Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Pytania i odpowiedzi

Pytania i odpowiedzi
29.10.2018

Czy w projekcie obligatoryjne jest założenie 60% udziału kobiet w grupie docelowej?

IZ RPO w piśmie przesłanym do IP zwraca uwagę na takie zalecenie, aby na etapie rekrutacji uczestników do projektów realizowanych w ramach Działania 9.2 szczególną uwagę poświęcić zagwarantowaniu procentowego udziału kobiet na poziomie zgodnym z RPO WL 2014-2020, jednakże nie jest to wymóg obligatoryjny.

W ramach Działania 9.2wymagany poziom wskaźników produktu został określony w załączniku nr 2 do Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Rekomendujemy jednakże, aby w przypadku wskaźnika Liczba osób bezrobotnych, w tym długotrwale bezrobotnych, objętych wsparciem
w programie
został zachowany na poziomie nie mniejszym niż ww. załączniku.


   

Jaką należy przyjąć końcową datę realizacji projektu?

 

Zgodnie z zapisami w Informacji o naborze  podrozdział 3.4. Wymagania czasowe dotyczące projektu pkt 1 Projekty pozakonkursowe powiatowych urzędów pracy/ miejskiego urzędu pracy w roku 2018 realizowane będą w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 31 marca 2020 r. Projekty mogą również obejmować okres realizacji tylko 12 miesięcy czyli do 31.12.2019 r.


Czy w projekcie należy realizować szkolenia z zakresu białej, srebrnej i zielonej gospodarki?

Należy  pamiętać, iż wsparcie w ramach realizowanego projektu powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb uczestników. W związku z tym rodzaj i tematyka szkolenia powinna wynikać z wcześniejszej diagnozy, tak aby wsparcie zastosowane wobec konkretnego uczestnika było zasadne i skuteczne. Jednocześnie ważne jest aby odpowiadało na zdiagnozowane potrzeby w regionie. Należy zauważyć, iż istnieje różnica w tym zakresie na obszarze poszczególnych powiatów. Zatem zgodność z potrzebami regionalnego rynku pracy powinna być w każdym przypadku badana indywidualnie. W sytuacji gdy na rynku lokalnym nie występuje deficyt
w tym zakresie nie jest konieczne, aby tego typu szkolenia były organizowane.

 


Czy we wniosku o dofinansowanie liczbę uczestników z grup: długotrwale bezrobotni, niskie kwalifikacje, niepełnosprawni, powyżej 50 roku życia należy określić na podstawie proporcji wynikających ze struktury osób bezrobotnych w PUP?

 

Wyliczenie uczestników projektów na podstawie proporcji dotyczy pkt 2 w Strukturze grupy docelowej:
Rolnicy i członkowie ich rodzin w wieku 30 lat i więcej zarejestrowani w PUP/MUP jako osoby bezrobotne, w proporcji co najmniej takiej samej, jak proporcja wskazanych osób (rolnicy) zarejestrowanych w rejestrze danego PUP/MUP w stosunku do ogólnej liczby osób bezrobotnych w wieku 30 lat i więcej zarejestrowanych w danym urzędzie (wg stanu na dzień 30.06.2018), należące co najmniej do jednej z następujących grup:

a) osoby w wieku 50 lat i więcej,

b) osoby długotrwale bezrobotne,

c) kobiety,

d) osoby z niepełnosprawnościami,

e) osoby o niskich kwalifikacjach zamierzający odejść z rolnictwa.

Wówczas liczbę osób planowanej grupy docelowej należy wyliczyć w stosunku do ogólnej liczby osób bezrobotnych w wieku 30 lat i więcej zarejestrowanych w danym urzędzie pracy.

 


Kryterium formalne specyficzne obliguje nas do realizacji szkoleń zgodnych ze zdiagnozowanymi potrzebami uczestników projektu i potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy, w tym m. in. w sektorach białej, srebrnej lub zielonej gospodarki. Czy powiązanie z tymi sektorami jest obligatoryjne, jeżeli analiza rynku pracy powiatu łukowskiego nie wskazuje na zapotrzebowanie w tych sektorach?

