Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Marzysz o założeniu własnej firmy? Masz masę pomysłów i energii, ale brakuje Ci wiedzy? Szukasz źródeł finansowania dla swojego biznesu? Mam dla Ciebie dobrą wiadomość – wiem jak Fundusze Europejskie mogą pomóc Ci w realizacji planów o swojej firmie.

Grafika przedstawia mężczyznę zastanawiającego się. Obok chmurka z napisem "Jak otworzyć własny biznes"

Właśnie trwa nabór w konkursie 9.6 Wsparcie przedsiębiorczości w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT LOF). Sprawdź jaki rodzaj wsparcia możesz uzyskać.

Krok 1 – Znajdź kapitał

Brak środków sprawia, że wiele osób rezygnuje z pomysłu na założenie własnego biznesu. Bez odpowiedniego wsparcia rzeczywiście trudno jest zacząć. Pieniądze są potrzebne by wynająć biuro, kupić narzędzia pracy: komputer, oprogramowanie czy drukarkę. Przydadzą się też na pokrycie opłat za internet czy bieżących rachunków. Nie rezygnuj z marzeń z powodu ich braku. Dzięki unijnemu wsparciu możesz zrealizować plan o własnej firmie, nawet bez kapitału. Jeśli mieszkasz w Lublinie lub okolicach (patrz grafika), jesteś bezrobotny i skończyłeś 30 lat mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Możesz skorzystać z unijnego dofinansowania na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

Uzyskana pomoc pozwoli Ci na pokrycie kosztów związanych z założeniem firmy.

Oprócz tego możesz liczyć na tzw. wsparcie pomostowe. Te wypłacane co miesiąc (przez rok od założenia firmy) środki pozwolą Ci na regulowanie bieżących opłat związanych z prowadzeniem biznesu tj.

  • ubezpieczenie społeczne,
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • rachunki za internet, służbowy telefon, wynajem biura czy opłaty eksploatacyjne.

Krok 2 – Zdobądź wiedzę

Brak kapitału to nie jedyny problem z jakim borykają się osoby planujące założenie własnego biznesu. Równie silną barierą jest brak wiedzy. Martwisz się, że niewiele wiesz o prowadzeniu firmy, pozyskiwaniu klientów, a kwestie księgowe to dla Ciebie czarna magia? Zamiast rezygnować skorzystać z fachowej pomocy!

Po rozstrzygnięciu konkursu 9.6 Rozwój przedsiębiorczości w ramach ZIT LOF i wyborze tzw. pośredników, skorzystasz nie tylko z finansowego wsparcia, ale również z fachowej wiedzy ekspertów. Pierwszy etap to konsultacje z doradcą zawodowym. Pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie czy jesteś gotowy na założenie biznesu. W kolejnym etapie weźmiesz udział w bezpłatnych kursach i szkoleniach. Dzięki nim zdobędziesz wiedzę niezbędną do prowadzenia i rozwijania firmy. Dowiesz się też jak przygotować profesjonalny biznesplan. Ocenią go eksperci. Pozytywna opinia to dla ciebie zielone światło – możesz rejestrować swoją firmę!

Na pomoc i doradztwo możesz liczyć nie tylko na starcie, ale również przez pierwszy rok prowadzenia działalności. W ramach pakietu usług doradczych dowiesz się chociażby jak ogarnąć sprawy księgowe w firmie.

Krok 3 – Znajdź pośrednika

Szkolenia oraz pomoc finansową w ramach projektu uzyskasz u tzw. pośredników. Są to firmy, fundacje, stowarzyszenia, które startują do konkursu 9.6 Wsparcie przedsiębiorczości w ramach ZIT LOF czyli:

  • samorządy i ich jednostki organizacyjne, zwłaszcza urzędy pracy,
  • organizacje pozarządowe,
  • osoby prowadzące działalność gospodarczą lub oświatową.

To de facto do nich zgłosisz się po środki na uruchomienie swojej firmy. Oferują one wsparcie finansowe oraz szkoleniowe osobom, które tak jak Ty, chcą założyć własny biznes i poszukują pomocy.

Sprawdź, czy dostaniesz dofinansowanie

Masz większe szanse na dotację jeśli:

  • jesteś kobietą,
  • masz 50 i więcej lat.
  • jesteś osobą z niepełnosprawnościami,
  • jesteś długotrwale bezrobotny,
  • masz niskie kwalifikacje.


Jeśli planujesz rozwój firmy w jednym z trzech poniższych sektorów możesz liczyć na dodatkowe punkty w konkursie:Bonusowe punkty dla białej, srebrnej i zielonej gospodarki

  • tzw. biała gospodarka: usługi medyczne, opiekuńcze, lecznictwo, ochrona zdrowia, przemysł medyczny i farmaceutyczny,
  • tzw. srebrna gospodarka: usługi związane z potrzebami osób starzejących się,
  • tzw. zielona gospodarka (poza rolnictwem): odnawialne źródła energii, transport zbiorowy, budownictwo, gospodarka odpadami

Do kiedy przyjmujemy wnioski?

Jeśli jesteś wśród tzw. pośredników, o których pisałam wyżej, musisz wiedzieć, że nabór wniosków trwa do 27 sierpnia 2018 roku. Wniosek przygotujesz w Lokalnym Systemie Informatycznym.

Czy wiesz, że …

Ogólna pula środków przeznaczonych na dofinansowanie to ponad 2 mln. zł? Minimalna wartość wsparcia dla projektu to 500 tys. zł!

ZIT – co to takiego?


To zupełnie nowe narzędzie finansowe, oferowane samorządom w latach 2014–2020. Jego podstawą jest partnerstwo jednostek samorządu terytorialnego. W naszym przypadku mamy 16 gmin, które zdecydowały się współpracować w ramach tzw. Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego (LOF). Realizują wspólne inwestycje, zarówno te twarde, czyli infrastrukturalne, jak i miękkie, tzn. nakierowane głównie na rozwój lokalnych społeczności, ze środków unijnych dostępnych właśnie w ZIT.

Dzięki Zintegrowanym Inwestycjom Terytorialnym, możliwości oddziaływania projektów unijnych będą znacznie większe. Co to oznacza? Na przykład inwestycje związane z mobilnością i transportem, planowane do realizacji w formule lubelskiego ZIT, będą miały wpływ na poprawę jakości transportu na szerszym obszarze niż tylko pojedynczej gminy, choćby Lublina.

Odwagi i ruszaj po spełnienie swoich marzeń!

Super Elka