Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Fundusze europejskie kojarzysz pewnie z inwestycjami w drogi, odnowę budynków, rozwój biznesu lub szkolenia i studnia podyplomowe. Słusznie, ale czy wiesz, że mogą skorzystać z nich również osoby żyjące na marginesie społecznym: bezrobotni, bezdomni i tzw. trudna młodzież? W dzisiejszym wpisie pokażę Ci, jak dzięki unijnym pieniądzom wyjść z życiowego dołka. 

Grafika przedstawia ludzi z napisem "Aktywne włączenie"

„Życie trudniej naprawić”

Pan Wojciech ma 39 lat. Pracuje jako konserwator w jednym z łódzkich hoteli. Ludzie nazywają go złotą rączką, ponieważ potrafi naprawić cieknący kran, opadające drzwi i połamane półki. Jednak, sam przyznaje, że życie trudniej naprawić. Pan Wojciech przez 10 lat był bezdomnym. Stracił pracę, wpadł w alkoholizm i wylądował na ulicy. Jego „nowym domem” były komórki, pustostany i klatki schodowe. Nie wierzył, że jeszcze może wyjść na prostą, ale udało się.

Z pomocą przyszły… fundusze europejskie. Pan Wojciech zakwalifikował się do unijnego projektu, którego celem było zaktywizowanie osób bezdomnych. Gwarancja pracy i pensja, za którą Pan Wojciech utrzymuje mieszkanie, pozwoliły mu poukładać swoje życie od nowa. Teraz – jak mówi – pora, aby w jego życiu pojawiła się druga połówka.

Aktywne włączenie szansą na normalność

Ten przykład, choć nie z naszego regionu, pokazuje że każdemu należy się druga szansa. Pan Wojciech ją wykorzystał. Czy w jego ślady pójdą wykluczeni mieszkańcy województwa lubelskiego? Liczę, że tak ponieważ właśnie trwa unijny konkurs, który spowoduje, że wrócą oni na rynek pracy, znajdą zatrudnienie i zapomną o bezdomności i odrzuceniu.

Konkurs 11.1 Aktywne włączenie ogłosił Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie. Zakłada on wsparcie projektów nastawionych na integrację osób i rodzin wykluczonych, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Celem jest aktywizacja tych osób, przede wszystkim przez znalezienie pracy.

Na dofinansowanie mogą liczyć, m.in.:

  • programy integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych,
  • programy wychodzenia z bezdomności,
  • programy aktywizacji społecznej i zawodowej wychowanków m.in. placówek opiekuńczo – wychowawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych i socjoterapeutycznych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich oraz podopiecznych jednostek o charakterze opiekuńczo – wychowawczym prowadzonych przez Ochotnicze Hufce Pracy,
  • programy usamodzielniania wychowanków opuszczających instytucjonalne rodzinne formy opieki zastępczej, w tym działania profilaktyczne przeciwdziałające wykluczeniu mieszkaniowemu i bezdomności.

Ponadto Zakłady Aktywizacji Zawodowej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Centra Integracji Społecznej, Kluby Integracji Społecznej mogą wnioskować o dofinansowanie na kompleksowe programy reintegracji i rehabilitacji społeczno-zawodowej, w tym rozwój i upowszechnianie zatrudnienia wspieranego oraz prac społecznie użytecznych.

Tylko realna pomoc

Dotację otrzymają projekty, które zostały odpowiednio przeanalizowane i które są potrzebne lokalnej społeczności. Wnioskodawcy muszą przeprowadzić diagnozę potrzeb uczestników we wsparciu doradcy zawodowego oraz stworzyć tzw. ścieżkę reintegracji, czyli programu włączenia społecznego stworzonego indywidualnie dla każdej osoby, rodziny, środowiska zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Uwzględnić należy również diagnozę sytuacji problemowej, zasobów, potencjału, predyspozycji czy potrzeb. Dzięki temu mamy pewność, że fundusze europejskie zostaną wydane rozsądnie i odpowiedzą na realne potrzeby.

Kto może złożyć wniosek?

  • Instytucje pomocy i integracji społecznej
  • Instytucje rynku pracy
  • Instytucje wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej
  • Podmioty reintegracyjne
  • Organizacje pozarządowe, działające w obszarze rynku pracy/ pomocy i integracji społecznej
  • Jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, w tym jednostki pomocy społecznej
  • PFRON
  • Ochotnicze Hufce Pracy
  • Centra aktywności lokalnej
  • Podmioty ekonomii społecznej

O tym musisz pamiętać


W budżecie konkursu jest ponad 100 mln zł. Dofinansowanie projektu wynosi nawet 95%. Minimalna wartość projektu to 100 tys. zł


Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie przyjmuje wnioski do 27 kwietnia 2017. Wypełnisz go elektronicznie, korzystając z Lokalnego Systemu Informatycznego. Koniecznie upewnij się, czy uzupełniłaś/eś wszystkie pola, a następnie zatwierdź i wyślij wniosek do WUP. Mała podpowiedź – przed wysyłką skorzystaj z przycisku Sprawdź. Szczegóły związane z przygotowaniem wniosku znajdziesz w regulaminie konkursu 11.1 Aktywne włączenie.

Trzymam kciuki i chętnie poznam historię „lubelskiego” Pana Wojciecha.

Do zobaczenia!

Super Elka