Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Czy wiedzieliście, że co roku od 400 do 600 osób z krajów europejskich zapada na choroby spowodowane kontaktem z azbestem, w tym nowotwory płuc, oskrzeli i opłucnej? Kiedy trafiłam na te statystyki, postanowiłam dowiedzieć się, jak nasze województwo radzi sobie z problemem usuwania tego szkodliwego materiału. W tym celu wybrałam się do jednego z moich ulubionych polskich miast – Lublina.

Problem nie tylko władz, ale i mieszkańców

Po krótkim spacerze w Ogrodzie Saskim mijam imponujące Centrum Spotkania Kultur
i udaję się do Urzędu Marszałkowskiego, który obecnie realizuje projekt: ,,System gospodarowania odpadami azbestowymi na terenie województwa lubelskiego”. Na miejscu spotykam się z Panem Zdzisławem Szwedem, Członkiem Zarządu Województwa Lubelskiego. Pytam mojego rozmówcę o źródło inicjatywy wspierającej usuwanie odpadów azbestowych:

Mało kto wie, że Polska jako jedyny kraj Unii Europejskiej zadeklarowała, że całkowicie wyeliminuje szkodliwy azbest na swoim terytorium i zrobi to do 31 grudnia 2032 roku. Realizowany przez nas projekt wpisuje się w ten ambitny i istotny społecznie cel.

Pytam Pana Zdzisława, w jaki sposób deklaracje, złożone przez przedstawicieli naszego państwa, wpływają na życie przeciętnego mieszkańca.

Mówiąc prosto: zgodnie z obowiązującym prawem właściciel posesji jest jednocześnie właścicielem odpadów azbestowych, które na tej posesji się znajdują. To on ma obowiązek je usunąć, co nieraz jest bardzo kosztowne. Pamiętajmy, że eternit, materiał budowlany zawierający azbest, był kiedyś powszechnie wykorzystywany do pokrywania dużych powierzchni budynków, w tym dachów i elewacji. Problematyczne jest nie tylko samo usuwanie, ale też transport i składowanie azbestu. Niebezpieczne odpady muszą być magazynowane na specjalnym składowisku – nie można ich wywieźć gdziekolwiek, gdyż wtedy mogą stanowić zagrożenie dla czyjegoś życia i zdrowia.

Fot. Tomasz Majewski (Diversis)/UMWL

Usuwanie azbestu – łatwo i za darmo

W jaki sposób inicjatywa finansowana z Unii pomaga w pozbyciu się azbestu? Jak mówi Pan Zdzisław, osoby zgłaszające się do projektu mogą liczyć na kompleksową pomoc:

Zapewniamy demontaż elementów zawierających azbest, zajmujemy się też ich transportem i utylizacją. Wszystkie te kroki podejmujemy zgodnie
z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Dbamy też o to, by odpady azbestowe były składowane w przeznaczonym do tego miejscu – w ten sposób eliminujemy zjawisko powstawania dzikich wysypisk azbestowych. Działamy z korzyścią zarówno dla pojedynczego mieszkańca, jak i lokalnej społeczności. Podkreślę w tym miejscu również to, że udział w naszym projekcie jest całkowicie bezpłatny.

Moją uwagę zwraca fakt, że biuro projektu zlokalizowane jest w Lublinie. Pytam, czy to jedyne miejsce, gdzie można uzyskać informacje.

Z myślą o wygodzie mieszkańców nawiązaliśmy współpracę z wszystkimi 213 gminami z województwa lubelskiego. Zobowiązaliśmy gminy, aby
w każdej z nich pracowała dedykowana osoba zajmująca się udzielaniem informacji w ramach naszego projektu – jest to tzw. gminny koordynator. Pracownik ten odpowiada również za przyjmowanie zgłoszeń i ich wstępną weryfikację.

Dopytuję jeszcze Pana Zdzisława o to, jak wygląda sama procedura zgłoszenia się do projektu:

Jest ona bardzo prosta. Polega głównie na zgłoszeniu lokalizacji, z której ma zostać usunięty azbest, wypełnieniu kilku dokumentów oraz kontakcie z gminnym koordynatorem. Osoba ta pomoże nam zresztą dopełnić formalności. Dokładny opis procedury, wraz ze wszystkimi dokumentami, znajduje się na stronie: www.azbest.lubelskie.pl/przewodnik-krok-po-kroku

Fot. Tomasz Majewski (Diversis)/UMWL

Lubelszczyzna coraz bardziej świadoma

Na koniec rozmowy Pan Zdzisław dodaje:

Zainteresowanie projektem jest ogromne, a oczekiwania mieszkańców bardzo duże – coraz więcej osób chce skorzystać z naszej pomocy w usuwaniu azbestu. Bardzo nas cieszy, że mieszkańcy Lubelszczyzny chcą pozbywać się niebezpiecznych odpadów zgodnie z prawem i normami bezpieczeństwa, a my jesteśmy w stanie im to umożliwić dzięki unijnemu dofinasowaniu (które wynosi 21,5 mln zł przy całkowitej wartości projektu 25 mln zł). Popularność inicjatywy przerosła nasze oczekiwania, jednak udało nam się uzyskać dodatkowe 19 mln zł i przedłużyć nasze działania
o kolejne dwa lata. Dzięki temu możemy planować kolejne przyjmowanie zgłoszeń od pozostałych chętnych mieszkańców.

Zatem jeśli na Twojej posesji znajdują się jakiekolwiek odpady azbestowe, nie zwlekaj! Skorzystaj z unijnego wsparcia i pozbądź się odpadów, które działają szkodliwie na zdrowie Twoje i Twoich najbliższych!

Super Elka