnych uwarunkowań i potencjałów. Należy przy tym wspomnieć, że lubelszczyzna jest jednym z najbardziej nasłonecznionych regionów Polski.

Wnioski złożone na te działania - mówi Marek Musiej kierownik oddziału oceny projektów w Departamencie Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - dotyczyć mogą budowy i przebudowy infrastruktury służącej do produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych to jest energii elektrycznej, cieplnej wykorzystujących przede wszystkim energia słoneczną ale także na biogaz, energię wiatru oraz wodę. Można również wybudować lub zmodernizować dystrybucyjne sieci elektroenergetyczne służące przyłączaniu nowych jednostek wytwórczych energii z oz. W poprzednim okresie wsparcie działanie to sieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Wpłynęło 132 wnioski z tego zostało podpisanych 71 umów o dofinansowanie na kwotę ponad 340 mln zł.

Przykładem zrealizowanej inwestycji jest partnerski projekt, którego celem było montaż kolektorów słonecznych na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych.

Jednym z bardziej udanych projektów, które zrealizowaliśmy w Dolinie Zielawy był projekt czysta energia w Dolinie Zielawy - mówi Piotr Dragan Wójt Gminy Wisznice - w którym montowaliśmy w indywidualnych gospodarstwach i w instytucjach publicznych instalacje kolektorów słonecznych płytowych. Każda instalacja składa się z baterii kolektorów, podgrzewacza umieszczonego w wewnątrz budynku i zespołu pompowo-sterowniczego umieszczonego nieopodal podgrzewacza. Mieszkańcy są bardzo zadowoleni z realizacji tego projektu. Konkurs zostanie ogłoszony w marcu bieżącego roku tzn., że w marcu zostanie opublikowane ogłoszenie , które będzie zawierało informację , że nabór wniosków rozpocznie się po 30 dniach od publikacji ogłoszenia. Zgodnie z dotychczasową praktyką Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym wnioskodawcy będą mogli składać wnioski przez co najmniej 30 dni od rozpoczęcia naboru.

Szczegóły znajdziecie państwo w regulaminie konkursu , który jest dostępny na stronie internetowej www.rpo.lubelskie.pl w zakładce DW EFRR. Można również skorzystać ze wsparcia punktu kontaktowego RPO.

Audycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Ostatnia modyfikacja:

RPO WL (RPO WL)