Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Wiedza i ludzie to najcenniejsze zasoby, które wpływają na rozwój naszego regionu. Dlatego tak ważne jest by już od podstawówki wspierać młodych ludzi, stwarzając im idealne warunki do nauki i zdobywania wiedzy. Na przykładzie kilku szkół, pokażę Ci jak fundusze europejskie wspierają edukację w naszym województwie.

Obraz przedstawia dziewczynkę trzymającą ogrodzenie

Szkoły podstawowe

Pierwsze zetknięcie ze szkołą, nauczycielami i obowiązkami. To tu dzieciaki nabierają umiejętności, które wykorzystają w kolejnych etapach nauki. Dzięki Funduszom Europejskim szkoły podstawowe oferują dzieciom edukację na najwyższym poziomie.

Jedną z gmin, która z sukcesem aplikowała o środki unijne jest Międzyrzec Podlaski. Dzięki dotacji miasto wyposażyło kilka placówek, pracowni naukowych. Na uczniów czekały dodatkowe zajęcia. Szkoły są też dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Przyznasz, że wiedza to jedno, ale równie ważne są warunki, w których uczą się nasze dzieci. Dlatego poza konkursami związanymi stricte z edukacją placówki oświatowe chętnie korzystają z innych sposobów wykorzystania środków unijnych. Przykładem jest gmina Janów Lubelski. Ponad 6 mln zł pozyskanych w konkursie 5.2 Efektywność energetyczna sektora publicznego pozwoliło na termomodernizację 4 szkół podstawowych na terenie gminy. Wymiana oświetlenia, centralne ogrzewanie, ocieplone ściany i wymiana okien. To wszystko udało się osiągnąć dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego. Jestem pewna, że dzieci z gminy Janów Lubelski cieplej pomyślą o szkole, szczególnie zimą.

Czy wiesz, że…

Nie tylko uczniowie korzystają z efektów unijnych projektów. Równie chętnie robią to nauczyciele. Kursy i szkolenia podnoszące kwalifikacje to dla nich szansa na poszerzanie wiedzy i pracę z uczniami o specjalnych potrzebach.

Szkoły średnie

To tutaj młodzi często podejmują decyzję o tym, co chcą dalej robić. Kompetentna kadra i ciekawie prowadzone lekcje mogą pomóc o wyborze drogi życiowej.

Wiedzą o tym w liceum im. Władysława Broniewskiego w Świdniku. Szkoła z powodzeniem aplikowała o środki w konkursie 12.6 Kształcenie ogólne w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Uczniowie liceum korzystają z szerokiej oferty dodatkowych zajęć, które pogłębiają ich zainteresowania. Z kolei nauczyciele poznają nowoczesne metody i technologie, które świetnie sprawdzają się podczas nauczania.

Szkoły zawodowe

Wzrost ich popularności to odpowiedź na oczekiwania rynku pracy, który potrzebuje fachowców z konkretnymi umiejętnościami i doświadczeniem. By móc uczyć przyszłych mechaników, spawaczy, ślusarzy potrzebne są:

  • dobrze wyposażone pracownie,
  • profesjonalne laboratoria,
  • dobre programy nauczania i kompetentni nauczyciele.

Tylko w Lublinie z unijnego wsparcia skorzystali uczniowie i nauczyciele aż 12 szkół zawodowych. Ponad 10 mln zł z konkursu 12.4 Kształcenie zawodowe przeznaczono na staże i praktyki zawodowe, warsztaty u pracodawców i specjalistyczne zajęcia zwiększające szanse na rynku pracy.

Beneficjentem projektu byli także uczniowie zawodówek z Janowa Lubelskiego. Dzięki Funduszom Europejskim gmina doposażyła 10 pracowni zawodowych w nowoczesny sprzęt. Wsparciem objęte zostały zwłaszcza kierunki przyszłościowe i tzw. inteligentne specjalizacje. Chodzi m.in. o technika mechanika, informatyka, technika hotelarstwa i leśnika. Zajęcia w mniejszych grupach, wsparcie edukacyjne dla nauczycieli, czy współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami to cel, by kształcić w zawodach których potrzebuje rynek.

Ciepłe i przytulne szkoły, świetni i kompetentni nauczyciele, pracowanie na najwyższym poziomie i zagraniczne praktyki. Tak wygląda dzisiaj edukacja w szkołach naszego regionu, które sięgnęły po Fundusze Europejskie.

Gratuluję odwagi, a ich uczniom życzę samych sukcesów.

Super Elka