Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Odpowiedzi IZ na pytania Wnioskodawcy dotyczące naboru projektów w sposób konkurencyjny naboru nr FELU.04.01-IZ.00-001/23 Działania 4.1 Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach (typ projektu 1, 2)

Odpowiedzi IZ na pytania Wnioskodawcy dotyczące naboru projektów w sposób konkurencyjny naboru nr FELU.04.01-IZ.00-001/23 Działania 4.1 Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach (typ projektu 1, 2)

1. Proszę o udzielenie informacji, w ramach, którego działania powinien zostać złożony wniosek o dofinansowanie.

Wnioskodawcą jest jednostka JST, obiektem planowanym do termomodernizacji jest internat szkolny, czyli obiekt zakwaterowania grupowego. Czy należy go uznać jako obiekt użyteczności publicznej i aplikować w ramach działania 4.1, czy może jednak zostanie zaklasyfikowany jako obiekt mieszkalny i kwalifikuje się w działaniu 4.2?

W odpowiedzi na zapytanie w zakresie ubiegania się o dofinansowanie w ramach naboru nr FELU.04.01-IZ.00-001/23 Działania 4.1 Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach (typ projektu 1, 2) informuję, iż zgodnie z definicją zawartą w § 3 pkt 6 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie budynkiem użyteczności publicznej jest budynek przeznaczony na potrzeby m. in.. oświaty, nauki, wychowania. W związku z powyższym internat szkolny traktowany jest jako budynek użyteczności publicznej

Zgodnie z zapisami podrozdziału 4.5 Kwalifikowalność Regulaminu wyboru projektów, w ramach przedmiotowego naboru wsparciem dotacyjnym objęte będą min. budynki użyteczności publicznej spełniające kryteria warunkujące wsparcie dotacyjne.

Jednym z kryteriów warunkujących możliwość wsparcia dotacyjnego dla inwestycji w efektywność energetyczną budynków publicznych jest przyjęcie przez region POP zgodnego z art. 23 dyrektywy 2008/50/WE i dodatkowo egzekwowanie zapisów uchwał antysmogowych w regionach, w których stosowne uchwały obowiązują oraz niewprowadzania do tych aktów zmian niekorzystnych z punktu widzenia ochrony powietrza, w szczególności zmian polegających na łagodzeniu ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji lub odroczeniu terminów wejścia w życie tych ograniczeń i zakazów. Spełnienie powyższego warunku będzie leżało w gestii władz uchwałodawczych województwa lubelskiego tj. utrzymanie w mocy programów ochrony powietrza tj. Uchwały nr XVII/292/2020 Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 27 lipca 2020 r. (dla aglomeracji lubelskiej) i Uchwały nr XVII/291/2020 Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 27 lipca 2020 r. (dla strefy lubelskiej) i respektowanie uchwały antysmogowej (Uchwała nr XXIII/388/2021 Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 19 lutego 2021 r.).”

Kolejnym kryterium warunkującym wsparcie dotacyjne jest wskaźnik dochodów podatkowych gminy (wskaźnik Gg)1, który powinien być niższy od uśrednionej wartości dla województwa – łączne wypełnienie ww. kryteriów kwalifikuje do możliwości wsparcia w ramach naboru.

2. W związku z ubieganiem się o dofinansowanie w ramach działania 4.2.

Wspieranie efektywności energetycznej w sektorze finansowym Typ. proj. 2 Kompleksowa modernizacja energetyczna. Zwracamy się z prośbą o udzielenie informacji. Jesteśmy Spółką miejską ze 100% udziałem Miasta Krasnystaw.

Czy jako dokument potwierdzający posiadanie środków wystarczających na sfinansowanie wkładu własnego w wysokości zgodnej z montażem finansowym projektu, będzie uznany za spełniony załączenie do wniosku oświadczenia/zobowiązania właściciela - Miasta Krasnystaw na wsparcie pożyczką Swojej Spółki w przypadku pozyskania przez nią dofinansowania?.

W odpowiedzi na zapytanie w zakresie ubiegania się o dofinansowanie w ramach naboru nr FELU.04.02-IZ.00-001/23 FELU.04.02-IZ.00-001/23 Działania 4.2 Wspieranie efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym (typ projektu 1, 2), informuję, iż zgodnie z załącznikiem nr 3 do Regulaminu wyboru projektów „Instrukcją wypełniania załączników do wniosku o dofinansowanie projektu dla Działania 4.2 Wsparcie efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym, typ projektu 1,2” dokumentami wnioskodawcy potwierdzającymi zapewnienie środków finansowych niezbędnych dla prawidłowej realizacji projektu w przypadku przedsiębiorstwa będą :

1. umowa kredytowa/promesa kredytowa uzyskana z banku zapewniającą, że w przypadku uzyskania dofinansowania projekt otrzyma środki na współfinansowanie inwestycji.

