Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Założę się, że gdy mówię „rewitalizacja”, Ty myślisz o remoncie. W pewnym sensie masz rację, ale rewitalizacja to coś więcej. Dla zniszczonych i zaniedbanych części miast i wsi, jest jak adrenalina podana prosto w serce. Dzięki niej te kryzysowe obszary stopniowo wracają do życia. Teraz ich leczenie będzie łatwiejsze. Skąd to wiem? Przeczytaj wpis i przekonaj się. Do dzieła!

Obraz przedstawia dłoń z megafonem oraz napis czas na zmiany

Kiedyś w Opolu Lubelskim była cukrownia. Dzisiaj zostało po niej osiedle. Mieszkają w nim jej byli pracownicy. Kiedy zakład działał, osiedle tętniło życiem. Wszystko zmieniło się po jego likwidacji. Wzrosła przestępczość. Nasiliły się problemy: alkoholizm i bezrobocie. Wiele do życzenia pozostawiał też stan bloków na osiedlu. Pilnego remontu wymagały dachy (część z nich pokrywał szkodliwy eternit), okna, drzwi oraz elewacja budynków. Brakowało równych dróg, szerokich parkingów i dobrego, oszczędzającego energię oświetlenia. Okolica potrzebowała natychmiastowego leczenia.

Rewitalizacja: skuteczny lek refundowany z funduszy europejskich

Władze miasta nie pozostały obojętne na pogłębiającą się degradację osiedla. Postanowiły działać. Mając diagnozę, pozostało dobrać leczenie. Wtedy wspólnota mieszkaniowa, do której należy osiedle przy ul. Fabrycznej, wspólnie z opolskim magistratem, wystąpiły po środki unijne do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Szybko okazało się, że była to dobra decyzja. Terapia środkami unijnymi z Regionalnego Programu Operacyjnego okazała się skuteczna. Bloki przeszły lifting. Powstały świetlica, siłownia pod chmurką i boisko z bieżnią, chętnie używane przez najmłodszych. Są długo oczekiwane parkingi, nowe alejki, ławki i zieleń, która sprzyja relaksowi. W efekcie na Fabryczną powrócił dziecięcy śmiech. Mieszkańcy mają gdzie odpocząć i wyjść na spacer, nawet po zmroku. O ich bezpieczeństwo troszczą się czujne kamery monitoringu. Zresztą sami decydowali o tym, jak będzie wyglądała ich okolica.

Konsultowaliśmy z mieszkańcami osiedla niemal każdy element projektu. Dlatego mieli realny wpływ na kształt zmian i zakres modernizacji. Nie brakowało różnicy zdań, ale ostatecznie udało się uzyskać kompromis – cieszy się Grażyna Wesołowska, prezes zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Fabryczna 17 w Opolu Lubelskim.

Odnowienie osiedla przy Fabrycznej to modelowy przykład rewitalizacji.

Rewitalizacja: co to jest?

Najprościej, to rozwiązywanie trudnych problemów. Rewitalizacja jest po to, aby likwidować przeszkody, które uniemożliwiają rozwój gminy lub go spowalniają. Teren zdegradowany (np. obszar powojskowy lub poprzemysłowy) jest właśnie takim hamulcowym. Sam odstrasza inwestorów i osłabia otaczające go dzielnice, które tracą na tym sąsiedztwie. Rewitalizacja leczy te kryzysowe obszary miast i wsi. Pomaga też uporać się z chorobami mieszkańców tych terenów: alkoholizmem, bezrobociem, przestępczością.

Pamiętaj jednak, że rewitalizacja to coś więcej niż tylko zwykły remont budynków i ulic. A właśnie z tym najczęściej jest kojarzona. Rewitalizacja to znacznie głębszy proces. Obejmuje również, tzw. miękkie działania, dotyczące bezpośrednio mieszkańców zdegradowanego obszaru. Tego typu projekty łagodzą negatywne skutki kiepskiej kondycji osób żyjących na zdegradowanych terenach miejskich i wiejskich. Zmniejszają, m.in. bezrobocie, pomagają wyjść z alkoholizmu i narkomanii.


Czy wiesz, że…

Gminy, które chcą dostać fundusze europejskie na rewitalizację muszą posiadać tzw. programy rewitalizacji. Urząd Marszałkowski w Lublinie prowadzi ich wykaz. Gminy same przygotowują program rewitalizacji. Wskazują w nim m.in. obszar, który wymaga odnowienia i proponują zadania, które mają go uzdrowić. Program rewitalizacji jest podstawą do udzielenia wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 na rewitalizację.


Rewitalizacja: 400 milionów dla samorządów i firm

W sierpniu ogłosiliśmy trzy konkursy na rewitalizację zdegradowanych obszarów miast i wsi. Do podziału wśród samorządów, organizacji pozarządowych i firm z województwa lubelskiego jest ponad 400 mln zł. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego. Przewidzieliśmy je na tzw. infrastrukturalną część rewitalizacji, nastawioną na odnowę budynków, dróg, terenów zielonych na obszarach zdegradowanych.

Dostrzegamy potrzeby w zakresie rewitalizacji, dlatego przeznaczyliśmy na nią tak ogromną pulę środków europejskich – podkreśla Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego. – Dla samorządów to ogromna szansa na odnowę zniszczonych i zaniedbanych części miast i wsi oraz poprawę jakości życia mieszkańców tych terenów – dodaje marszałek.

Rewitalizacja: konkursy dla miast i wsi

Naszą ofertę kierujemy do gmin miejskich i wiejskich:

  1. Konkurs na rewitalizację zdegradowanych obszarów miejskich w gminach, w których siedzibę mają powiaty (Działanie 13.3);
  2. Konkurs na rewitalizację zdegradowanych obszarów miejskich w gminach powyżej 5 tys. mieszkańców, z wyjątkiem gmin w których siedzibę mają powiaty (Działanie 13.3);
  3. Konkurs na rewitalizację zdegradowanych obszarów wiejskich (Działanie 13.4).

Wnioski mogą składać:

  • samorządy lokalne,
  • spółki z większościowym udziałem samorządów,
  • organizacje pozarządowe,
  • przedsiębiorcy z województwa lubelskiego.

Z dotacji sfinansują:

  • przebudowę, remont, modernizację zdegradowanych budynków,
  • ożywienie terenów poprzemysłowych, powojskowych, zdegradowanych przestrzeni publicznych,
  • konserwację zabytków,
  • przebudowę, remont, modernizację budynków w celu adaptacji na działalność przedsiębiorstw, wraz z wyposażeniem.

Czy wiesz, że…

Wnioski przyjmujemy elektronicznie w Lokalnym Systemie Informatycznym od 30 września do 13 listopada 2017 roku.


Teraz już wiesz, że rewitalizacja to nie tylko zwykły remont. To realna pomoc dla najciężej chorych części miast i wsi oraz ich mieszkańców, którzy wymagają pilnego leczenia. Właściwie przeprowadzona rewitalizacja gwarantuje, że kryzysowy dotąd obszar stanie na nogi i będzie rozwijał się na równi z otaczającymi go dzielnicami. Tego życzę także Twojej gminie.

Powodzenia!

Super Elka