Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Pytania i odpowiedzi do konkursu

Czy w ramach kosztów bezpośrednich można zaplanować udzielenie wsparcia w zakresie korzystania z RUR i pomoc w zakresie obsługi systemu RUR w celu wyboru określonej usługi rozwojowej - poprzez wsparcie doradców/konsultantów -czy tego rodzaju wydatek należy przypisać do kosztów pośrednich?

Wydatki związane z pomocą beneficjentom w zakresie obsługi Bazy Usług Rozwojowych powinny być ujęte w ramach kosztów pośrednich projektu.


Zgodnie z kryterium formalnym specyficznym nr 10 – „Doświadczenie Wnioskodawcy/ Partnerów: Wnioskodawca i partnerzy (jeśli dotyczy) na dzień złożenia wniosku posiadają:

a) co najmniej dwuletnie doświadczenie w zakresie świadczenia usług doradczo-szkoleniowych dla MŚP oraz

b) zrealizowany co najmniej jeden projekt na rzecz MŚP, w ramach którego osiągnięte zostały zakładane cele i rezultaty (wskaźniki)”. Czy w związku z powyższym Wnioskodawca w celu potwierdzenia spełnienia w/w wymogu powinien szczegółowo wypisać zakładane cele i rezultaty, jakie obejmował projekt wraz z danymi liczbowymi czy też dla Komisji Oceny Projektów wystarczającym będzie deklaracja, że w zrealizowany projekcie na rzecz MSP osiągnięte zostały zakładane cele i rezultaty (wskaźniki)?

Dla spełnienia części b powyższego kryterium wystarczająca będzie deklaracja Wnioskodawcy, iż w zrealizowanym projekcie na rzecz MŚP osiągnięte zostały zakładane cele i rezultaty (wskaźniki). Ostateczna ocena spełnienia kryterium zostanie zweryfikowana przez członków KOP na podstawie zapisów we wniosku o dofinansowanie projektu podczas oceny formalnej wniosku o dofinansowanie.


Czy w sytuacji, gdy w dniu zgłoszenia w systemie RUR nie są dostępne konkretne usługi rozwojowe istnieje możliwość składania przez przedsiębiorców zamówienia na konkretne usługi rozwojowe?

Istnieje możliwość zamówienia przez przedsiębiorcę konkretnej usługi rozwojowej w Bazie Usług Rozwojowych (wcześniej RUR).


Czy wnioskodawca w okresie realizacji projektu ma obowiązek przekazywania informacji do IZ RPO WL o planowanych informacyjno-promocyjnych?

Wnioskodawca nie ma obowiązku przekazywania do IZ RPO WL informacji dotyczących planowanych działań informacyjno-promocyjnych. Z zapisów dokumentu o nazwie: „Standardy udzielania wsparcia MŚP w ramach Działania 10.1 Usługi Rozwojowe dla MŚP Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020” stanowiącym Załącznik nr 13 do Regulaminu Konkursu nr RPLU.10.01.00-IZ.00-06-001/16 wynika, iż Operator zobowiązany jest do przygotowania dokumentów służących realizacji wsparcia: Regulaminu wsparcia dla przedsiębiorców i ich pracowników w ramach Podmiotowego Systemu Finansowania, Formularza o dofinansowanie usługi rozwojowej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Wniosku o refundację kosztów usługi rozwojowej oraz Wzoru umowy wsparcia usługi rozwojowej oraz wzoru minimalnego zakresu danych osobowych uczestników na podstawie minimalnych wzorów opracowanych przez IZ RPO. Opracowane dokumenty zobowiązany jest przedstawić w terminie nie później niż 15 dni roboczych od dnia rozpoczęcia okresu realizacji projektu, w celu uzyskania akceptacji.


Wnioskodawca jest zobowiązany, aby we wniosku o dofinansowanie opisać posiadany potencjał kadrowy. Na dzień złożenia wniosku Wnioskodawca zatrudnia lub stale współpracuje z osobami, które chce oddelegować / zaangażować do projektu w ramach kadry zarządzającej (finansowanej w ramach kosztów pośrednich). Imiona i nazwiska poszczególnych osób wraz ze skrótowym opisem kompetencji zostaną zawarte w odpowiednim punkcie wniosku. Może się jednak zdarzyć sytuacja, iż osoba wskazana imiennie na dzień rozpoczęcia realizacji projektu nie będzie już współpracowała z Wnioskodawcą lub będzie realizowała obowiązki na rzecz innego projektu. Proszę o informacje jakie są ewentualnie konsekwencje ostatecznego niewydelegowania os. wskazanych na stanowiska w projekcie, wpisanych z imienia i nazwiska?

Zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie w ramach regionalnego programu operacyjnego województwa lubelskiego na lata 2014-2020 w zakresie osi priorytetowych 9-12 RPO WL istotnym jest to, aby wnioskodawca już na etapie tworzenia wniosku o dofinansowanie przeanalizował, czy posiadany już potencjał kadrowy będzie mógł być wykorzystywany do realizacji projektu. Należy wskazać tylko posiadany potencjał kadrowy, a więc w szczególności osoby na stałe współpracujące i planowane do oddelegowania do projektu. Dotyczy to w szczególności osób zatrudnionych na umowę o pracę oraz trwale współpracujących z wnioskodawcą np. w przypadku wolontariusza - na podstawie umowy o współpracy, a nie tych, które wnioskodawca dopiero chciałby zaangażować (np. na umowę zlecenie), ponieważ w takich przypadkach może bowiem obowiązywać konkurencyjna procedura wyboru (zasada konkurencyjności lub prawo zamówień publicznych).

We wniosku o dofinansowanie nie ma konieczności wpisywania osób z imienia i nazwiska, natomiast niezbędne jest opisanie szczegółowego zakresu zadań jakie dana osoba będzie realizować na rzecz projektu w kontekście posiadanej przez nią wiedzy, umiejętności i wykształcenia.

W przypadku wystąpienia w trakcie realizacji projektu konieczności zmiany osoby wpisanej we wniosku o dofinansowania projektu z imienia i nazwiska Wnioskodawca powinien poinformować Instytucję Zarządzającą RPO WL o zmianie, lecz osoba zatrudniona lub oddelegowana powinna mieć co najmniej identyczne kompetencje jak osoba wskazana we wniosku.


Czy Wnioskodawca, który uzyska dofinasowanie na realizację projektu w ramach konkursu, może być jednocześnie realizatorem usług rozwojowych?

Z zapisów dokumentu o nazwie: „Standardy udzielania wsparcia MŚP w ramach Działania 10.1 Usługi Rozwojowe dla MŚP Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020” stanowiącym Załącznik nr 13 do Regulaminu Konkursu nr RPLU.10.01.00-IZ.00-06-001/16 wynika, iż Operator w podregionie, w którym realizuje wsparcie nie może samodzielnie świadczyć usług rozwojowych, które będą dofinansowane w ramach projektu.

Powyższy zapis pozwala jednak na świadczenie usług rozwojowych w pozostałych podregionach, w któr0079ch dany podmiot nie występuje jako Operator.


Z doświadczenia w realizacji projektów PO KL kierowanych do przedsiębiorstw i ich pracowników wynika, iż 100% MŚP korzystało z pomocy de minimis. Czy zatem prawidłowym będzie założenie we wniosku, iż co do zasady wszystkie MŚP objęte projektem skorzystają z pomocy de minims wraz ze wskazaniem metodologii jej udzielania oraz z adnotacją, iż w sytuacji gdy przedsiębiorca wykorzystał przysługujący mu limit pomocy de minimis pomoc udzielana mu będzie w ramach pomocy publicznej?

Wnioskodawca może w ramach projektu założyć, iż co do zasady wszystkim MŚP będzie udzielał pomocy de minimis, jednak gdyby na etapie rekrutacji do projektu okazało się że dany przedsiębiorca przekroczył dozwolony limit pomocy de minimis, o którym mowa w art. 3 ust. 2 rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013, Operator zobowiązany jest do udzielana przedsiębiorcy pomocy publicznej na szkolenia (zgodnie z art. 31 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014) lub pomocy publiczna na usługi doradcze (zgodnie z art. 18 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014).

W związku z powyższym na etapie realizacji należy skorygować wniosek o dofinasowanie w przedmiotowym zakresie lub aneksować umowę o dofinasowanie w sytuacji zmniejszenia kwoty dofinansowania.


Na jakim terenie mogą odbywać się szkolenia i doradztwo realizowane w ramach projektu? Czy Wnioskodawca powinien wskazać obszar subregionu województwa lubelskiego lub całego województwa lubelskiego? Czy też możliwe jest korzystanie ze wsparcia poza województwem lubelskim?

Zgodnie z SZOOP w ramach Działania 10.1 RPO WL grupę docelową stanowią:

          1. Przedsiębiorcy sektora MŚP prowadzący działalność gospodarczą na terenie województwa lubelskiego oraz ich pracownicy/kadra zarządzająca,

               2. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą na terenie województwa lubelskiego.

Zgodnie z kryterium formalnym specyficznym nr 1:

Grupa docelowa:

  1. Projekt jest skierowany wyłącznie do mikro, małych i średnich przedsiębiorców, spełniających kryteria określone dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w art. 2 załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/201419 i ich pracowników.
  2. Wsparcie kierowane jest do przedsiębiorstw posiadających siedzibę (filię, delegaturę, oddział czy inną prawnie dozwoloną formę organizacyjną działalności podmiotu) w podregionie, na terenie którego realizowane jest wsparcie i ich pracowników.
  3. Wsparcie w ramach PSF skierowane jest do pojedynczych przedsiębiorstw, a nie do grupy przedsiębiorstw (np. klastrów).

