Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Czy wiesz, że Polacy niechętnie noszą okulary? I to nawet wtedy, kiedy zdiagnozowano u nich wadę wzroku. Tylko 32% okularników korzysta z okularów przez cały dzień [1] – pozostali zakładają je okazyjnie. Z czego to wynika? Jedna z przyczyn to… nieprawidłowo dobrane szkła, które zamiast korygować wadę wzroku, męczą oczy. Dziś zabieram Was na spotkanie
z osobą, dzięki której ten problem może wkrótce zniknąć – Panem Albertem Smektalskim, prezesem firmy HORIZON BUSSINESS HUB.

Przedsiębiorstwo Pana Alberta opracowało nowoczesną technologię badania astygmatyzmu. To astygmatycy są bowiem grupą, która najczęściej wychodzi od optyka
z nieprawidłowo dobranymi szkłami. Zarówno samo wprowadzenie na rynek technologii, jak i rozpowszechnienie innowacyjnego projektu nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie z Funduszy Europejskich.

Lepsze szkła dla pacjentów, ułatwienie dla optyków

Kieruję się w stronę siedziby firmy z pewnymi obawami. Czy wystarczająco uważałam na lekcjach biologii i fizyki, aby zrozumieć to, o czym opowie mi Pan Albert? Jednak po przekroczeniu progu budynku przy ul. Granicznej 19 w Lublinie przekonuję się, że właściciel firmy potrafi mówić o nowatorskiej technologii w bardzo prosty sposób:

Obecnie podczas wizyty u okulisty czy optyka pacjent jest pytany niezliczoną ilość razy, czy widzi lepiej/gorzej po założeniu konkretnych szkieł. Często samemu badanemu trudno stwierdzić, które ze szkieł pozwalają mu uzyskać właściwy obraz. Technologia DAT jest bardziej obiektywna. W czasie badania wyświetlane są tzw. artefakty. Od pacjenta wymaga się bardzo prostej odpowiedzi – czy widzi konkretny element, czy też nie? Jeśli nie – oznacza to, że jego obecne szkła są nieprawidłowo dobrane i nie korygują astygmatyzmu we właściwy sposób. Dodatkową zaletą naszej technologii jest możliwość łatwego rozpoznania niektórych chorób – w tym jaskry, zaćmy czy retinopatii cukrzycowej.

Pytam Pana Alberta, jaką rolę w stworzeniu i rozpowszechnieniu technologii odegrały Fundusze Europejskie:

Gdyby nie środki unijne, nie bylibyśmy w stanie sfinansować całego przedsięwzięcia – wymyślona przez nas technologia nie ujrzałaby światła dziennego. W przypadku technologii DAT największym problemem była bardzo duża bariera wejścia. Co to znaczy? Nasza inicjatywa byłaby zupełnie nieopłacalna, gdybyśmy dysponowali niewielką ilością urządzeń (przykładowo 10-20) wspomagających diagnostykę metodą DAT. Dzięki dotacjom z UE udało nam się kupić aż 500 sztuk sprzętu. To pozwoliło nam nie tylko zaistnieć, ale także wyróżnić się. W tym momencie jesteśmy postrzegani jako przedsiębiorstwo stabilne finansowo, które jest w stanie spełnić oczekiwania rynku.

Sukces za granicą

Jeszcze przed rozmową z Panem Albertem udało mi się dowiedzieć, że firma Horizon Bussiness Hub osiąga sukcesy głównie za granicą. Mój rozmówca to potwierdza:

Podczas realizacji przedsięwzięcia okazało się, że nasza technologia spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem zagranicznych Klientów. Co ciekawe, pomimo usilnych prób, w Polsce nie osiągnęliśmy takich efektów sprzedażowych, jak za granicą. W związku z tym skupiamy się na sprzedaży międzynarodowej – obecnie stanowi ona ponad 80% sprzedaży całkowitej.

W podbiciu zagranicznych rynków pomogły przedsiębiorstwu Pana Alberta Fundusze Europejskie:

To dzięki środkom pozyskanym z Regionalnego Programu Operacyjnego mogliśmy wprowadzić nasze usługi w innych krajach. W pierwszej kolejności były to Niemcy i Dania. W czerwcu tego roku udało nam się rozpocząć sprzedaż także na Słowacji.

Jestem pod wrażeniem, że dzięki dotacjom z UE udało się nie tylko stworzyć technologię, ale także rozpowszechnić ją za granicą. Okazuje się jednak, że to nie koniec przygody Pana Alberta ze środkami unijnymi:

Po zakończeniu projektu kontynuowaliśmy prace badawczo-rozwojowe. Wpadliśmy na pomysł stworzenia dedykowanej aplikacji mobilnej – DAT App. Ma ona służyć rozpoznaniu astygmatyzmu i niektórych chorób cywilizacyjnych za pomocą… telefonu. Chcielibyśmy wprowadzić takie rozwiązanie na rynek. W związku z tym złożyliśmy wniosek
o dofinansowanie do Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości. Niedawno dostaliśmy informację, że nasz projekt został zakwalifikowany do wsparcia. To dla nas kolejna szansa na rozwój.

Wsparcie dla przedsiębiorców takich jak Ty

Jesteś przedsiębiorcą i marzysz o podbiciu zagranicznego rynku? Skorzystaj z Funduszy Europejskich i podobnie jak Pan Albert zacznij sprzedawać swoje produkty i usługi za granicą. Dzięki dofinansowaniu możesz małym kosztem zyskać to, co bezcenne – nowe kontakty biznesowe, zagranicznych partnerów oraz możliwość promocji w międzynarodowym środowisku.

Złóż wniosek o dotację – w tym celu zajrzyj na stronę: https://rpo.lubelskie.pl/

Super Elka

[1] Na podstawie: http://www.egospodarka.pl/10577,Polacy-i-okulary,1,39,1.html [dostęp: 19.06.2019]