Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Realizujesz projekt „miękki” – na przykład edukacyjny i myślisz, że możesz sfinansować tylko wynagrodzenia trenerów czy nauczycieli albo wynajem sali? To błąd! Nie rezygnuj z projektu, jeżeli nie masz odpowiednich środków trwałych czy infrastruktury do jego prowadzenia.

Cross – financing pozwala na dofinansowanie części wydatków w projekcie realizowanych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). W rezultacie projekt „miękki” może zawierać wydatki, które są faktycznie przypisane projektom „twardym”. W szczególności cross-financing stosuje się w celu realizacji zasady równości szans, a zwłaszcza potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Należy przy tym każdy koszt rzetelnie uargumentować w generatorze wniosków o dofinansowanie w polu: „uzasadnienie dla cross-financingu”, że bez tych wydatków realizacja projektu byłaby niemożliwa i wskazać, co się stanie z zakupami w ramach cross-financingu po zakończeniu realizacji projektu. Natomiast w budżecie każdy wydatek, niezależnie od jego ceny jednostkowej, związany z realizacją działań objętych cross-financingiem należy przypisać do kategorii cross-financingu.

Jakie wydatki można ponieść w ramach cross-financingu?

Tylko te, które są związane bezpośrednio z realizacją projektu i należą do następujących kategorii:

  1. zakup nieruchomości,
  2. zakup infrastruktury, przy czym poprzez infrastrukturę rozumie się elementy nieprzenośne, na stałe przytwierdzone do nieruchomości,
  3. dostosowanie lub adaptacja (prace remontowo-wykończeniowe) budynków i pomieszczeń.

A co w przypadku, gdy w projekcie zamierzasz kupić materiały szkoleniowe, pomoce dydaktyczne? W tym przypadku musisz stosować się do zasad określających kwalifikowalność środków trwałych. Za środki trwałe uznaje się rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywalnym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne i zdatne do użytku o wartości jednostkowej równej lub wyższej niż 3 500 PLN netto.

Co istotne do środków trwałych nie zalicza się wartości niematerialnych i prawnych (np. autorskich praw majątkowych, licencji, koncesji).

Jak dzielą się środki trwałe możliwe do sfinansowania w projekcie EFS?

na:

  1. a) środki trwałe bezpośrednio powiązane z przedmiotem projektu (np. wyposażenie pracowni komputerowych w szkole),
  2. b) środki trwałe wykorzystywane w celu wspomagania procesu wdrażania projektu (np. rzutnik na szkolenia).

Uzasadnij te wydatki we wniosku o dofinansowanie. Wskaż, że są niezbędne do realizacji projektu w kontekście środków będących w dyspozycji Beneficjenta. Uwzględnij najbardziej efektywną dla danego przypadku metodę pozyskania (np. zakup, leasing), dzięki czemu będziesz miał możliwość poniesienia tego typu kosztów. Dla każdej pozycji wskazanej jako środek trwały w generatorze wniosków uzupełnij pole: „uzasadnienie przyjętych sposobów pozyskania środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych”. Pomimo tego, że wartości niematerialne i prawne nie stanowią środków trwałych, to w przypadku, gdy ich wartość początkowa jest równa lub wyższa niż 3 500 PLN, należy uzasadnić konieczność ich pozyskania w niniejszym polu. Natomiast w szczegółowym budżecie projektu w generatorze wniosków zaznacz opcję „TAK” w kolumnie „środki trwałe”.

Nie ma możliwości specjalnego odznaczenia kategorii wydatków, które nie należą do kategorii cross-financingu czy środka trwałego.

Wartość wydatków, przewidzianych do sfinansowania w ramach cross-financingu i zakupu środków trwałych, jest odrębnie ustalana dla każdego konkursu. Ich maksymalny pułap wskazywany jest w Regulaminie konkursu.

Po ustaleniu, jakiego rodzaju wydatki stanowią poszczególne pozycje budżetowe należy je zsumować (generator automatycznie wylicza sumę wydatków oznaczonych jako cross-financing oraz środki trwałe). Następnie należy dokonać trzech rodzajów przeliczeń sprawdzających, czy nie zostały przekroczone poszczególne rodzaje limitów. Również tę operację wykonuje automatycznie generator i wyświetla adekwatne wyniki w części V Budżet projektu w pkt.: 5.6, 5.7 i 5.8:

  1. Limit na wydatki w ramach cross-financingu (pkt. 5.7)

Jest określany w stosunku do wartości współfinansowania unijnego (czyli 85% wartości projektu), a nie całkowitej wartości projektu.

  1. Limit na wydatki będące środkami trwałymi (pkt. 5.6)

Jest określany w stosunku do całkowitej wartości projektu (czyli 100% wartości projektu).

  1. Limit łączny na wydatki w ramach cross-financingu i środków trwałych – po łącznym zsumowaniu ich wartości (pkt. 5.8)

Jest określany w stosunku do całkowitej wartości projektu (czyli 100% wartości projektu).

Na koniec wszystko jeszcze raz dobrze sprawdź

Wnioskodawca po sporządzeniu budżetu powinien zweryfikować, czy zostały zachowane poszczególne limity procentowe wskazane jako dopuszczalne w danym konkursie. W przypadku ich przekroczenia należy odpowiednio skorygować budżet, gdyż projekt w takim kształcie nie będzie mógł otrzymać dofinansowania.

Możliwość wprowadzenia do wniosku o dofinansowanie wydatków w ramach cross-financingu i środków trwałych może wydawać się skomplikowane. Jednak wskazanie ich w jednym wniosku stanowi duże uproszczenie, ponieważ nie musimy składać dwóch wniosków do dwóch różnych instytucji i funduszy. Dodatkowo te mechanizmy bardzo ułatwiają realizację projektów „miękkich” i pozwalają na ich wysoką jakość wykonania i profesjonalizm.