Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Okazuje się, że wybór wskaźników w projekcie jest jednym z najtrudniejszych elementów podczas przygotowania wniosku o dofinansowanie. Część beneficjentów uważa ten punkt za niepotrzebną biurokrację. W efekcie nie przywiązują uwagi do wskaźników. To błąd! Dzisiaj podpowiem Ci, jak go uniknąć. Do tego pokażę, jak wybrać wskaźniki do Twojego projektu.

Obraz przedstawia wykres oraz dłoń wskazującą nawyższą wartość wykresu

Po co są wskaźniki w projekcie?

Z nimi z łatwością śledzisz postępy w realizacji swojego projektu. A co dają nam? Tak jak Ty projekt, my monitorujemy cały Regionalny Program Operacyjnego (dalej RPO). To właśnie dzięki wskaźnikom wiemy:

  • na co wydasz fundusze unijne,
  • co za nie powstanie,
  • czy Twoja inwestycja jest efektywna.

Wspólna Lista Wskaźników. Dlaczego musisz o niej pamiętać?

Do monitorowania postępów w wykorzystaniu funduszy europejskich w Polsce wykorzystujemy „Wytyczne w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020”. Załącznikiem do tych wytycznych jest Wspólna Lista Wskaźników Kluczowych (dalej WLWK).

Lista to obligo dla projektów realizowanych w ramach poszczególnych celów tematycznych oraz pomocy technicznej. Zawiera wskaźniki produktu i rezultatu bezpośredniego. Lista obowiązuje beneficjentów wszystkich programów operacyjnych. To z niej wybierane były wskaźniki mierzone na poziomie programów operacyjnych, w tym naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, a także wskaźniki dla projektów.

Osiągając wskaźniki zapisane w WLWK pomagasz w realizacji RPO, a patrząc dalej dokładasz swoją cegiełkę do sprawnego wykorzystania środków unijnych w całym kraju.

Dokumenty, w których znajdziesz informacje o wskaźnikach w projekcie

  1. Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych RPO WL 2014-2020 (dalej SzOOP): w opisie każdego działania jest lista wskaźników produktu i rezultatu bezpośredniego dla wszystkich typów projektów możliwych do realizacji. Lista wskaźników jest też dołączona do SzOOP (załącznik nr 2).
  1. Podręcznik monitorowania wskaźników na poziomie projektu w ramach RPO Województwa Lubelskiego 2014-2020: zawiera listę wszystkich wskaźników produktu i rezultatu w podziale na działania współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (dalej EFRR) oraz wykaz wskaźników o charakterze informacyjnym. Podręcznik jest zgodny z SzOOP.

Oprócz listy wskaźników w podręczniku przeczytasz o:

  • szczegółowych definicjach wskaźników,
  • sposobach ich pomiaru,
  • przykładowych źródłach danych dla każdego wskaźnika.
  1. Załącznik nr 5 do regulaminu konkursu: jest częścią dokumentacji pomocnej przy przygotowywaniu projektów o dofinansowanie w naborach wniosków współfinansowanych z EFRR. Załącznik nr 5 opisuje wskaźniki o charakterze rozliczeniowym i informacyjnym. Podaje ich definicje, wskazuje sposób pomiaru i przykłady źródeł danych. To z nich musisz wybrać wskaźniki adekwatne dla Twojego projektu.

Jakie wskaźniki znajdziesz we wniosku o dofinansowanie?

We wniosku o dofinansowanie spotkasz się z kilkoma rodzajami wskaźników. Oto one:

  1. WSKAŹNIKI KLUCZOWE – określone na poziomie krajowym, pochodzące z WLWK 2014. Dzielą się na:
  • wskaźniki produktu: wskaźniki określone na poziomie projektu, powiązane bezpośrednio z wydatkami ponoszonymi w projekcie,
  • wskaźniki rezultatu bezpośredniego: wskaźniki określone na poziomie projektu, dotyczące bezpośrednich efektów projektu, których realizacja jest wynikiem projektu, ale mogą mieć na nią wpływ także inne, zewnętrzne czynniki. Wskaźniki te nie są związane wprost z wydatkami ponoszonymi w projekcie.
  1. WSKAŹNIKI SPECYFICZNE DLA PROGRAMU – określone przez lubelski Urząd Marszałkowski w Lublinie i dopasowane do każdego działania/poddziałania w naszym RPO. Dzielimy je również na wskaźniki produktu i rezultatu bezpośredniego.

Które wskaźniki są najważniejsze?

Poznałeś już różne rodzaje wskaźników. Teraz pora na ich hierarchię. Myśląc o całym RPO, najważniejsze w kolejności są:

  • wskaźniki Ram Wykonania,
  • wskaźniki mierzone na poziomie programu,
  • wskaźniki mierzone na poziomie projektu,
  • wskaźniki informacyjne.

Wybór wskaźników w projekcie na raz, dwa, trzy

  1. Zacznij od załącznika nr 5 do regulaminu konkursu (dotyczy wnioskodawców EFRR). Znajdziesz w nim wszystkie wskaźniki (łącznie z ich definicją, sposobem pomiaru i przykładowym źródłem danych) o charakterze rozliczeniowym i informacyjnym. To z nich wybierasz wszystkie wskaźniki, które najlepiej pasują do Twojego projektu.

WAŻNE: W wyborze wskaźników w projektach pozakonkursowych z pomocą przychodzi podręcznik monitorowania wskaźników na poziomie projektu w ramach RPO Województwa Lubelskiego 2014-2020. Korzystając z podręcznika dopasowujesz wskaźniki w zakresie działania, z którego realizujesz projekt pozakonkursowy.

  1. Potem w formularzu wniosku o dofinansowanie wybierasz wszystkie wskaźniki, które najlepiej pasują do zakresu rzeczowego Twojego projektu. W pierwszej kolejności sięgasz po wskaźniki z ram wykonania.

WAŻNE: Ramy wykonania dla każdej Osi Priorytetowej w RPO opisaliśmy w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

  1. Następnie uzupełnij opis wskaźnika o informacje dotyczące:
  • źródła danych do pomiaru wskaźnika,
  • częstotliwości jego pomiaru,
  • podziału wskaźnika na kobiety i mężczyzn (fakultatywnie),
  • wartości bazowej i docelowej wskaźnika,
  • daty osiągnięcia wskaźnika,
  • metodologii jego pomiaru.

W przypadku projektów partnerskich określasz także:

  • który partner jest przypisany do osiągnięcia danego wskaźnika.

WAŻNE: Możesz wskazać więcej niż jednego partnera, który odpowiada za realizację danego wskaźnika.


Czy wiesz, że…?

Musisz realnie określić wartość wszystkich wskaźników, ponieważ będą one oceniane przez ekspertów sprawdzających Twój projekt.


W drugiej części wpisu o wskaźnikach, dowiesz się jak sprawdzamy wskaźniki w Twoim projekcie i co spotka Cię jeśli ich nie osiągniesz.

Do przeczytania jeszcze w tym tygodniu!

Super Elka.