Bezrobocie, wykluczenie społeczne, samotność wśród osób starszych, ubóstwo części lokalnej społeczności – to tylko niektóre ze zjawisk, których występowanie wpływa negatywnie na poziom życia mieszkańców oraz atrakcyjność i wizerunek danego regionu. Dziś opowiem Wam o tym, w jaki sposób Fundusze Europejskie pomagają zmierzyć się z tego typu problemami.
W tym celu udaję się do Urzędu Gminy Jastków. Przemierzam urokliwy park z dwoma stawami, by stanąć przed budynkiem urzędu, który kiedyś pełnił funkcję pałacu. Wchodzę przez drzwi otoczone kolumnami, by spotkać się z panią Małgorzatą Langiewicz i posłuchać o metamorfozach, które przechodzi Jastków dzięki unijnym środkom.
Lokalnie skupiona pomoc
Pani Małgorzata jest koordynatorką aktualnie realizowanego w Gminie Jastków projektu z zakresu rewitalizacji. Nie do końca rozumiem znaczenie terminu ,,rewitalizacja”, dlatego pytam o to moją rozmówczynię.
Wszystkie działania, które określa się mianem ,,rewitalizacji”, mają wspólny cel – rozwiązanie lokalnych problemów społecznych. Zasadniczym celem rewitalizacji jest ożywienie społeczne i gospodarcze gminy, czyli pobudzenie aktywności środowisk lokalnych oraz stymulowanie współpracy na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego, a także przeciwdziałanie zjawiskom wykluczenia społecznego. Należy podkreślić, iż gminny program rewitalizacji ma charakter wielokierunkowy. Skutki realizacji projektów rewitalizacyjnych odpowiadających na zdiagnozowane problemy powinny być dostrzegane nie tylko z perspektywy obszaru poddanego rewitalizacji, ale również z punktu widzenia całej gminy, powiatu, a nawet i regionu.
Przyznaję, że cele projektu są ambitne i pytam, w jaki sposób dąży się do ich realizacji.
Tu warto powiedzieć o modernizacji dwóch budynków. Po pierwsze – przebudowujemy budynek poprzemysłowy. Pomieszczenia na parterze i piętrze zostaną przeznaczone na potrzeby Klubu Seniora oraz działalność związaną z udzielaniem pomocy rolnikom w zakresie porad prawnych, porad związanych z prowadzeniem rachunkowości rolniczej itp. Część pomieszczeń zostanie zaadaptowanych tak, aby umożliwić prowadzenie usług z zakresu weterynarii. Dodatkowo na części parteru oraz na piętrze zostaną wyodrębnione mieszkania socjalne, zapewniające niezbędne potrzeby bytowe osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej. Po drugie – modernizujemy budynek tzw. Agronomówki. Zostanie on przystosowany na potrzeby Gminnej Biblioteki Publicznej. Ponadto w Agronomówce zlokalizowana będzie świetlica środowiskowa z zapleczem socjalnym i sanitarnym, a także pomieszczenia dla potrzeb komisji alkoholowej i zespołu interdyscyplinarnego oraz pomieszczenia dla Koła Gospodyń Wiejskich.
Drugie życie budynków, nowe możliwości dla mieszkańców
Dopytuję moją rozmówczynię o Agronomówkę – pierwszy raz spotykam się z taką nazwą. Pani Małgorzata uśmiecha się i zaspokaja moją ciekawość, opowiadając historię tego budynku:
Agronomówka to nazwa, która funkcjonowała u nas zwyczajowo, odkąd pamiętam. Jest to budynek, gdzie kiedyś znajdował się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Ośrodek ten dostał zupełnie nową siedzibę, natomiast Agronomówka jest przebudowywana i dostosowywana do współczesnych wymogów w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz bezpieczeństwa poruszania się. Szczególnie cenne dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy będzie utworzenie w tym miejscu świetlicy środowiskowej dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Mamy nadzieję, że świetlica ta będzie dla potrzebujących dzieci i młodzieży azylem i szansą na harmonijny rozwój. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku powstanie także plac zabaw i siłownia zewnętrzna.
Źródło: Urząd Gminy Jastków – materiały własne.
Pytam Panią Małgorzatę, jakie są założenia wszystkich wymienionych działań:
Zależy nam na tym, aby podnieść jakość życia mieszkańców w sferze społecznej, kulturalnej, a także ekonomicznej. Chcemy nie tylko zapewnić pomoc osobom najbardziej potrzebującym z naszej gminy, ale również stworzyć miejsca rekreacji i wypoczynku dla wszystkich mieszkańców. Dodatkowo warto podkreślić, że rewitalizacji poddawane są budynki w centrum Jastkowa – ich modernizacja poprawi zarówno wizerunek, jak i atrakcyjność inwestycyjną miejscowości. Spodziewamy się zatem złożonych i długofalowych efektów w postaci gminy przyjaznej mieszkańcom, oferującej nowe możliwości i perspektywy.
Szeroko zakrojone działania
Na koniec rozmowy Pani Małgorzata podkreśla, że Jastków nie jest jedyną gminą, która korzysta z dofinansowania w ramach projektu.
W projekcie rewitalizacyjnym, w którym bierzemy udział, uczestniczy łącznie 9 gmin – oprócz Jastkowa są to: Jabłonna, Strzyżewice, Konopnice, Niedrzwica Duża, Niemce, Spiczyn, Lubartów i Piaski. W każdej z nich istnieje duża potrzeba przeprowadzenia działań, które dałyby tym obszarom ,,drugie życie”. Dzięki unijnemu projektowi na terenie objętym projektem zostaną zmodernizowane budynki, które umożliwią świadczenie usług społecznych dla ponad 11 tysięcy osób rocznie. Będą wśród nich zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby starsze czy potrzebujące doradztwa bądź pomocy (w tym doświadczające przemocy domowej).
Mam nadzieję, że mój wpis utwierdzi Was w przekonaniu, że Fundusze Europejskie to nie tylko rozwój firm i infrastruktury, ale także lepsze, pełne nowych możliwości życie dla mieszkańców Lubelszczyzny. Tworząc dla Was artykuły, za każdym razem przekonuję się, że połączenie unijnego wsparcia i wartościowych inicjatyw zawsze przynosi dobre efekty. Już nie mogę doczekać się następnego wpisu, w którym przedstawię Wam kolejne korzyści płynące z wykorzystania Funduszy Europejskich! Zachęcam Was również do śledzenia strony: https://info.rpo.lubelskie.pl/, na której znajdziecie więcej informacji na temat unijnych projektów!
Do usłyszenia!
Super Elka!