Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Pytania i odpowiedzi (cz. 2)

Czy w niniejszym konkursie wymagany jest udział konkretnego odsetka osób zakwalifikowanych do trzeciego profilu pomocy w stosunku do całości beneficjentów projektu? Jeśli tak, to jaki?

W konkursie „Aktywne włączenie – konkurs wyłącznie dla OPS/MOPR” nie jestwymagany konkretny udział odsetka osób zakwalifikowanych do III profilu pomocy w stosunku do całości uczestników projektu.

 


Czy w ramach niniejszego konkursu możliwe jest do realizacji wsparcie w formie staży zawodowych?

W ramach konkursu „Aktywne włączenie – konkurs wyłącznie dla OPS/MOPR” możliwa jest realizacja wsparcia w formie staży zawodowych.

 


Czy w ramach niniejszego konkursu możliwy jest następujący podział realizacji zadania merytorycznego o charakterze zawodowym tj. staży zawodowych? 
- Wnioskodawca (OPS) zajmuje się wypłatą stypendium stażowego dla beneficjenta;
- Partner (niepubliczna instytucja rynku pracy, o której mowa w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) zajmuje się obsługą merytoryczną, tzn. organizuje staże zawodowe poprzez wyszukanie miejsca stażu, podpisanie umowy stażowej, monitorowanie uczestnictwa w stażu, wsparcie w zakresie pośrednictwa pracy.

Przedstawiony przez Państwa podział realizacji zadania merytorycznego dla Wnioskodawcy i Partnera jest możliwy do uwzględnienia w formularzu wniosku o dofinansowanie.  

 


Czy osoby należące do trzeciego profilu pomocy mogą po zrealizowaniu PAI uzupełniająco wziąć udział w dodatkowym wsparciu np. staże zawodowe, jeśli wynikało to będzie z IPD?

Zgodnie z Regulaminem konkursu program PAI może być zastosowany do osób bezrobotnych należących do III profilu pomocy, zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Natomiast dodatkowe (uzupełniające) działania aktywizacyjne mogą dotyczyć pozostałych klientów ośrodków pomocy społecznej.


Czy w ramach partnerstwa/porozumienia pomiędzy ops a urzędem pracy możliwy jest następujący podział zadań w ramach PAI:
- OPS realizuje działania o charakterze społecznym w ramach PAI finansowane z projektu;
- urząd pracy realizuje prace społecznie użyteczne lub zatrudnienie wspierane, które finansowane jest z funduszu pracy i stanowić będzie wkład własny urzędu pracy do projektu?

Partnerstwo pomiędzy OPS a PUP jest możliwe  w uzasadnionych przypadkach. Współpraca z PUP powinna dotyczyć m.in. takich obszarów jak: konsultacja grupy docelowej, rekrutacja uczestników do projektu, koordynacja działań wobec osób bezrobotnych, zastosowanie aktywnych form wsparcia (w szczególności aktywizacji zawodowej), określanie Indywidualnych Planów Działania dla uczestnika (PUP) oraz szkolenia zawodowe.

 


Czy w ramach konkursu osoby bezrobotne ( III profil) poza wsparciem PAI mogą zostać objęte wsparciem uzupełniającym po zakończeniu udziału w programie PAI np. poprzez skierowanie do Centrum Integracji Społecznej, skierowanie na szkolenie czy też staż?

Zgodnie z Regulaminem konkursu program PAI może być zastosowany do osób bezrobotnych należących do III profilu pomocy, zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Natomiast dodatkowe (uzupełniające) działania aktywizacyjne mogą dotyczyć pozostałych klientów ośrodków pomocy społecznej.

 


Czy projekt może być realizowany w partnerstwie z Powiatowym Urzędem Pracy, który w ramach partnerstwa realizowałby wszystkie instrumenty aktywizacji zawodowej tj. staże i szkolenia zawodowe?

Projekt może być realizowany w partnerstwie z Powiatowym Urzędem Pracy, który w ramach tego partnerstwa realizowałby wszystkie instrumenty aktywizacji zawodowej tj. staże i szkolenia zawodowe.