Natomiast zgodnie z kryterium formalnym specyficznym nr 9 Liczba wniosków:

Wnioskodawca składa maksymalnie jeden wniosek o dofinansowanie projektu w ramach konkursu. Przedmiotowy wniosek zakłada realizację projektu wyłącznie w jednym podregionie.

Z zapisów Standardów udzielania wsparcia MŚP w ramach Działania 10.1 Usługi Rozwojowe dla MŚP Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 wynika, iż ramach ogłoszonego konkursu zostanie wybranych trzech Operatorów tj. jeden dla podregionu bialskiego i chełmsko-zamojskiego, drugi dla podregionu lubelskiego oraz trzeci dla podregionu puławskiego, którzy będą bezpośrednio przekazywali na podstawie umowy wsparcia usługi rozwojowej dofinansowanie przedsiębiorcom zainteresowanym udziałem w projekcie w danym podregionie.

Zgodnie ze „Standardami udzielania wsparcia MŚP w ramach Działania 10.1 Usługi Rozwojowe dla MŚP Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020” PSF nie wprowadza dodatkowych ograniczeń geograficznych odnoszących się do podmiotów świadczących usługi rozwojowe oraz w odniesieniu do miejsca realizacji usługi rozwojowej.


Który z niżej wymienionych wariantów dotyczących wysokości wkładu własnego wskazanego w ramach budżetu projektu jest poprawny?

  1. Wariant 1: Wnioskodawca wykazuje w budżecie całkowitą wysokość wkładu własnego wnoszonego przez przedsiębiorstwa biorące udział w projekcie, zgodnie z pułapami dofinansowania określonymi w Załączniku nr 11 do Regulaminu.
  2. Wariant 2: Wnioskodawca w ramach budżetu projektu wskazuje wkład własny na poziomie 15% zgodnie z Regulaminem konkursu (bez względu na całkowitą wartość wkładu własnego wymaganego od przedsiębiorstw biorących udział w projekcie)?

W ramach przedmiotowego konkursu wnioskodawca jest zobligowany do wniesienia wkładu własnego:

- w przypadku projektów objętych pomocą publiczną: zgodnie z programem pomocowym pomocy publicznej;

- w przypadku projektów objętych pomocą de minimis: 15% wydatków kwalifikowanych.

W związku z powyższym w sytuacji udzielania w ramach projektu pomocy de minimis zastosowanie będzie miał wariant 2 wskazany w przedmiotowym zapytaniu.


Kryterium formalne specyficzne 10 stanowi: "Doświadczenie Wnioskodawcy/ Partnerów: Wnioskodawca i partnerzy (jeśli dotyczy) na dzień złożenia wniosku posiadają:

a) co najmniej dwuletnie doświadczenie w zakresie świadczenia usług doradczo-szkoleniowych dla MŚP oraz

b) zrealizowany co najmniej jeden projekt na rzecz MŚP, w ramach którego osiągnięte zostały zakładane cele i rezultaty (wskaźniki)."

Czy powyższe kryterium będzie oceniane zarówno (oddzielnie) odnośnie Lidera jak i Partnera, czy wystarczające jest aby sam Partner lub sam Lider spełnił wymóg doświadczenia? Czy powyższe kryterium może zostać spełnione łącznie - sumowanie doświadczenia Lidera z doświadczeniem Partnera?

W ramach konkursu nr RPLU.10.01.00-IZ.00-06-001/16 w przypadku projektu partnerskiego, aby spełnić kryterium specyficzne nr 10, należy wykazać wymagane doświadczenie oraz zrealizowanie co najmniej jednego projektu względem każdego z partnerów. Nie ma możliwości sumowania doświadczenia – każdy podmiot będzie rozpatrywany odrębnie i musi spełnić wszystkie wymogi tego kryterium.


Czy w przypadku Kryterium premiującego 1 - "Doświadczenie Wnioskodawcy/partnerów", zarówno Partner jak i Lider muszą je spełnić, czy wystarczy np. że sam Lider będzie posiadał takie doświadczenie.

Kryterium premiujące nr 1 może zostać ocenione jako spełnione jedynie wówczas, jeżeli wymogi w nim zawarte będą spełnione przez wszystkich partnerów w projekcie. Chcąc spełnić to kryterium należy wykazać wymagane doświadczenie względem każdego z partnerów. Nie ma możliwości sumowania doświadczenia – każdy podmiot będzie rozpatrywany odrębnie i musi spełnić wszystkie wymogi tego kryterium.

Komunikaty

Dostępnych 7 komunikatów.

Ostatnia modyfikacja:

RPO WL (RPO Lubelskie)