Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Trwałość projektu to jedno z kluczowych zagadnień kontrolowanych po zakończeniu projektu. Dlatego w żadnym wypadku nie możesz go pominąć. Pokażę Ci czym dokładnie jest trwałość projektu i jak prawidłowo ją wyliczyć.

Co to jest trwałość projektu?

Wiesz, że trwałość projektu sprawdza się po zakończeniu projektu. Jednak powinnaś/powinieneś pamiętać o niej już na początku planowania Twojej inwestycji. Dlaczego? Ponieważ trwałość mówi czy projekt, który zrealizowałaś/eś miał sens. Pamiętaj, że fundusze europejskie to środki publiczne. Dlatego efekt ich wykorzystania powinien mieć wysoką jakość i trwać w określonym czasie.

Okres trwałości projektu

Przez jaki czas musisz utrzymać efekt projektu? Okres trwałości różni się w zależności od:

  • typu beneficjenta,
  • zakresu projektu.

W przypadku inwestycji produkcyjnych i infrastruktury wynosi on 5 lat. Natomiast, gdy projekt realizowała firma i istniał wymóg utrzymania inwestycji, okres trwałości to 3 lata.

Jeśli przepisy regulujące udzielanie pomocy publicznej wprowadzają inne wymogi w tym zakresie, wówczas stosuje się inny okres trwałości. Jest on ustalony zgodnie z przepisami udzielania pomocy publicznej.

Jak liczyć trwałość projektu?

Od kiedy dokładnie liczy się termin zachowania trwałości? Jeśli w ramach rozliczenia końcowego otrzymałeś refundację środków to datą od której rozpoczyna się trwałość projektu jest dzień dokonania przelewu tych środków na Twój rachunek bankowy. W pozostałych przypadkach za datę rozpoczęcia trwałości uznaje się datę zatwierdzenia wniosku o płatność końcową.


1. Przykład: szpital (instytucja publiczna)

W ramach projektu dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego wyremontowano szpital w Chełmie. Odbiór prac nastąpił 1.03.2017. Dwa tygodnie później (15.03.2017) zapłacono ostatnią płatność firmie budowlanej. Następnie, 30.03.2017, złożono wniosek o płatność końcową. Wniosek o płatność wymagał kilku uzupełnień i ostatecznie zatwierdzono go 30.04.2017. Ostatnia transza dofinansowania, czyli refundacja kosztów, trafiła na konto szpitala 15.05.2017. Okres trwałości tego projektu liczymy od ostatniej daty przelewu, czyli od 15.05.2017. Wynosi on 5 lat, ponieważ remont szpitala jest projektem infrastrukturalnym.

2. Przykład: przedsiębiorca

Mała firma z Lublina dostała dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego. Jej właściciel we wniosku o dofinansowanie wpisał, że za środki unijne kupi nowoczesną maszynę. Dzięki niej wprowadzi na rynek nowy produkt. Data ostatniej płatności to 31.01.2017. Dlatego przedsiębiorca do 31.01.2020 musi utrzymać trwałość projektu. To oznacza, że nie może np. sprzedać maszyny w tym czasie. Ponadto musi ona działać. Jeśli się zepsuje, właściciel powinien jak najszybciej ją naprawić.

Kontrola trwałości projektu

W okresie trwałości badamy, czy dokonałaś/eś istotnych zmian w swoim projekcie. W praktyce wygląda to tak, że poprosimy Cię o wypełnienie sprawozdania z pytaniami dotyczącymi zachowania trwałości. Sprawdzimy też, czy wywiązałeś się z obowiązków związanych z trwałością projektu, o których mówi umowa o dofinansowanie. Sprawozdanie wypełniasz elektronicznie w Lokalnym Systemie Informatycznym. Tym samym, w którym uzupełniałaś/eś wniosek o dofinansowanie. Nie przejmuj się, jeśli się pomylisz. Na pewno damy Ci szansę na poprawę błędów. W kolejnym kroku, na podstawie sprawozdań, wybierzemy projekty które skontrolujemy na miejscu.

Co zostawi po sobie Twój projekt? Czy jest to sensowne przedsięwzięcie? Już na etapie tworzenia wniosku o dofinansowanie, warto odpowiedzieć sobie na te pytania. Polecam zastanowić się czy dasz radę utrzymać jego efekty za kilka lat. To ważne, ponieważ lepiej dwa razy przemyśleć swoją inwestycję niż, po jej zakończeniu, narazić się za zwrot unijnego wsparcia.

Powodzenia!

Super Elka