Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Rak jelita grubego to obecnie jeden z najczęściej występujących w naszym kraju nowotworów. Regularne badania to najskuteczniejszy sposób na wczesne wykrycie choroby. Niestety, wielu z nas dowiaduje się o niej za późno. Szansą na zmianę sytuacji są zdrowotne programy profilaktyczne. Zobacz, które placówki medyczne w regionie wykorzystują środki unijne by szybko i skutecznie dbać o Twoje zdrowie.

Obraz przedstawia postać lekarza trzymającego kokardkę w dłoni

Dlatego w Regionalnym Programie Operacyjnym nie mogło zabraknąć projektów wspierających badania profilaktyczne. Na ich realizację władze województwa mają fundusze europejskie w konkursie 10.3 Programy polityki zdrowotnej.

Jedną z placówek, która skorzysta z unijnej dotacji jest KardioNeuromed z Biłgoraja. Przychodnia dostała prawie pół miliona zł na realizację bezpłatnych badań przesiewowych. Skorzysta z nich nawet 700 osób: 420 kobiet i 280 mężczyzn. Cel? Wczesne wykrycie raka jelita grubego.

Sprawdź, czy skorzystasz z badań?

  • Jesteś aktywny zawodowo,
  • Masz od 25-65 lat,
  • Jesteś mieszkańcem powiatu: biłgorajskiego, chełmskiego, tomaszowskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego, zamojskiego, miasta Chełm i miasta Zamość.

Masz szczęście. Badania są dla Ciebie. Umów się jeszcze dzisiaj!

Więcej informacji znajdziesz na stronie kardioneuromed.pl. Badania wykonasz w Pracowni Endoskopii (filia Przychodni Specjalistycznej NZOS KardioNeuroMED w Biłgoraju, przy ul. Nastawnej 56B, lok. 4).

– W ciągu 5 miesięcy wykonaliśmy około 170 badań. Zainteresowanie programem badań przesiewowych oceniamy jako dużeEwa Dudko, kierownik NZOZ KardioneuroMED.

Edukują i informują

Unijne wsparcie pozwoli placówce nie tylko na przeprowadzenie badań profilaktycznych. Pieniądze pomogą w organizacji szerokiej akcji edukacyjnej i informacyjnej. Wszystko po to, aby uświadomić, że regularne wizyty u specjalistów i badania profilaktyczne realnie zmniejszą liczbę zachorowań i zgonów na raka jelita grubego.

Badania w zakresie wczesnego wykrywania tego nowotworu prowadzą też placówki w:

  • Lublinie,
  • Białej Podlaskiej,
  • Włodawie,
  • Parczewie,
  • Łęcznej.

Jak wygląda badanie?

Kolonoskopia umożliwia wnikliwe obejrzenie błony śluzowej całego jelita grubego. Obecnie to najskuteczniejsza metoda pozwalająca na dokładną ocenę tej części przewodu pokarmowego. Badanie jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Trwa tylko od 15 do 30 minut. To naprawdę niewiele, a może uratować Ci życie.

Dlaczego warto z niego skorzystać?

Rak jelita grubego jest jednym z najbardziej podstępnych nowotworów, ponieważ rozwija się nie dając, przez wiele lat, żadnych symptomów. Zanim rak jelita grubego ostro zaatakuje może upłynąć nawet dekada. Dlatego tak ważne są regularne badania kontrolne – podkreśla dr Krzysztof Bojarski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łęcznej.

Pamiętaj, że wczesne wykrycie łagodnych, niezłośliwych zmian daje szansę na całkowite wyleczenie i zapobiega dalszemu rozwojowi choroby.

Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90% – przekonuje Pani Ewa Dudko, z NZOZ KardioneuroMED.

Statystyki szokują

Rak jelita grubego jest drugim, najczęściej występującym nowotworem złośliwym w naszym kraju. Co roku umiera na niego około 8 tysięcy Polaków. Każdego dnia to 28 zgonów. Tylko w ubiegłym roku lekarze zdiagnozowali 19 tys. chorych, aż o 1,5 tys. więcej niż w 2015 roku.

Badaj się i żyj długo, i szczęśliwie

Dzięki środkom unijnym podmioty medyczne z naszego regionu realizują inne programy profilaktyczne. M.in. wczesne wykrywanie raka piersi, nowotworu szyjki macicy, jaskry lub boreliozy.

Jest coraz więcej badań i programów profilaktycznych. Mamy lepszą wiedzę medyczną i sprzęt. Dlatego korzystajmy z tej możliwości i zbadajmy o swoje zdrowia. Nikt za Ciebie tego nie zrobi – namawia Paweł Skrętowicz, szef Centrum Medycznego VITA w Urszulinie.

Doskonale rozumiem Twoje obawy przed wizytą w lekarskim gabinecie. Ale, jak widzisz, zaledwie kwadrans lub pół godziny może ocalić Ci życie. Nie zwlekaj i już teraz zgłoś się na darmowe badania. Listę miejsc, gdzie je zrobisz, znajdziesz poniżej.

Powodzenia!

Super Elka