Okazuje się, że wybór wskaźników w projekcie jest jednym z najtrudniejszych elementów podczas przygotowania wniosku o dofinansowanie. Część beneficjentów uważa ten punkt za niepotrzebną biurokrację. W efekcie nie przywiązują uwagi do wskaźników. To błąd! Dzisiaj podpowiem Ci, jak go uniknąć. Do tego pokażę, jak wybrać wskaźniki do Twojego projektu.
Po co są wskaźniki w projekcie?
Z nimi z łatwością śledzisz postępy w realizacji swojego projektu. A co dają nam? Tak jak Ty projekt, my monitorujemy cały Regionalny Program Operacyjnego (dalej RPO). To właśnie dzięki wskaźnikom wiemy:
- na co wydasz fundusze unijne,
- co za nie powstanie,
- czy Twoja inwestycja jest efektywna.
Wspólna Lista Wskaźników. Dlaczego musisz o niej pamiętać?
Do monitorowania postępów w wykorzystaniu funduszy europejskich w Polsce wykorzystujemy „Wytyczne w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020”. Załącznikiem do tych wytycznych jest Wspólna Lista Wskaźników Kluczowych (dalej WLWK).
Lista to obligo dla projektów realizowanych w ramach poszczególnych celów tematycznych oraz pomocy technicznej. Zawiera wskaźniki produktu i rezultatu bezpośredniego. Lista obowiązuje beneficjentów wszystkich programów operacyjnych. To z niej wybierane były wskaźniki mierzone na poziomie programów operacyjnych, w tym naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, a także wskaźniki dla projektów.
Osiągając wskaźniki zapisane w WLWK pomagasz w realizacji RPO, a patrząc dalej dokładasz swoją cegiełkę do sprawnego wykorzystania środków unijnych w całym kraju.
Dokumenty, w których znajdziesz informacje o wskaźnikach w projekcie
- Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych RPO WL 2014-2020 (dalej SzOOP): w opisie każdego działania jest lista wskaźników produktu i rezultatu bezpośredniego dla wszystkich typów projektów możliwych do realizacji. Lista wskaźników jest też dołączona do SzOOP (załącznik nr 2).
- Podręcznik monitorowania wskaźników na poziomie projektu w ramach RPO Województwa Lubelskiego 2014-2020: zawiera listę wszystkich wskaźników produktu i rezultatu w podziale na działania współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (dalej EFRR) oraz wykaz wskaźników o charakterze informacyjnym. Podręcznik jest zgodny z SzOOP.
Oprócz listy wskaźników w podręczniku przeczytasz o:
- szczegółowych definicjach wskaźników,
- sposobach ich pomiaru,
- przykładowych źródłach danych dla każdego wskaźnika.
- Załącznik nr 5 do regulaminu konkursu: jest częścią dokumentacji pomocnej przy przygotowywaniu projektów o dofinansowanie w naborach wniosków współfinansowanych z EFRR. Załącznik nr 5 opisuje wskaźniki o charakterze rozliczeniowym i informacyjnym. Podaje ich definicje, wskazuje sposób pomiaru i przykłady źródeł danych. To z nich musisz wybrać wskaźniki adekwatne dla Twojego projektu.
Jakie wskaźniki znajdziesz we wniosku o dofinansowanie?
We wniosku o dofinansowanie spotkasz się z kilkoma rodzajami wskaźników. Oto one:
- WSKAŹNIKI KLUCZOWE – określone na poziomie krajowym, pochodzące z WLWK 2014. Dzielą się na:
- wskaźniki produktu: wskaźniki określone na poziomie projektu, powiązane bezpośrednio z wydatkami ponoszonymi w projekcie,
- wskaźniki rezultatu bezpośredniego: wskaźniki określone na poziomie projektu, dotyczące bezpośrednich efektów projektu, których realizacja jest wynikiem projektu, ale mogą mieć na nią wpływ także inne, zewnętrzne czynniki. Wskaźniki te nie są związane wprost z wydatkami ponoszonymi w projekcie.
- WSKAŹNIKI SPECYFICZNE DLA PROGRAMU – określone przez lubelski Urząd Marszałkowski w Lublinie i dopasowane do każdego działania/poddziałania w naszym RPO. Dzielimy je również na wskaźniki produktu i rezultatu bezpośredniego.
Które wskaźniki są najważniejsze?
Poznałeś już różne rodzaje wskaźników. Teraz pora na ich hierarchię. Myśląc o całym RPO, najważniejsze w kolejności są:
- wskaźniki Ram Wykonania,
- wskaźniki mierzone na poziomie programu,
- wskaźniki mierzone na poziomie projektu,
- wskaźniki informacyjne.
Wybór wskaźników w projekcie na raz, dwa, trzy
- Zacznij od załącznika nr 5 do regulaminu konkursu (dotyczy wnioskodawców EFRR). Znajdziesz w nim wszystkie wskaźniki (łącznie z ich definicją, sposobem pomiaru i przykładowym źródłem danych) o charakterze rozliczeniowym i informacyjnym. To z nich wybierasz wszystkie wskaźniki, które najlepiej pasują do Twojego projektu.
WAŻNE: W wyborze wskaźników w projektach pozakonkursowych z pomocą przychodzi podręcznik monitorowania wskaźników na poziomie projektu w ramach RPO Województwa Lubelskiego 2014-2020. Korzystając z podręcznika dopasowujesz wskaźniki w zakresie działania, z którego realizujesz projekt pozakonkursowy.
- Potem w formularzu wniosku o dofinansowanie wybierasz wszystkie wskaźniki, które najlepiej pasują do zakresu rzeczowego Twojego projektu. W pierwszej kolejności sięgasz po wskaźniki z ram wykonania.
WAŻNE: Ramy wykonania dla każdej Osi Priorytetowej w RPO opisaliśmy w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.
- Następnie uzupełnij opis wskaźnika o informacje dotyczące:
- źródła danych do pomiaru wskaźnika,
- częstotliwości jego pomiaru,
- podziału wskaźnika na kobiety i mężczyzn (fakultatywnie),
- wartości bazowej i docelowej wskaźnika,
- daty osiągnięcia wskaźnika,
- metodologii jego pomiaru.
W przypadku projektów partnerskich określasz także:
- który partner jest przypisany do osiągnięcia danego wskaźnika.
WAŻNE: Możesz wskazać więcej niż jednego partnera, który odpowiada za realizację danego wskaźnika.
Czy wiesz, że…?
Musisz realnie określić wartość wszystkich wskaźników, ponieważ będą one oceniane przez ekspertów sprawdzających Twój projekt.
W drugiej części wpisu o wskaźnikach, dowiesz się jak sprawdzamy wskaźniki w Twoim projekcie i co spotka Cię jeśli ich nie osiągniesz.
Do przeczytania jeszcze w tym tygodniu!
Super Elka.