 


Czy w ramach projektu można założyć realizację szkoleń, staży zawodowych, którego realizatorem byłby CIS (jednostka organizacyjna tego samego samorządu tj. Miasta Krasnystaw) i czy wówczas te wydatki byłyby ograniczone limitem 30%?

Zgodnie z zapisami Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020 (Podrozdział 4.6) usługi aktywnej integracji o charakterze zawodowym w ramach projektów OPS lub PCPR, są realizowane m.in.: przez podmioty danej jednostki samorządu terytorialnego wyspecjalizowane w zakresie reintegracji zawodowej, o ile zostaną wskazane we wniosku o dofinansowanie projektu jako realizatorzy projektu.  W takim przypadku limit 30% nie obowiązuje.

 


Czy planując formy wsparcia można uczestnikom projektu zapewnić stypendium szkoleniowe, stażowe jeśli tak to  w jakiej wysokości?

Dla każdego uczestnika w projekcie może zostać zaplanowana forma wparcia w postaci szkolenia i/lub stażu uzależniona od indywidualnej diagnozy przeprowadzonej uprzednio przez Wnioskodawcę. Uwzględniając treść Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze rynku pracy na lata 2014 – 2020, osobom uczestniczącym w szkoleniach przysługuje stypendium w wysokości nie większej niż 120% zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, natomiast stażystom w okresie odbywania stażu przysługuje miesięczne stypendium w wysokości nie większej niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę naliczane proporcjonalnie do liczby godzin stażu zrealizowanych przez stażystę.

 


Czy jest założona jakaś proporcja uczestników PAI do liczby uczestników innych działań uzupełniających?

W konkursie „Aktywne włączenie – konkurs wyłącznie dla OPS/MOPR” nie jestwymagany konkretny udział liczy osób zakwalifikowanych do III profilu pomocy w stosunku do całości uczestników projektu.

 


Czy we wskaźniku rezultatu - liczba osób zagrożonych ubóstwem (...), które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu należy wskazać wszystkie osoby objęte PAI ? oraz czy ww. wskaźniku winny być ujmowane również osoby, które ukończą szkolenie prowadzące do nabycia jedynie kompetencji?

Przy wskaźniku Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu powinny zostać wykazane zarówno wszystkie osoby objęte programem PAI, jak również pozostałe osoby, które ukończą inne formy wsparcia prowadzące do nabycia kwalifikacji.


Czy w ramach niniejszego konkursu wypełniając wniosek aplikacyjny w części "Uzasadnienie wydatków" lub "Uzasadnienie wydatków cz. II" należy wyszczególnić co będzie składało się na koszty pośrednie, czy zgodnie z konstrukcją wniosku należy wpisać jedynie łączną kwotę stanowiącą koszt pośredni i stosunek kosztów pośrednich w stosunku do kosztów bezpośrednich?

Wypełniając wniosek w generatorze LSI2014EFS nie opisujemy, co będzie wchodziło w skład kosztów pośrednich, a jedynie w zakładce Szczegółowe wydatki wybieramy procentowy udział kosztów pośrednich, który automatycznie przeliczy wybraną wartość w odpowiedniej pozycji wniosku.

 


Czy w ramach niniejszego konkursu wyłonienie podmiotu realizującego określone zadanie/wsparcie może nastąpić poza ustawą PZP, również w drodze powierzenia zadania w oparciu o Ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie?

Wyłonienie podmiotu realizującego określone zadanie/wsparcie w ramach Działania 11.1 „Aktywne włączenie – konkurs wyłącznie dla OPS/MOPR” może nastąpić poza ustawą PZP w drodze powierzenia zadania, gdyż Regulamin Konkursu został opracowany na podstawie obowiązujących w tym zakresie aktów prawnych oraz dokumentów, w tym ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1118, z późn. zm.).

Komunikaty

Dostępnych 21 komunikatów.

Ostatnia modyfikacja:

RPO WL (RPO Lubelskie)