Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Pytania i odpowiedzi (cz. 3)

W którym miejscu we wniosku wpisać realizatora tych zadań? Czy przy opisie merytorycznym zadań?

We wniosku o dofinansowanie realizatora wybranych zadań wpisujemy przy opisie merytorycznym zadań oraz we wszystkich pozycjach, gdzie realizator został przewidziany. Rekomendowane jest, aby informacja o realizatorze została uwzględniona w Sposobie zarządzania projektem, w Potencjale wnioskodawcy i partnerów dot. potencjału kadrowego i technicznego, w Doświadczeniu wnioskodawcy i partnerów oraz w Budżecie projektu.


Czy w ramach realizacji dodatkowych zadań dla CIS (typu staże, szkolenia zawodowe) w ramach projektu można zaplanować koszty dodatkowej pracy pracowników CIS w formie np. dodatku i koszty art. biurowych?

 W ramach realizacji dodatkowych zadań dla CIS, Wnioskodawca w ramach projektu może zaplanować koszty dodatkowej pracy pracowników CIS oraz artykułów biurowych
w kategorii Kosztów pośrednich.


Zgodnie z zapisami regulaminu i wytycznych w zakresie (...)włączenia społecznego  usługi aktywnej integracji o charakterze zawodowym projektu planowane są do wdrażania przez realizatora, w jaki sposób zaplanować przekazywanie środków do CIS na realizacje zadań (czy może to być porozumienie o współpracy i noty obciążeniowe?) czy też po otrzymaniu środków należy od razu rozdzielić je na dwóch realizatorów czyli MOPS i CIS?

W ramach projektu zaplanowanie przekazywania środków na realizacje zadań związanych z usługami aktywnej integracji o charakterze zawodowym powinno przebiegać na podstawie Porozumienia o współpracy z realizatorem konkretnego zadania, a następnie po otrzymaniu noty obciążeniowej od danego realizatora np. CIS-u, MOPS może przekazać środki za wykonanie zadania.

 


Podpisanie przez uczestnika kontraktu socjalnego jest podstawą do jego udziału
w projekcie (kryterium 4):

  • Czy kosztem kwalifikowalnym w ramach projektu będzie dodatek specjalny dla pracownika socjalnego za zawarcie i realizację pracy socjalnej w ramach kontraktu socjalnego zawartego z uczestnikiem projektu?

W ramach projektu dodatek specjalny dla pracownika socjalnego za zawarcie i realizację pracy socjalnej w ramach kontraktu socjalnego zawartego z uczestnikiem projektu będzie kosztem kwalifikowalnym.

  • Czy będzie to koszt bezpośredni czy pośredni?

W ramach projektu ww. wydatek powinien zostać sklasyfikowany w kategorii Kosztów bezpośrednich.

 


Czy w projekcie rozliczanym kwotami ryczałtowymi istnieje obowiązek tworzenia
„pełnego” szczegółowego budżetu projektu czy wystarczy w budżecie szczegółowym wpisać kwotę ryczałtową dla każdego zadania a potem w uzasadnieniu kwot ryczałtowych opisać metodologię jej wyliczenia, czyli co składa się na dane zadanie np. wynagrodzenie pracownika socjalnego 80 000,00 zł ( 20 m-cy x 4000 zł- etat), dodatki dla pracowników socjalnych 20 000,00 zł ( 20 m-cy x 1000 zł), łącznie 100 000 zł  na zadanie?
Co Wnioskodawca powinien wpisać w uzasadnieniu kwot ryczałtowych? Który ze sposobów jest prawidłowy do sporządzenia budżetu projektu w oparciu o kwoty ryczałtowe?

Zgodnie z zapisami Instrukcji wypełniania wniosku (Rozdział 4.2) w projektach EFS, w których wartość wkładu publicznego (środków publicznych) nie przekracza wyrażonej w PLN równowartości 100 000 EUR  obligatoryjne jest stosowanie kwot ryczałtowych. Wnioskodawca musi wskazać, które zadanie / zadania w ramach projektu zostanie / zostaną objęte kwotą ryczałtową / kwotami ryczałtowymi, przy czym jedno zadanie stanowi jedną kwotę ryczałtową. Dodatkowo powyższa Instrukcja (Rozdział 6.1.6) doprecyzowuje, iż uzasadnieniu podlega każdy wydatek, który jest planowany do rozliczenia kwotą ryczałtową/stawką jednostkową. W uzasadnieniu wnioskodawca przedstawia metodologię wyliczenia każdej kwoty ryczałtowej (sposób wyliczenia kwot ryczałtowych w oparciu o wartości poszczególnych zadań wpisanych do szczegółowego budżetu projektu).

W przypadku projektów rozliczanych metodą uproszczoną nie ma obowiązku tworzenia pełnego, szczegółowego budżetu projektu jak to ma miejsce w przypadku projektów rozliczanych na podstawie rzeczywiście ponoszonych wydatków.

Powyższe informacje zaczerpnięte z Instrukcji dotyczą wniosków o dofinansowanie przygotowywanych w generatorze LSI2014EFS w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 w zakresie osi priorytetowych 9-12 RPO WL. Szczegółowe zasady stosowania uproszczonych metod rozliczania wydatków w projektach znajdują się w Wytycznych programowych.

Komunikaty

Dostępnych 21 komunikatów.

Ostatnia modyfikacja:

RPO WL (RPO Lubelskie)