Przeskocz do treści Przeskocz do menu

To, że inno­wa­cje idą w parze z fun­du­szami euro­pej­skimi, na pewno wiesz. Ale czy zasta­na­wia­ła­ś/eś się jak inno­wa­cje mogą przy­dać się Two­jej fir­mie, albo jak wpły­wają na Twoje życie? Zobacz trzy firmy z woje­wódz­twa lubel­skiego, które sko­rzy­stały na inno­wa­cyj­no­ści. Jestem pewna, że będą dla Cie­bie inspi­ra­cją.

Obraz przedstawia zapaloną żarówkę

Kre­atyw­ność? Nie mamy się czego wsty­dzić

Jak powie­dział mi Mar­celi Nie­zgoda, dyrek­tor Lubel­skiej Agen­cji Wspie­ra­nia Przed­się­bior­czo­ści w Lubli­nie*:

Lubel­scy przed­się­biorcy pod wzglę­dem kre­atyw­no­ści nie mają się czego wsty­dzić. Brak jest im jedy­nie warun­ków by prze­kształ­cić tą kre­atyw­ność w inno­wa­cyj­ność. Dla­tego też fun­du­sze unijne odgry­wają klu­czową rolę w stwo­rze­niu ide­al­nego fun­da­mentu jej roz­woju. Firmy, które uzy­skały dofi­nan­so­wa­nie sta­no­wią świa­dec­two, że warto inwe­sto­wać w inno­wa­cyj­ność, budu­jąc przy tym nasz poten­cjał gospo­dar­czy nie tylko na are­nie regio­nal­nej, ale rów­nież kra­jo­wej jak i mię­dzy­na­ro­do­wej.

*Lubel­ska Agen­cja Wspie­ra­nia Przed­się­bior­czo­ści w Lubli­nie roz­dziela fun­du­sze euro­pej­skie dla firm z Regio­nal­nego Pro­gramu Ope­ra­cyj­nego Woje­wódz­twa Lubel­skiego 2014-2020.

Posta­no­wi­łam spraw­dzić, jak przed­się­biorcy z Lubelsz­czy­zny, któ­rzy dostali dota­cje na inno­wa­cje, wyko­rzy­stali unijne pie­nią­dze i jak radzą sobie na rynku. Subiek­tyw­nie wybra­łam trzy firmy. Poznaj je bli­żej.

Psz­cze­larz Kozacki | Kozaki / Łukowa

Inno­wa­cje w branży rol­ni­czej uwa­żam za jedne z cie­kaw­szych. Firma Psz­cze­larz Kozacki zre­ali­zo­wała pro­jekt, w któ­rym stwo­rzyła nowo­cze­sne zaple­cze badaw­czo-roz­wo­jowe. Dzięki temu pro­du­cent miodu szcze­gó­łowo ana­li­zuje skład swo­ich pro­duk­tów. Za dota­cję kupił spe­cja­li­styczną maszynę – wyso­ko­sprawny chro­ma­to­graf cie­czowy z detek­to­rem refrak­to­me­trycz­nym i ultra­szyb­kim spek­to­me­trem mas z ana­li­za­to­rem typu potrójny kwa­dru­pol.

Ufff, skom­pli­ko­wane, ale bar­dzo przy­datne urzą­dze­nie. Służy do ana­lizy związ­ków che­micz­nych wystę­pu­ją­cych w żyw­no­ści (owoce, warzywa, grzyby, miody, mleko, wody pitne), paszach i gle­bie. Apa­ra­tura umoż­li­wia powta­rzalne i selek­tywne ozna­cza­nie wybra­nych grup związ­ków, m.in.:

  • pesty­cy­dów,
  • anty­bio­ty­ków,
  • leków,
  • nar­ko­ty­ków,
  • wita­min,
  • miko­tok­syn, nawet na śla­do­wych, mikro-, nano- i piko-śla­do­wych pozio­mach stę­żeń.

GeoNep Geotech­nika Nepel­ski Chy­mosz Sp. Jawna | Lublin

Bada­nia naukowe w mobil­nym labo­ra­to­rium polo­wym to inno­wa­cyjny pro­jekt firmy GeoNep Geotech­nika. W labo­ra­to­rium „na kół­kach” spe­cja­li­ści pro­wa­dzą bada­nia geo­tech­niczne gruntu. Wyko­rzy­stują do tego son­do­wa­nie CPTU, które pozwala na dokładną ocenę para­me­trów geo­tech­nicz­nych podłoża.

Dzięki dofi­nan­so­wa­niu GeoNep wpro­wa­dziła nową usługę pole­ga­jącą na bada­niu podłoża grun­to­wego oraz usługi badaw­cze w zakre­sie pracy gruntu oraz współ­pracy kon­struk­cji budynku z podło­żem grun­to­wym. Ponadto udało się znacz­nie uspraw­nić pozy­ski­wa­nie, prze­twa­rza­nie i udo­stęp­nia­nie danych i wyni­ków z prze­pro­wa­dzo­nych badań.

Żwir­kop Bożena Kożu­chow­ska | Szczy­gły Górne / Łuków

Budow­nic­two to branża, która się dyna­micz­nie rośnie w naszym regio­nie. Nie dziwi więc, że Żwir­kop uru­cho­mił Labo­ra­to­rium Tech­no­lo­gii Betonu, co pomo­gło mu w roz­woju pro­wa­dzo­nej dzia­łal­no­ści badaw­czo-roz­wo­jo­wej. Z pro­jektu dofi­nan­so­wa­nego z Regio­nal­nego Pro­gramu Ope­ra­cyj­nego firma kupiła:

  • labo­ra­to­ryjne zestawy do bada­nia betonu, kru­szywa, wskaź­nika pia­sko­wego i zagęsz­cza­nia gruntu,
  • inno­wa­cyjne opro­gra­mo­wa­nie do pro­wa­dze­nia badań.

Dzięki tym inwe­sty­cjom firmy roz­sze­rzyły swoją dzia­łal­ność o nowe usługi. Teraz ofe­rują i zara­biają wię­cej. Mam nadzieję, że te przy­kłady zain­spi­rują Cię do inwe­sto­wa­nia w inno­wa­cyjne ro­zwią­za­nia, które będą tram­po­liną do roz­woju Two­jego biznesu. Dzia­łaj w myśl powie­dze­nia: „osoba, która twier­dzi, że coś nie może być zro­bione, nie powinna prze­szka­dzać tej, która wła­śnie to robi”.

Zatem do dzieła!

Super Elka