 

Jeżeli na stan przygotowywania wniosku o dofinansowanie projektu nie jest możliwym podanie tematyki realizowanych szkoleń wówczas warto ująć zapis, iż będą one zgodnie z Kryterium formalnym specyficznym nr 5: Szkolenia są zgodne ze zdiagnozowanymi potrzebami
i potencjałem uczestnika projektu oraz zdiagnozowanymi potrzebami właściwego lokalnego lub regionalnego rynku pracy  (będą odpowiadały na zdiagnozowane zapotrzebowanie w regionie, w tym m.in. w sektorach białej, srebrnej i zielonej gospodarki)
oraz Kryterium formalnym specyficznym nr 4: Sposób realizacji szkoleń:

Wszystkie szkolenia w ramach projektu:

a)kończą się egzaminem umożliwiającym uzyskanie kwalifikacji lub kończą się formą potwierdzającą uzyskanie kompetencji, zgodnie z Wytycznymi w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020,

b co najmniej 50% szkoleń w projekcie to szkolenia prowadzące do uzyskania kwalifikacji,

c) co najmniej 50% uczestników szkoleń, o których mowa w lit. b, uzyska kwalifikacje.

 


 

Jak liczyć wartości bazowe do wskaźników rezultatu? Uwzględnić tylko wartości osiągnięte w latach 2015 – 2017 czy także te z 2018 z zatwierdzonych wniosków o płatność?

  

Wypełniając wskaźniki wartości bazowej powinniśmy oszacować o dostępne dane historyczne
z lat ubiegłych oraz roku 2018, pod kątem tego co zostało osiągnięte w ramach RPO WL np.: pod kątem danych osiągniętych w latach ubiegłych oraz w roku 2018 i zatwierdzonych przez IP na poziomie wniosku o płatność. Jednocześnie należy pamiętać, iż wypełniając wniosek o dofinansowanie w generatorze LSI2014EFS Wnioskodawca powinien uwzględnić informacje zawarte w Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 w zakresie osi priorytetowych 9-12 RPO WL, która stanowi załącznik nr 2 do Informacji o naborze.

 

 W związku z informacjami płynącymi od przedstawicieli PUP/MUP na spotkaniu w dniu dzisiejszym (29.10.2018 r.) ustalono, iż Wnioskodawcy we wnioskach o dofinansowanie realizacji projektu będą wykazywali dane z zatwierdzonych, maksymalnie do 31.12.2017 r. wniosków o płatność.

 


Czy zgodnie z kryterium formalnym specyficznym nr 1 do proporcji wyliczenia udziału rolników w projekcie należy przyjąć łączną liczbę rolników zarejestrowanych w PUP (I,II i III profil) do ogólnej liczby osób bezrobotnych w wieku 30 lat i więcej zarejestrowanych w PUP, czy też liczbę rolników zarejestrowanych w PUP z I i II profilem do ogólnej liczby osób bezrobotnych w wieku 30 lat i więcej zarejestrowanych w PUP, gdyż zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tylko osobom z I i II profilem można zaproponować przewidziane w projekcie formy wsparcia?

W celu obliczenia proporcji osób zarejestrowanych w urzędzie pracy i kwalifikujących się do projektu pozakonkursowego w  ramach Osi Priorytetowej 9 Rynek pracy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020 zasadnym jest uwzględnienie wyłącznie osób zakwalifikowanych do I i II profilu pomocy. Osoby zakwalifikowane do III profilu pomocy, określone są jako oddalone od rynku pracy i wymagają szczególnego wsparcia ze strony urzędu pracy i innych instytucji rynku pracy i tym samym często zagrożone wykluczeniem społecznym mogą liczyć na wsparcie w Celu Tematycznym 9.

 


Czy zgodnie z kryterium formalnym specyficznym nr 5 zapis, że szkolenia będą odpowiadały na zdiagnozowane zapotrzebowanie w regionie, w tym m.in. w sektorach białej, srebrnej i zielonej gospodarki należy traktować opcjonalnie, tzn. wystarczy zaplanować szkolenie/a z zakresu białej lub srebrnej lub zielonej gospodarki, czy też obligatoryjnie zaplanować w projekcie szkolenie/a w każdym w/w sektorze?

 

Należy  pamiętać, iż wsparcie w ramach realizowanego projektu powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb uczestników. W związku z tym rodzaj i tematyka szkolenia powinna wynikać z wcześniejszej diagnozy, tak aby wsparcie zastosowane wobec konkretnego uczestnika było zasadne i skuteczne. Jednocześnie ważne jest aby odpowiadało na zdiagnozowane potrzeby w regionie. Należy zauważyć, iż istnieje różnica w tym zakresie na obszarze poszczególnych powiatów. Zatem zgodność z potrzebami regionalnego rynku pracy powinna być w każdym przypadku badana indywidualnie. W sytuacji gdy na rynku lokalnym nie występuje deficyt w tym zakresie nie jest konieczne, aby wszystkie tego typu szkolenia były organizowane.


