Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Lubelskie jest piękne. Nie tylko ja tak uważam. Tę opinię podzielają wszyscy, którzy choć raz byli na Lubelszczyźnie. Polesie Lubelskie, Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie i oczywiście malownicze Roztocze. To najbardziej rozpoznawalne miejsca na mapie województwa lubelskiego, gwarantujące udany wypoczynek, sam na sam z piękną przyrodą. Dla niej przyjeżdżają do nas turyści z Polski i zagranicy. Aby zatrzymać ich na dłużej musimy nadal inwestować w turystykę. Tworzyć nowe miejsca, gdzie nasi goście odetchną świeżym powietrzem, poczują naturalną wolność i naładują akumulatory w zgodzie ze środowiskiem. Przy okazji dowiedzą się czegoś ciekawego o naszej kulturze i walorach przyrodniczych. Tak, wiem, znam realia. Do tego trzeba pieniędzy. W tym wpisie pokażę Ci, jak je zdobyć.

Obraz przedstawia mały wodospad oraz napis turystyka przyrodnicza

To oczywiste, że turystyka jest towarem eksportowym Lubelszczyzny. Zarabia na niej całe województwo, czyli my wszyscy. Dlatego musimy stale ulepszać naszą ofertę, aby Lubelskie przyciągało jeszcze więcej turystów.

Dzisiaj stawia się przede wszystkim na bliski kontakt z naturą. Współczesny globtroter musi poczuć ją wszystkimi zmysłami. Taki jest trend, któremu warto się poddać, szczególnie że w naszym regionie aż roi się od miejsc, gdzie w cztery oczy można spotkać dziką przyrodę. Mając takie atuty powinniśmy zbudować unikalny produkt turystyczny, który:

  • przekona turystów do odwiedzenia Lubelszczyzny,
  • przyniesie zysk,
  • ale przede wszystkim będzie bezpieczne dla samej przyrody, bo przecież nie możemy niszczyć „kury znoszącej złote jajka”.

Problem w tym, że samorządom, parkom i innym instytucjom, które dbają o rozwój turystyki i dobrą kondycję środowiska naturalnego, potrzeba środków, aby pokryć koszty koniecznych inwestycji. Bez nich ściągnięcie turystów jest praktycznie niemożliwe. Na szczęście w budżecie Regionalnego Programu Operacyjnego zabezpieczyliśmy fundusze europejskie na turystykę przyrodniczą.

Kto jest z sektora turystyki, ten może starać się o unijne wsparcie

29 maja br. ogłosiliśmy konkurs, w którym dofinansujemy najlepsze projekty z zakresu turystyki przyrodniczej. Swoje wnioski mogą składać instytucje działające w sektorze turystyki, czyli:

  • Samorządy lokalne lub ich związki i stowarzyszenia;
  • Jednostki organizacyjne samorządów lokalnych, które posiadają osobowość prawną;
  • Parki narodowe i krajobrazowe;
  • Podmioty sprawujące nadzór lub zarządzające obszarami chronionymi;
  • Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska;
  • Lasy Państwowe i jego jednostki organizacyjne;
  • Jednostki naukowe;
  • Uczelnie wyższe;
  • Organizacje pozarządowe;
  • Instytucje oświatowe;
  • Ośrodki edukacji ekologicznej;
  • Jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną działające w sferze ochrony środowiska.

Z funduszy UE powstaną ścieżki rowerowe, szlaki turystyczne, punkty widokowe

W ramach konkursu wesprzemy:

  1. budowę i modernizację ścieżek dydaktycznych, ścieżek rowerowych, szlaków, punktów widokowych, wież widokowych, zadaszeń;
  2. budowę i modernizację szlaków turystycznych oraz wyposażenie ich w niezbędną infrastrukturę;
  3. tworzenie i poprawę funkcjonowania istniejących geoparków, parków krajobrazowych, centrów ochrony bioróżnorodności, parków botanicznych, arboretów, ostoi zwierząt, mini zoo, wolier i innych form prezentacji przyrody na terenach miejskich i wiejskich.

Uzupełniająco, jako element ww. kategorii projektów, środki unijne przeznaczymy na:

  • monitoring i zabezpieczenie obiektów infrastruktury turystycznej na wypadek zagrożeń;
  • zakup i modernizację wyposażenia do prowadzenia działalności turystycznej w obiektach będących przedmiotem projektu;
  • budowę i modernizację infrastruktury technicznej i sanitarnej, w tym przystosowanie obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami;
  • zagospodarowanie terenu wokół obiektów, m.in. przez budowę pojemnych parkingów.

Czy wiesz, że…?

W budżecie konkursu jest ponad 17 mln zł. Dotacja z funduszy europejskich pokrywa maksymalnie 85% kosztów projektu.


Wnioski przyjmujemy do…

… 30 czerwca br. Wcześniej przygotowujesz elektroniczny wniosek w Lokalnym Systemie Informatycznym. Tą samą drogą wysyłasz go, łącznie ze wszystkimi załącznikami, do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Tam jego oceną zajmą się moje koleżanki i koledzy z Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. To właśnie ten departament ogłosił konkurs 7.3 Turystyka przyrodnicza.

Zanim złożysz wniosek, koniecznie przeczytaj ogłoszenie konkursu i jego regulamin, które znajdziesz klikając w link powyżej.

Naturalnie trzymam mocno kciuki, licząc na ciekawe projekty, które przyciągną turystów pragnących zasmakować prawdziwego, lubelskiego życia!

Pozdrawiam,

Super Elka