Z mojego poprzedniego wpisu wiesz już, jak dzielimy wskaźniki w projekcie i które z nich są najważniejsze. Potrafisz też dobrze dobrać wskaźniki we wniosku o dofinansowanie. Pora na kolejny krok. W tym artykule pokażę Ci jak sprawdzamy wskaźniki i co stanie się jeśli ich nie osiągniesz.
Ocena wskaźników w projekcie. Co sprawdzamy?
Aby spełnić wymogi konkursu i zagwarantować sprawną realizację Regionalnego Programu Operacyjnego, podczas oceny formalnej (kryteria formalne poprawności) wniosku o dofinansowanie weryfikujemy:
- czy projekt zakłada wskaźniki adekwatne do zakresu rzeczowego,
- czy beneficjent wybrał wszystkie wymagane wskaźniki (w tym wskaźniki z ram wykonania).
Ponadto, gdy mówimy o wskaźnikach umieszczonych w Szczegółowym Opisie Osi Priorytetowych (dalej SzOOP) – mierzonych na poziomie programu – na etapie oceny merytorycznej wniosku o dofinansowanie (kryteria trafności merytorycznej – kryteria skuteczności/efektywności) oceniamy efektywność kosztową uzyskania jednej jednostki danego wskaźnika.
Czy wiesz, że…?
W przypadku podpisania umowy jakiekolwiek zmiany w wartościach docelowych tych wskaźników skutkują ponowną oceną merytoryczną wniosku.
Wskaźniki produktu i rezultatu bezpośredniego, wybrane z listy umieszczonej w SzOOP, w Twoim projekcie będziemy monitorować w trakcie postępów w realizacji projektu:
- wskaźniki produktu: wykazywane są we wniosku o płatność za okres, w którym osiągnięto daną wartość wskaźnika, przy czym osiągnięte wartości powinny zostać wykazane najpóźniej we wniosku o płatność końcową,
- wskaźniki rezultatu bezpośredniego: wykazywane są, co do zasady, w ciągu 12 miesięcy od zakończenia okresu realizacji projektu określonego w umowie/decyzji o dofinansowaniu projektu. O ile wynika to ze specyfiki projektu, możesz wykazać je od momentu uruchomienia przedsięwzięcia, bądź też w okresie trwałości projektu, na zasadach określonych przez lubelski Urząd Marszałkowski (dalej UMWL) – w przypadku wskaźników, których termin realizacji został wydłużony na Twój wniosek i za zgodą UMWL.
WAŻNE: Obok wskaźników o charakterze rozliczeniowym (wskaźniki produktu i rezultatu bezpośredniego, znajdujące się w SzOOP) w projekcie musisz monitorować też wskaźniki o charakterze informacyjnym. Jednak z ich osiągnięcia nie będziesz przez nas rozliczany.
Nie osiągnąłem wskaźników w projekcie. Co mi grozi?
Nieosiągnięcie zadeklarowanych w projekcie wskaźników może skutkować nałożeniem korekty finansowej, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do zwrotu całości lub części dofinansowania.
Przy ustaleniu, czy dofinansowanie podlega zwrotowi i w jakiej wysokości bierzemy pod uwagę:
- charakter nieosiągniętego wskaźnika: czyli czy jest to wskaźnik ram wykonania, czy jest to wskaźnik mierzony na poziomie programu czy projektu,
- zakres jego nieosiągnięcia: w jakim procencie pierwotnej wartości docelowej będzie rzeczywiście zrealizowany,
- wpływ zakresu nieosiągnięcia wskaźnika na możliwość uzyskania dofinansowania przez projekt na etapie jego oceny: czy wartość wskaźnika była oceniania na etapie oceny merytorycznej,
- wpływ na możliwość zrealizowania przez projekt założonych celów w całym RPO: czy nieosiągnięcie planowanej wartości docelowej wskaźnika nie zagraża realizacji celów w RPO.
Jak widzisz wskaźniki w projekcie i ich wybór, są jednymi z kluczowych kroków, które zdecydują o powodzeniu Twojej unijnej inwestycji. Wskaźniki wskazujesz już na etapie składania wniosku o dotację. Musisz o nich pamiętać przez cały okres realizacji przedsięwzięcia oraz już po jego zakończeniu. To ważne, ponieważ za ich niedotrzymanie możesz stracić nawet całe dofinansowanie. Jestem pewna, że teraz inaczej spojrzysz na wskaźniki. Będą dla Ciebie pomocą w ocenie postępów projektu, a nie tylko kolejnym polem do wypełnienia we wniosku i przykrym obowiązkiem.
Powodzenia!
Super Elka