Czy do sektora zielonej gospodarki można zaliczyć przykładowe szkolenie: technolog robót  wykończeniowych w budownictwie z modułem sortowania odpadów budowlanych?

Z powyższym sektorem zielonej gospodarki związane są przede wszystkim gałęzie transportu zbiorowego, odnawialnych źródeł energii, budownictwa i gospodarki odpadami. Można przyjąć stwierdzenie, iż szkolenie dotyczy sektora zielonej gospodarki jeżeli jest przyjazne środowisku. Może zatem zostać spełnione np. poprzez uwzględnienie w  programie szkolenia zagadnień dotyczących recyklingu odpadów, materiałów biodegradowalnych, technologii redukującej negatywny wpływ na środowisko, itp. Po spełnieniu ww. warunków  podany przykład szkolenia  może być zakwalifikowany do sektora zielonej gospodarki.

 


Czy w przypadku wyboru instytucji szkoleniowych w trybie usług społecznych (art. 138o ustawy Prawo Zamówień Publicznych) należy upublicznić zapytanie ofertowe również w Bazie Konkurencyjności Funduszy Europejskich?

 

Należy zwrócić szczególną uwagę na charakter zaplanowanych szkoleń we wniosku
o dofinansowanie, w przypadku szkoleń indywidualnych wynikających z IPD Beneficjent nie musi przeprowadzać konkurencyjności lub stosować ustawy PZP. Beneficjent na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, wydatkując środki, o których mowa w Umowie
o dofinansowanie projektu, podlega stosowaniu ustawy Prawo zamówień publicznych. Zgodnie
z umową o dofinansowanie projektu w ramach RPO WL na lata 2014-2020 oraz  podrozdziałem 6.5.2 Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach EFRR, EFS oraz FS na lata 2014-2020 z dnia 19.07.2017 r. Beneficjent jest zobowiązany do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia o wartości szacunkowej przekraczającej 50 tys. PLN netto, tj. bez podatku od towarów i usług (VAT) w sposób zapewniający przejrzystość oraz zachowanie uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców. Jeżeli realizujecie Państwo zamówienia zgodnie z ustawą PZP wówczas te informacje zamieszczane są tylko na Państwa stronie internetowej i nie należy upublicznić zapytania ofertowego w Bazie Konkurencyjności Funduszy Europejskich.


Czy w celu usprawnienia procesu realizacji projektu i przyspieszenia realizowanych działań można upublicznić zapytanie ofertowe o wybór instytucji szkoleniowych w grudniu 2018r.
w przypadku gdy projekt oraz okres kwalifikowalności wydatków rozpoczyna się 01.01.2019r.?

 

Instytucja Pośrednicząca nie rekomenduje takiego rozwiązania.


 

W naborze projektów pozakonkursowych Powiatowych Urzędów Pracy na 2019 r. w strukturze grupy docelowej dodano grupę: ”f) osoby bezrobotne nie należące do grup wskazanych powyżej” jednakże nie ma w generatorze wniosków o dofinansowanie takiego wskaźnika.

 

Wnioskodawca wypełniając wniosek o dofinansowanie w generatorze LSI2014EFS uwzględnia wszystkie informacje odnośnie Struktury grupy docelowej pkt 1a-1e natomiast dane dotyczące pkt 1f osoby bezrobotne nie należące do grup wskazanych powyżej należy wykazać jedynie
w części opisowej wniosku.

W ramach Działania 9.2wymagana lista i poziom wskaźników został określony
w załączniku nr 2 do Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Zgodnie z zapisami w Informacji o naborze podrozdział 3.5. Wymagania w zakresie wskaźników projektu pkt 1 Wnioskodawca zobowiązany jest do wyboru wszystkich adekwatnych do zakresu rzeczowego projektu wskaźników produktu i rezultatu, które zostały określone w załączniku nr 4 Wykaz wskaźników dotyczących Działania 9.2 RPO WL 2014-2020 do

Komunikaty

Dostępnych 5 komunikatów.

Ostatnia modyfikacja:

RPO WL (RPO Lubelskie)