To, że innowacje idą w parze z funduszami europejskimi, na pewno wiesz. Ale czy zastanawiałaś/eś się jak innowacje mogą przydać się Twojej firmie, albo jak wpływają na Twoje życie? Zobacz trzy firmy z województwa lubelskiego, które skorzystały na innowacyjności. Jestem pewna, że będą dla Ciebie inspiracją.
Kreatywność? Nie mamy się czego wstydzić
Jak powiedział mi Marceli Niezgoda, dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie*:
Lubelscy przedsiębiorcy pod względem kreatywności nie mają się czego wstydzić. Brak jest im jedynie warunków by przekształcić tą kreatywność w innowacyjność. Dlatego też fundusze unijne odgrywają kluczową rolę w stworzeniu idealnego fundamentu jej rozwoju. Firmy, które uzyskały dofinansowanie stanowią świadectwo, że warto inwestować w innowacyjność, budując przy tym nasz potencjał gospodarczy nie tylko na arenie regionalnej, ale również krajowej jak i międzynarodowej.
*Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie rozdziela fundusze europejskie dla firm z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020.
Postanowiłam sprawdzić, jak przedsiębiorcy z Lubelszczyzny, którzy dostali dotacje na innowacje, wykorzystali unijne pieniądze i jak radzą sobie na rynku. Subiektywnie wybrałam trzy firmy. Poznaj je bliżej.
Pszczelarz Kozacki | Kozaki / Łukowa
Innowacje w branży rolniczej uważam za jedne z ciekawszych. Firma Pszczelarz Kozacki zrealizowała projekt, w którym stworzyła nowoczesne zaplecze badawczo-rozwojowe. Dzięki temu producent miodu szczegółowo analizuje skład swoich produktów. Za dotację kupił specjalistyczną maszynę – wysokosprawny chromatograf cieczowy z detektorem refraktometrycznym i ultraszybkim spektometrem mas z analizatorem typu potrójny kwadrupol.
Ufff, skomplikowane, ale bardzo przydatne urządzenie. Służy do analizy związków chemicznych występujących w żywności (owoce, warzywa, grzyby, miody, mleko, wody pitne), paszach i glebie. Aparatura umożliwia powtarzalne i selektywne oznaczanie wybranych grup związków, m.in.:
- pestycydów,
- antybiotyków,
- leków,
- narkotyków,
- witamin,
- mikotoksyn, nawet na śladowych, mikro-, nano- i piko-śladowych poziomach stężeń.
GeoNep Geotechnika Nepelski Chymosz Sp. Jawna | Lublin
Badania naukowe w mobilnym laboratorium polowym to innowacyjny projekt firmy GeoNep Geotechnika. W laboratorium „na kółkach” specjaliści prowadzą badania geotechniczne gruntu. Wykorzystują do tego sondowanie CPTU, które pozwala na dokładną ocenę parametrów geotechnicznych podłoża.
Dzięki dofinansowaniu GeoNep wprowadziła nową usługę polegającą na badaniu podłoża gruntowego oraz usługi badawcze w zakresie pracy gruntu oraz współpracy konstrukcji budynku z podłożem gruntowym. Ponadto udało się znacznie usprawnić pozyskiwanie, przetwarzanie i udostępnianie danych i wyników z przeprowadzonych badań.
Żwirkop Bożena Kożuchowska | Szczygły Górne / Łuków
Budownictwo to branża, która się dynamicznie rośnie w naszym regionie. Nie dziwi więc, że Żwirkop uruchomił Laboratorium Technologii Betonu, co pomogło mu w rozwoju prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Z projektu dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego firma kupiła:
- laboratoryjne zestawy do badania betonu, kruszywa, wskaźnika piaskowego i zagęszczania gruntu,
- innowacyjne oprogramowanie do prowadzenia badań.
Dzięki tym inwestycjom firmy rozszerzyły swoją działalność o nowe usługi. Teraz oferują i zarabiają więcej. Mam nadzieję, że te przykłady zainspirują Cię do inwestowania w innowacyjne rozwiązania, które będą trampoliną do rozwoju Twojego biznesu. Działaj w myśl powiedzenia: „osoba, która twierdzi, że coś nie może być zrobione, nie powinna przeszkadzać tej, która właśnie to robi”.
Zatem do dzieła!
Super Elka