Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Nasz rynek pracy potrzebuje specjalistów. Świetnie przygotowanych, zdolnych młodych ludzi, którzy swoją przyszłość widzą w zawodzie mechanika, ślusarza lub kucharza. To kosztuje, ale dzięki funduszom europejskim już niedługo doczekamy się rzeszy nowych profesjonalistów. Na ich kształcenie Urząd Marszałkowski w Lublinie przeznaczył teraz blisko 118 mln zł.

Chętnie korzystamy z unijnego wsparcia na kształcenie zawodowe – mówi otwarcie Dariusz Kołodziejczyk, starosta świdnicki. Działające pod skrzydłami powiatu Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego w Świdniku kilkukrotnie sięgnęło po unijną dotację. W tym roku szkoła, kształcąca m.in. mechaników lotniczych, zdobyła fundusze europejskie na poprawę zaplecza technicznego i dodatkowe zajęcia. – Łącznie 146 naszych uczniów rozpocznie profesjonalne staże zawodowe. Dodatkowo 18 nauczycieli podejmie studia podyplomowe i przejdzie szkolenia – wylicza starosta świdnicki.

Fachowiec na wagę złota

Przedsiębiorcy i pracodawcy z regionu przyznają, że cenią dobrze wykształconych i mających dodatkowe uprawnienia absolwentów popularnych zawodówek. Ponadto chcą, aby ich przyszli pracownicy obsługiwali najnowsze maszyny i już na starcie mieli doświadczenie w zawodzie. Żeby sprostać tym wymaganiom, szkoły zawodowe muszą być na czasie. Dlatego inwestują w nowe technologie, szkolą nauczycieli, wprowadzają nowoczesne metody nauczania i wysyłają uczniów na staże. A wszystko dzięki funduszom europejskim.

Urząd Marszałkowski w Lublinie w piątek, 29 września br. rozpoczął przyjmowanie wniosków w kolejnym konkursie dotyczącym kształcenia zawodowego (Działanie 12.4). Nabór potrwa do 27 listopada. Wnioski mogą składać szkoły zawodowe, placówki kształcenia ustawicznego i praktycznego lub ich organy prowadzące oraz ośrodki dokształcania zawodowego i Ochotnicze Hufce Pracy.

Do wnioskodawców trafi gigantyczna pula środków z Regionalnego Programu Operacyjnego – niemal 118 mln zł. – zapewnia marszałek Sławomir Sosnowski. – To wsparcie sprawi, że nasze szkoły zawodowe będą kształciły na miarę XXI wieku – dodaje marszałek.

Pieniądze ułatwią współpracę między szkołami i placówkami kształcenia zawodowego a przedsiębiorcami i uczelniami z regionu. W efekcie powstaną nowe programy nauczania, które lepiej trafią w oczekiwania pracodawców. Ponadto firmy zorganizują u siebie praktyki zawodowe i staże dla uczniów oraz nauczycieli.

Cieszę się, że z unijnego dofinansowania skorzystają pedagodzy, którzy podniosą swoje kwalifikacje i jeszcze lepiej przygotują uczniów do pracy w zawodach poszukiwanych na Lubelszczyźnie – zaznacza Sławomir Sosnowski.

Ruszą kursy zawodowe

To nie wszystko. Szkoły wspólnie z przedsiębiorcami uruchomią profesjonalne kursy zawodowe. Uczniowie będą mogli korzystać również z laboratoriów i pracowni dostępnych dla studentów uczelni wyższych. Dzięki dodatkowym, specjalistycznym zajęciom przyszli fachowcy zyskają nowe umiejętności i uprawnienia, z którymi szybciej znajdą pracę.

Unijne projekty bardzo pomogły naszym uczniom – podkreśla Marta Mazurek, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie. – Większość z nich pochodzi ze wsi. Dlatego często są wycofani. Teraz nie boją się rozmawiać w języku obcym i wyjeżdżać daleko od domu. Pracodawcy, z którymi nawiązaliśmy współpracę, dzwonią do nas i zapraszają uczniów na praktyki. Niektórzy już mogą być pewni, że dostaną pracę po skończeniu nauki – przyznaje pani dyrektor.

Więcej informacji o konkursie znajdziesz na stronie Regionalnego Programu Operacyjnego. Wejdź na www.rpo.lubelskie.pl.