2. wyciągi bankowe - wnioskodawca w celu potwierdzenia posiadania odpowiednich środków na realizację projektu może przedłożyć aktualny (wystawiony nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku o dofinansowanie) wyciąg z rachunku bankowego wnioskodawcy. Wyciąg z rachunku bankowego powinien być potwierdzony przez pracownika banku podpisem i pieczęcią bankową lub powinien zawierać adnotację o tym, iż dany wyciąg został wygenerowany elektroniczne na podstawie art. 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Prawo bankowe (Dz. U. z 2022, poz. 2324 z późn. zm.) oraz że nie wymaga podpisu ani stempla.

3. zaświadczenia bankowe - wnioskodawca w celu potwierdzenia posiadania odpowiednich środków na realizację projektu może przedłożyć aktualne (wystawione nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku o dofinansowanie) zaświadczenie bankowe o posiadaniu przez wnioskodawcę na rachunku bankowym środków finansowych w określonej wysokości. Zaświadczenie powinno być potwierdzone przez pracownika banku podpisem i pieczęcią bankową.

4. sprawozdania finansowe - przedłożone w ramach załącznika: „Bilans za ostatni rok (potwierdzony przez głównego księgowego lub biegłego rewidenta) zgodnie z przepisami o rachunkowości, sprawozdania finansowe (sporządzone zgodnie z przepisami o rachunkowości) mogą stanowić potwierdzenie posiadania odpowiednich środków na realizację projektu, przy czym z powyższych dokumentów musi jasno wynikać, że zysk netto, przynajmniej w jednym z dwóch ostatnich zamkniętych okresów obrachunkowych, przekraczał wartość wkładu własnego odnoszącego się do kosztów kwalifikowalnych ujętych w projekcie. Ponadto, aby uznać dane wykazane w sprawozdaniach finansowych za potwierdzające posiadanie środków na wkład własny, wnioskodawca musi posiadać stabilną sytuację finansową.

5. umowa pożyczki - wnioskodawca w celu potwierdzenia posiadania odpowiednich środków na realizację projektu może przedłożyć umowę pożyczki. Umowa pożyczki musi być sporządzona w formie aktu notarialnego. Dokument zawierający jedynie notarialne potwierdzenie podpisów pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy nie będzie uznany za wystarczający do udokumentowania posiadania środków finansowych na realizację projektu.

6. inne dokumenty - wnioskodawca może przedłożyć inne dodatkowe dokumenty potwierdzające posiadanie środków finansowych gwarantujących terminowe wykonanie projektu z zastrzeżeniem, że dodatkowe dokumenty będą podlegały indywidualnej ocenie przez członków KOP i ewentualnemu zaopiniowaniu ich przez eksperta.

Równocześnie informuje, iż zgodnie z Regulaminem wyboru projektów w ramach naboru nr FELU.04.02-IZ.00-001/23 Działania 4.2 Wspieranie efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym (typ projektu 1, 2)Towarzystwo Budownictwa Społecznego biorące czynny udział w rynku budowlanym oraz mieszkaniowym, będzie uznane za przedsiębiorstwo.

W związku z powyższym w przypadku Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS), dokumentami wnioskodawcy potwierdzającymi posiadanie środków finansowych niezbędnych dla prawidłowej realizacji projektu będą ww. dokumenty wskazane w instrukcji wypełniania załączników. Z uwagi na fakt iż TBS Krasnystaw jest spółka miejską ze 100% udziałem Miasta, zabezpieczeniem środków może też być uchwała Rady Miasta Krasnystaw w sprawie udzielenia pożyczki z budżetu Miasta dla TBS. W uchwale tej należy wskazać dokładna nazwę inwestycji oraz kwotę niezbędną dla prawidłowej realizacji przedsięwzięcia. W tym kontekście przedstawienie oświadczenia/ zobowiązania właściciela Miasta Krasnystaw na wspomniana pożyczkę swojej spółki, w przypadku uzyskania dofinansowania nie spełnia warunków wymaganych dla dokumentów potwierdzających posiadanie środków niezbędnych do prawidłowej realizacji projektu, zgodnie z wymaganiami naboru.

Komunikaty

Dostępnych 1 komunikatów.

Ostatnia modyfikacja:

Jacek Olejniczak (EFRR)