Przeskocz do treści Przeskocz do menu

25 projektów za 55 mln zł – tyle projektów wybraliśmy do dofinansowania w konkursie na e-zdrowie. Dzięki Funduszom Europejskim pacjenci szpitali w naszym regionie będą mogli skorzystać z nowoczesnych usług informatycznych. Elektroniczne skierowania, zwolnienia lekarskie czy e-recepty to tylko niektóre ze zmian, które na nich czekają. Sprawdź, które placówki zdobyły unijną dotację.

Obraz przedstawia stetoskop leżący na klawiaturze

Informatyzacja w placówkach medycznych naszego regionu to wciąż nowość. Konkurs 2.1 Cyfrowe Lubelskie zmienił ten obraz, ponieważ pozwoli placówkom medycznym w naszym województwie wyjść naprzeciw oczekiwań pacjentów.

2,5 mln dla Białej Podlaskiej

Jednym ze szpitali, który skorzysta z dofinansowania jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej. Szpital dostał ponad 2,5 mln z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego. Na co przeznaczy te pieniądze? Przede wszystkim na oprogramowanie niezbędne do uruchomienia e-usług. Skorzystają z nich zarówno pacjenci, jak i współpracujący ze szpitalem kontrahenci.

Projekt „Budowa zintegrowanego systemu e-usług w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej” ma skrócić czas oczekiwania na usługi świadczone przez szpital przez ograniczenie konieczności osobistej rejestracji pacjentów do specjalistów. Dodatkowo pacjenci zyskają wgląd do dokumentacji medycznej, wyników badań, informacji o dostępnych usługach” – wylicza Kamil Olesiejuk z Działu Przygotowania i Realizacji Projektów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej

Konkretne korzyści dla pacjentów

Co to oznacza dla mnie, dla Ciebie i innych pacjentów? Przede wszystkim oszczędność czasu. Szybciej i prościej umówisz się wizytę bez wychodzenia z domu i bez kolejki. Wyniki badań i dokumentację medyczną dostaniesz w pliku zamiast w papierze. Wygodnie, prawda?

E-usługi naszego szpitala będą dostępne poprzez portal informacyjny w jednym miejscu bez konieczności logowania się do różnych systemów. Planujemy aby e-usługi były dostępne również w wersji mobilnej – dodaje Olesiejuk.

Na zdrowie

Co o tych zmianach myślą pacjenci? To oni najbardziej czekają na usprawnienie systemu opieki zdrowotnej. Wbrew obawom z elektronicznych udogodnień z chęcią skorzystają wszyscy – również starsi pacjenci. Seniorzy nie tylko nie boją się nowych technologii, ale dostrzegają w nich wiele pozytywów.

To bardzo dobry pomysł – twierdzi Pani Jadwiga z Lublina. – Teraz lekarze mają za mało czasu dla pacjenta, bo mają za dużo »papierkowej« roboty. Sporo czasu zajmuje też wypisywanie recept, zwłaszcza jak ktoś przyjmuje dużo leków, tak jak ja. Wtedy na samą wizytę zostaje zaledwie kilka minut – wyjaśnia.

Więcej czasu dla pacjenta i krótszy czas oczekiwania na wizytę chwalą sobie również młodzi.

Dla mnie najważniejsze jest to by nie tracić czasu w kolejkach do lekarza. Możliwość zdalnej rejestracji powinna być już standardem w większości placówek. Tak samo, jak podgląd dokumentacji medycznej, którą zapisuję w telefonie i mam zawsze pod ręką – zaznacza Paweł, student Politechniki Lubelskiej.

25 placówek w województwie

Szpital w Białej Podlaskiej to jedna z placówek w naszym regionie, która dzięki unijnym funduszom będzie wprowadzać e-usługi.

Cyfryzacja zrewolucjonizuje obsługę pacjentów w naszych szpitalach – to pewne! Dla mnie i dla Ciebie oznacza to rejestrację do lekarza bez kolejki, koniec z zagubionymi receptami, większe bezpieczeństwo danych i wyniki badań zawsze przy sobie. Na zdrowie!

Super Elka