Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Jako aktywny przedsiębiorca z pewnością stale szukasz nowych sposobów na rozwój firmy. Inwestujesz w nowoczesny sprzęt, prowadzisz działania wizerunkowe, podnosisz jakość swoich usług. Czy jednak nie zapominasz o najważniejszym? Twoją firmę tworzą pracownicy. Od ich wiedzy, umiejętności i zaangażowania zależy stopień i tempo rozwoju Twojego biznesu. Właśnie dlatego inwestycja w szkolenia dla podwładnych jest opłacalna – tym bardziej, że większość kosztów pokrywają środki unijne.

Obraz przedstawia 5 rąk przybijających sobie żółwika

Nasz poradnik powstał, by ułatwić Ci pozyskanie dofinansowania na szkolenia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego (RPO WL). Znajdziesz w nim wiele cennych wskazówek, a także kontakty do instytucji, które pomogą Ci w otrzymaniu dotacji.

Zasady finansowania szkoleń, które musisz znać

Kto może skorzystać z dotacji?

Z dotacji na szkolenia dla pracowników możesz skorzystać, jeśli prowadzisz mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo na terenie województwa lubelskiego. Dodatkowo Twoja firma powinna być zarejestrowana na terenie województwa w obszarze jednego z trzech subregionów:

  • lubelskiego, obejmującego Lublin oraz powiaty lubartowski, lubelski, łęczyński i świdnicki;
  • puławskiego, obejmującego powiaty: puławski, rycki, opolski, łukowski, kraśnicki i janowski;
  • bialskiego i chełmsko-zamojskiego, obejmującego: Białą Podlaską, Chełm i Zamość oraz powiaty: bialski, radzyński, parczewski, włodawski, chełmski, zamojski, hrubieszowski, biłgorajski, tomaszowski i krasnostawski.

Jak wygląda finansowanie?

Wysokość dofinansowania szkolenia uzależniona jest od wielkości Twojej firmy i wynosi:

  • 75% kosztów usługi – dla mikroprzedsiębiorstw;
  • 70% kosztów usługi – dla małych przedsiębiorstw;
  • 60% kosztów usługi – dla średnich przedsiębiorstw.

Wymienione limity w pewnych sytuacjach ulegają podwyższeniu. Na nieco większe dofinansowanie możesz liczyć, jeżeli:

  • działalność Twojej firmy wpisuje się w inteligentną specjalizację województwa lubelskiego (biogospodarka, medycyna i zdrowie, energetyka niskoemisyjna, informatyka i automatyka). Wtedy środki unijne mogą pokryć nawet 80% wartości szkolenia Twoich pracowników.
  • wybrane przez Ciebie szkolenie prowadzi do zdobycia kwalifikacji, w tym walidacji (1) – wtedy również możesz starać się o dofinasowane w wysokości 80% kosztów wybranej usługi rozwojowej.
  • Twoja firma to przedsiębiorstwo wysokiego wzrostu (2) – wtedy dotacja może pokryć do 75% kosztów szkoleń.

Jeszcze jedna ważna dla Ciebie informacja. Maksymalna kwota dofinansowania kosztów szkolenia (w tym szkolenia zarówno przedsiębiorcy lub oddelegowanego pracownika) nie może przekroczyć kwoty 5 tys. zł na osobę. Dodatkowo wartość wsparcia, jaką może otrzymać Twoje przedsiębiorstwo w danym roku kalendarzowym, to maksymalnie 15 tys. zł.

Kim są operatorzy PSF i jak Ci pomogą?

Operatorzy PSF (Podmiotowego Systemu Finansowania) to instytucje, które pełnią funkcję pośrednika między przedsiębiorcą a instytucją szkoleniową. To operatorzy są odpowiedzialni m.in. za rekrutację przedsiębiorców, rozliczenie zrealizowanej usługi szkoleniowej oraz przekazywanie refundacji części poniesionych wydatków właścicielowi firmy.

Przedstawiciele tych instytucji przeprowadzą Cię przez proces pozyskania dofinansowania. W naszym województwie działa trzech operatorów, z których każdy opiekuje się jednym subregionem:

  • subregion lubelski – Wschodnia Agencja Rozwoju Sp. z o.o. (tel. 508 283 369; 608 500 131; e-mail: biuro@warwschod.pl);
  • subregion puławski – Instytut Rozwoju i Innowacji EURO-KONSULT (tel. 516 209 110; 506 589 647);
  • subregion bialski i chełmsko-zamojski – TRIADA Chełm (tel. 82 565 84 45, e-mail: bur_triada@triada-chelm.pl).

