Zgadzasz się z moją tezą? Dodałabym do tego jeszcze współpracę jednostek naukowych z biznesem. Dlaczego? Ponieważ w jej efekcie wyniki badań wejdą w życie i nie będą lądowały w szufladzie! W dzisiejszym wpisie podpowiem Ci, gdzie Twoja jednostka naukowa znajdzie środki na nowe laboratoria i aparaturę badawczą.
Klasa światowa
W ciągu ostatnich lat, dzięki wsparciu z funduszy europejskich, sektor naukowo-badawczy w województwie lubelskim (zwany w skrócie B+R) zyskał nowe laboratoria i specjalistyczny sprzęt. Dla przykładu w Puławach zmodernizowano bazę laboratoryjną Instytutu Nowych Syntez Chemicznych w Pracowni Preparatyki i Jakości Katalizatorów oraz w Nawozowym Laboratorium Badawczym.
W ramach projektu unowocześniono pomieszczenia, wymieniono przestarzałe wyposażenie i zakupiono sprzęt niezbędny do wykonywania badań i podniesienia ich jakości. W efekcie tych inwestycji, instytut rozszerzył swoje badania o nowe metody i jest bardziej konkurencyjny. Teraz to światowy poziom.
Sięgnij po fundusze na infrastrukturę B+R
Myślisz o nowych badaniach, które rozwiążą problem firm lub zrewolucjonizują produkt, nad którym pracują lubelskie przedsiębiorstwa, ale brakuje Ci właściwej infrastruktury. Rozwiązanie jest bliżej niż myślisz. Do 31 maja trwa nabór wniosków w konkursie 1.1 Regionalna infrastruktura badawczo-rozwojowa. Zdobędziesz w nich kapitał, który zainwestujesz w rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego w swojej jednostce naukowej.
Przystąpisz do konkursów również, gdy Twoja jednostka naukowa współpracuje z przedsiębiorcami, innymi jednostkami naukowymi lub szkołami wyższymi.
Czy wiesz, że…?
W budżecie konkursu jest blisko 44,5 mln zł.
Na co zdobędziesz środki unijne?
- zakup aparatury naukowo-badawczej i wyposażenia specjalistycznych laboratoriów badawczych, niezbędnych do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej na rzecz przedsiębiorstw,
- zakup wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej na rzecz przedsiębiorstw.
Projekty i ich dofinansowanie zostały podzielone wg rodzaju:
1. projekty dotyczące jedynie infrastruktury komercyjnej:
- 50% wydatków kwalifikowanych zgodnie z programem pomocy publicznej;
2. projekty dotyczące infrastruktury komercyjnej i niekomercyjnej:
- część komercyjna – 50% wydatków kwalifikowanych zgodnie z programem pomocy publicznej;
- część niekomercyjna – 85% wydatków kwalifikowanych
O tym trzeba pamiętać!
W konkursie jednym z najważniejszych dokumentów do wniosku jest agenda wykorzystania infrastruktury badawczo-rozwojowej w ramach Działania 1.1. Na jej podstawie przeprowadzisz analizę:
- czy nowe, zmodernizowane laboratoria badawcze będą osiągać korzyść finansową,
- czy usługi wytworzone w infrastrukturze B+R przyciągną nowych klientów z sektora biznesowego.
Ponadto opisz program badań i celów badawczych oraz zakres korzystania z nowej infrastruktury. Bardzo ważną kwestią jest też to, w jakim stopniu infrastruktura będzie udostępniana i wykorzystywana dla potrzeb przedsiębiorstw. Jednym z kryteriów otrzymania dofinansowania jest powiązanie infrastruktury B+R z mechanizmem skutecznej komercjalizacji. Polega ona na udostępnianiu wyników badań naukowych umożliwiających osiąganie korzyści finansowych na zasadach rynkowych.
E-wniosek
Musisz wiedzieć, że nabór wniosków prowadzimy w Lokalnym Systemie Informatycznym. Dlatego swój projekt przygotowujesz elektronicznie i tą samą drogą wysyłasz go do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, który organizuje konkurs.
Pamiętaj! Na jego złożenie masz czas do 31 maja. Zanim zabierzesz się za pisanie wniosku, koniecznie zobacz ogłoszenie i przeczytaj regulamin konkursu 1.1 Regionalna infrastruktura badawczo-rozwojowa.
Powodzenia, Super Elka.