Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Odpowiedzi IZ na pytania Wnioskodawcy dotyczące naboru projektów w sposób konkurencyjny, nr FELU.02.01-IZ.00-001/23, Działanie 2.1 Cyfrowe Lubelskie (typ projektu 1,2,4,5) - część 3

Odpowiedzi IZ na pytania Wnioskodawcy dotyczące naboru projektów w sposób konkurencyjny, nr FELU.02.01-IZ.00-001/23, Działanie 2.1 Cyfrowe Lubelskie (typ projektu 1,2,4,5)

Pytanie związane z kryterium trafności merytorycznej tj. Zasięg oddziaływania projektu. Czy w ramach jednego podregionu konieczne jest 5 gmin czy może to być 3 gminy i dwa powiaty-powiat jako jedna z jst? Czy jednostka powiatu może zastąpić jedną z gmin? Czy 5 gmin w ramach jednego podregionu z 2 powiatów jest obligatoryjne?

W odpowiedzi na zapytanie skierowane do Instytucji Zarządzającej programem Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 w sprawie sposobu oceny kryterium trafności merytorycznej Działania 2.1 „Zasięg oddziaływania projektu”, IZ informuje że w ramach jednego podregionu możliwe jest partnerstwo 3 gmin i dwóch powiatów, z zastrzeżeniem że jednostki samorządu terytorialnego objęte projektem muszą pochodzić z jednego podregionu tj. zgodnie z GUS podregion lubelski (Lublin m. na prawach powiatu, powiat ziemski lubelski, powiat świdnicki, powiat lubartowski, powiat łęczyński), podregion bialski ( Biała Podlaska m. na prawach powiatu, powiat ziemski bialski, powiat radzyński, powiat parczewski, powiat włodawski), podregion chełmsko – zamojski (Chełm m. na prawach powiatu, Zamość m. na prawach powiatu, powiat ziemski chełmski, powiat ziemski zamojski, powiat hrubieszowski, powiat biłgorajski, powiat tomaszowski, powiat krasnostawski), podregion puławski (powiat puławski, powiat łukowski, powiat rycki, powiat opolski, powiat kraśnicki, powiat janowski)

Proszę o informację czy Fundacja spoza województwa lubelskiego, która na terenie województwa lubelskiego ma oddział (nieposiadający osobowości prawnej) może aplikować w naborze FELU.02.01-IZ.00-001/23? Projekt dotyczy m.in. inwestycji w infrastrukturę sieciową i platformę internetową.

Zgodnie z rozdziałem 4.5, pkt 2 Regulaminu wyboru, projekt musi być realizowany na terenie województwa lubelskiego. Przez pojęcie lokalizacji projektu należy rozumieć miejsce lub miejsca na obszarze objętym programem Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, bezpośrednio związane z jego realizacją. Ponadto, zgodnie z kryterium formalnym dostępu: „Projekt realizowany jest na obszarze województwa lubelskiego, w szczególności na terenie określonym w danym Działaniu, w ramach którego ogłaszany jest nabór”, wnioskodawca na dzień złożenia wniosku i w okresie realizacji projektu musi prowadzić działalność lub posiadać siedzibę, filię, delegaturę, oddział czy inną prawnie dozwoloną formę organizacyjną działalności podmiotu na terenie województwa lubelskiego, a w okresie realizacji projektu prowadzić biuro projektu w woj. lubelskim, z możliwością udostępnienia pełnej dokumentacji wdrażanego projektu. Jeżeli powyższe warunki zostaną spełnione, podmiot spoza województwa lubelskiego, uprawniony do ubiegania się o dofinansowanie zgodnie z rozdziałem 4.1 Regulaminu wyboru, może aplikować w ramach Działania 2.1.

Proszę o przesłanie linku do dokumentu „ Wytyczne kwalifikowalności”, na które powołują się Państwo w Załączniku do uchwały CDLVI/8024/2023 Zarządu Województwa Lubelskiego z dnia 25 kwietnia 2023 r., w rozdziale 4.5. Kwalifikowalność, punkt 1. Ogólne zasady dotyczące kwalifikowalności wydatków określone w Wytycznych kwalifikowalności.

w odpowiedzi na maila z dnia 9 maja 2023 r, skierowanego do Instytucji Zarządzającej programem Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 w sprawie udostępnienia Wytycznych kwalifikowalności o których mowa w rozdziale 4.5 Kwalifikowalność, pkt 1 Regulaminu wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.02.01-IZ.00-001/23 Działania 2.1 Cyfrowe Lubelskie (typ projektu 1,2,4,5), Priorytetu II Transformacja gospodarcza i cyfrowa regionu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, poniżej przesyłam link do ww. wytycznych.

https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/media/112343/Wytyczne_dotyczace_kwalifikowalnosci_2021_2027.pdf

Czy w ramach przedmiotowego konkursu (nabór nr FELU.02.01-IZ.00-001/23 Działania 2.1 Cyfrowe Lubelskie), mogą ubiegać się o dofinansowanie mikroprzedsiębiorstwa - Spółki Cywilne?

w odpowiedzi na zapytanie z dnia 10.05.2023 r., skierowane do Instytucji Zarządzającej programem Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, informuję, że w ramach naboru nr FELU.02.01-IZ.00-001/23 Działania 2.1 Cyfrowe Lubelskie (typ projektu 1,2,4,5) Priorytetu II Transformacja gospodarcza i cyfrowa regionu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, mikroprzedsiębiorstwa – Spółki cywilne, nie mogą ubiegać się o dofinansowanie projektu.

Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o dofinansowanie w ww. naborze, zgodnie z Regulaminem wyboru projektów są:

  • Jednostki Samorządu Terytorialnego,
  • Związki, porozumienia i stowarzyszenia Jednostek Samorządu Terytorialnego,
  • Jednostki organizacyjne Jednostek Samorządu Terytorialnego posiadające osobowość prawną,
  • Organizacje badawcze,
  • Organizacje pozarządowe,
  • Kościoły i związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych.

Wsparcie projektów w zakresie transformacji cyfrowej MŚP, możliwe jest w ramach Działania 2.4 Cyfryzacja lubelskich MŚP, programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, które wdrażane jest przez Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości.

Czy gmina będzie mogła uzyskać dofinansowanie na inwestycję obejmującą:

  • Portal e-usług dla odbiorców wody (m.in. zgłaszanie stanów wodomierzy, efaktury)
  • System zdalnego odczytu stanów wodomierzy
  • Wodomierze/Nakładki na wodomierze

w ramach FELU.02.01-IZ.00-001/23?

w odpowiedzi na zapytanie z dnia 09.05.2023 r., skierowane do Instytucji Zarządzającej programem Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 (FEL 2021-2027), w sprawie uzyskania dofinansowania inwestycji w ramach naboru nr FELU.02.01-IZ.00-001/23 Działania 2.1 Cyfrowe Lubelskie (typ projektu 1,2,4,5) Priorytetu II Transformacja gospodarcza i cyfrowa regionu FEL 2021-2027, informuję, że w ramach interwencji w obszarze e – usług publicznych wsparciem objęte będą usługi gwarantujące pełną dostępność on-line (minimum na 4 poziomie dojrzałości e-usługi publicznej). Zgodnie z definicją poziomy dojrzałości e-usług należy rozpatrywać według skali przyjętej przez Komisję Europejską w e-Government Benchmarking Report 2009: czwarty poziom e-dojrzałości – poziom transakcji – pełna obsługa procesu – możliwość uzyskania informacji, pobrania i odesłania formularzy, a także uiszczenia wymaganych opłat oraz otrzymania oficjalnego pozwolenia, zaświadczenia lub innego dokumentu, o który dana osoba/firma występuje. Ponadto nowe lub znacząco zmodernizowane e – usługi objęte projektem muszą być skierowane do klientów spoza administracji publicznej: obywateli (usługi A2C, Administration to Customer) i/lub przedsiębiorców (A2B, Administration to Business). Jeżeli zakres inwestycji wskazany w pytaniu dot. wdrożenia portalu dla odbiorów wody, na którym udostępnione zostaną e-usługi (m.in. zgłaszanie stanów wodomierzy, e-faktury) oraz system zdalnego odczytu wodomierzy wypełniają powyższe warunki, możliwe jest ich dofinansowanie w ramach ww. naboru (typu projektu 1, tj. tworzenie, cyfryzacja nowych usług, poprawa funkcjonalności i e-dojrzałości istniejących usług, integracja usług, tworzenie i rozwijanie platform służących udostępnianiu usług, rozwój infrastruktury informatycznej jednostek, wsparcie rozwoju systemów elektronicznego zarządzania dokumentacją, rejestrów publicznych, aplikacji i systemów bazodanowych).

E-usługi udostępnione na niższym poziomie e-dojrzałości, nie będą mogły być kwalifikowalne w ww. naborze.

Natomiast w zakresie dofinansowania wodomierzy/nakładek na wodomierze, informuję, że inwestycje w sprzęt w ramach ww. naboru ograniczone są do wydatków na zakup sprzętu teleinformatycznego, dlatego też zakup wodomierzy/nakładek na wodomierze nie może zostać objęty wsparciem w ramach inwestycji w naborze nr FELU. 02.01-IZ.00-001/23.

  1. Czy w konkursie FELU. 02.01-IZ.00-001/23 mogą wziąć udział samorządy w których obowiązuje tzw. uchwała anty-LGBT?
  2. Czy w konkursie FELU. 02.01-IZ.00-001/23 mogą wziąć udział Podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego w których obowiązuje tzw. uchwała anty-LGBT?

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 12.05.2023 r., skierowane do Instytucji Zarządzającej programem Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 (FEL 2021-2027), informuję, że w naborze nr FELU. 02.01-IZ.00-001/23, nie uzyskają dofinansowania samorządy, w których obowiązuje tzw. uchwała anty-LGBT, jak i pomioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego w których obowiązuje przedmiotowa uchwała. Wynika to z kryteriów oceny projektów, w szczególności kryterium formalnego poprawności „Wsparcie polityki spójności będzie udzielane wyłącznie projektom i Wnioskodawcom/Partnerom, którzy przestrzegają przepisów antydyskryminacyjnych, o których mowa w art. 9 ust. 3 Rozporządzenia PE i Rady nr 2021/1060”. Kryterium ma zastosowanie do jednostek samorządu terytorialnego (lub podmiotów przez nie kontrolowanych lub od nich zależnych) i ich jednostek organizacyjnych. W przypadku, gdy wnioskodawca/partner podjął działania dyskryminujące, sprzeczne z zasadami, o których mowa w art. 9 ust. 3 rozporządzenia nr 2021/1060, a następnie podjął skuteczne działania naprawcze kryterium uznaje się za spełnione

Komunikaty

Dostępnych 6 komunikatów.

Ostatnia modyfikacja:

Jacek Olejniczak (EFRR)