Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Serwis Regionalnego Programu Województwa Lubelskiego

Jedyna na Lubelszczyźnie kolejka wąskotorowa cudem uniknęła likwidacji. Dzięki zabiegom Powiatu Opolskiego w 2010 roku powróciła na tory. Szybko stała się jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa właśnie otworzyła nowy sezon turystyczny. Czym Cię zaskoczy?

Obraz przedstawia kolej wąskotorową z powiatu opolskiego

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa: No to jedziemy

Podróż zaczyna się w Karczmiskach. Tam, na stacji, stoi krwiście czerwona lokomotywa, pamiętająca jeszcze lata 60-te. Za nią gęsiego kilka wagoników. Są zamknięte i otwarte. Do wyboru. Siadamy na drewnianych ławeczkach. Jest przyjemnie i klimatycznie. Zapowiada się fascynująca przygoda.

Kierunek Polanówka

Gwizdek konduktora, koła toczą się powoli po miniaturowych torach. Pociąg rusza do Polanówki. Cała trasa liczy 30 km. Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa przejeżdża przez malowniczą Kotlinę Chodelską.

Fajnie. Są ciuchcie i wagony – mówi mały Franek. – Miła odmiana. Teraz rzadko spotyka się takie antyczne pociągi – dodaje jego tato. – Są lasy, jeziora, ładne widoczki – uśmiecha się pan Paweł, który pierwszy raz jedzie po wąskich torach.

Jest ogień

Właściwie ognisko. To kolejna atrakcja na trasie kolejki. Postój trwa około godziny. Wystarczająco długo, aby rozsmakować się w przyrodzie Lubelskiego Powiśla. Donośny gwizdek Nadwiślanina, bo tak nazywa się charakterystyczna czerwona ciuchcia, daje znać że to koniec leniuchowania. Pora wracać.

W butach naczelnika stacji

Po powrocie do Karczmisk warto zajrzeć do Muzeum Kolejnictwa. Izba pamięci przechowuje liczne pamiątki związane z historią kolei wąskotorowej. Zobaczysz tam m.in.:

  • szyny o rozstawie 75 cm,
  • mundury kolejowe,
  • gabinet naczelnika stacji,
  • centralę telefoniczną.

Co ważne z budynku bez przeszkód korzystają osoby z niepełnosprawnościami.

Na koniec wdrap się jeszcze na wieżę ciśnień, gdzie jest punkt widokowy. Z tego miejsca kolejkę widzisz jak na dłoni.


Czy wiesz, że…

W 2017 roku Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa przewiozła 12 tys. turystów


Koleje losu

Nasza kolejka przechodziła naprawdę trudne czasy – przyznaje Stanisław Ogonek z Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej. – Przetrwała dwie wojny. Później porzuciła ją PKP. Była w opłakanym stanie. Dzięki funduszom unijnym nabrała blasku. Mamy odnowione wagony, rozpoznawalną lokomotywę i budynki stacyjne. Doceniają to turyści z całej Polski – podkreśla.

Ciuchcia powróciła na tory dzięki staraniom Powiatu Opolskiego. Zapał nie poszedł, jak para w gwizdek. Przeciwnie. Kolejka niemal z miejsca stała się wizytówką lokalnego samorządu i wzbogaciła turystyczną ofertę województwa lubelskiego.

Na odnowę wąskotorówki pozyskaliśmy ponad 3 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego – informuje Zenon Rodzik, starosta opolski. – Inwestycja okazała się strzałem w dziesiątkę, bo w poprzednim sezonie z kolejki skorzystało 12 tys. turystów – wylicza.

Mają pociąg do funduszy

Marzeniem władz Powiatu Opolskiego jest wydłużenie trasy do Nałęczowa. To szczególne miejsce dla Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej, ponieważ właśnie tam, przed laty, miała swój początek. Dziś już wiadomo, że sen o stacji w uzdrowisku spełnił się. Ponownie przyczyniły się do tego fundusze europejskie.

Remont potrwa trzy lata. Liczę, że pierwsi turyści pojadą nowym odcinkiem już w 2020 roku – deklaruje starosta opolski. – Pierwsze prace ruszą jeszcze w tym roku. Planujemy m.in. modernizację mostów i wiaduktów w Opolu Lubelskim, Kęble i Wąwolnicy – dodaje.

Na rozbudowę Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej powiat zdobył 5,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego. Partnerami w projekcie wartym w sumie prawie 8,5 mln zł są gminy Nałęczów, Wąwolnica, Poniatowa i Karczmiska.

3 km na początek

Do końca 2018 roku powinna być gotowa część nowej żelaznej drogi. Chodzi o ok. trzykilometrowy odcinek w kierunku Niezabitowa. Cała trasa z Karczmisk do Nałęczowa ma liczyć ok. 20 km.

Plany mówią o:

  • wymianie ok. 10 tys. podkładów kolejowych,
  • remoncie 39 przepustów i 21 przejazdów kolejowo-drogowych,
  • wybudowaniu nowych peronów i parkingów,
  • liftingu kolejnych semaforów i wagonów. Trzy z nich zostaną przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami.

Zenon Rodzik wierzy, że wydłużenie trasy będzie impulsem do nawiązania ścisłych relacji z uzdrowiskiem w Nałęczowie.

Jesteśmy otwarci na różne formy współpracy, które przyciągną do nas turystów. Wiadomo, że wspólnie można zdziałać więcej – przyznał niedawno na łamach Dziennika Wschodniego.

Historia kołem się toczy

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa powstała w 1892 roku w majątku rodziny Kleniewskich. Linia liczy ponad 50 km i ma 11 stacji kolejowych. Początkowo, jeszcze po drewnianych torach, kursowały „konne pociągi”, transportujące buraki cukrowe z pól folwarku Polanówka do cukrowni „Zagłoba”. Pierwsze żelazne tory o szerokości 75 cm pojawiły się w 1900 roku.


Obecnie to jedyna, czynna wąskotorówka w województwie lubelskim. Bilety na przejazd dla dorosłych kosztują od 12 do 22 zł (w zależności od trasy). Dzieci i młodzież mogą liczyć na atrakcyjne zniżki.

Sprawdź aktualny rozkład jazdy na

>>> stronie internetowej Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej <<<


Fot. Artur Żuchowski / UMWL w Lublinie

Zgłoś nieprawidłowości Kalendarz
Ikona do góry