Po pomoc powinieneś zwrócić się do operatora opiekującego się tym subregionem, w obszarze którego działa Twoja firma.

Dofinansowanie na szkolenia dla pracowników krok po kroku

Infografika przedstawiająca 6 kroków do szkolenia dla pracowników
Aby zapoznać się z ofertą szkoleń, skorzystaj z Bazy Usług Rozwojowych (w skrócie BUR), prowadzonej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (w skrócie PARP). Baza dostępna jest pod adresem: https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl To całkowicie bezpłatna i intuicyjna w obsłudze wyszukiwarka szkoleń, kursów i innych usług. Dzięki niej łatwo znajdziesz szkolenie, które odpowiada potrzebom Twoich pracowników.1. Wybierz szkolenie

2. Zgłoś się

Kiedy już zdecydujesz się na szkolenie, powinieneś zgłosić chęć skorzystania z konkretnej usługi. Pomoże Ci w tym operator PSF dedykowany Twojemu regionowi. Skontaktuj się z nim osobiście, mailowo lub telefonicznie. Operator pomoże Ci w obsłudze systemu BUR i zgłoszeniu za jego pośrednictwem chęci skorzystania z dotacji.

3. Prześlij dokumenty

Po wyborze szkolenia (lub innej usługi) z BUR, musisz wypełnić formularz o dofinansowanie usługi rozwojowej oraz kilka innych dokumentów (3). Także podczas tego kroku możesz liczyć na pełne wsparcie operatora PSF.

4. Podpisz umowę

Jeśli przesłane przez Ciebie dokumenty zostały prawidłowo wypełnione, operator w ciągu 10 dni roboczych od przesłania dokumentacji podpisze z Tobą umowę o przyznaniu wsparcia. To moment, w którym zyskujesz gwarancję, że szkolenia dla Twoich pracowników zostaną przeprowadzone.

5. Ciesz się z realizacji szkoleń

Po podpisaniu umowy wybrana przez Ciebie organizacja przeprowadzi szkolenie dla pracowników. Kurs zakończy się nie tylko zdobyciem nowej wiedzy i umiejętności, ale także wydaniem imiennych certyfikatów lub zaświadczeń.

6. Odbierz dofinansowanie

Szkolenie odbyło się zgodnie z planem? Świetnie! Złóż do operatora PSF wniosek o refundację kosztów oraz inne wymagane dokumenty (zaświadczenie od instytucji szkoleniowej, dowód zapłaty za usługę, dokument księgowy poświadczający realizację szkolenia). W ciągu 7 dni kalendarzowych od złożenia wyżej wymienionych dokumentów Operator PSF zweryfikuje dostarczoną dokumentację, po czym niezwłocznie wypłaci dofinansowanie na Twoje konto!

Skorzystaj, bo warto

Dofinansowanie na szkolenia udzielane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego są naprawdę atrakcyjne i korzystne. Dzięki nim Twoi pracownicy zdobędą kluczowe dla rozwoju firmy umiejętności – co najważniejsze, przy minimalnych nakładach finansowych!

Sprawdź bazę usług rozwojowych i zobacz, jak z wielu ważnych i przydatnych szkoleń dla pracowników możesz skorzystać. Z pewnością znajdziesz tam usługi odpowiadające na potrzeby Twojego przedsiębiorstwa.

Powodzenia w rozwijaniu swojego biznesu!

Super Elka

(1) Walidacja oznacza sprawdzenie, czy osoba ubiegająca się o nadanie określonej kwalifikacji, niezależnie od sposobu uczenia się tej osoby, osiągnęła wyodrębnioną część lub całość efektów uczenia się wymaganych dla tej kwalifikacji.

(2) Czyli przedsiębiorstwo o największym potencjale do generowania nowych miejsc pracy w regionie w porównaniu do innych przedsiębiorstw, w tym w szczególności wykazujące w trzyletnim okresie średnioroczny przyrost przychodów o 20 % i więcej.

(3) Pełną listę niezbędnej dokumentacji znajdziesz w dokumencie Standardy udzielania wsparcia MŚP. Jest on dostępny stronie: http://rpo.lubelskie.pl/dw_efs/nabor-1274-dzialanie_10_1_uslugi_rozwojowe_dla_msp.html wśród załączników do regulaminu konkursu (na stronie znajdziesz też szczegółowy regulamin)