Niedawno na blogu pisałam o przedsiębiorcach – Panu Adamie, którego firma tworzy system do autorehabilitacji pacjentów z chorobą Parkinsona oraz Pani Agnieszce, która niebawem otworzy restaurację. Jednak nie samą pracą człowiek żyje! Dlatego dziś zabieram Was na wycieczkę. Odwiedzimy niezwykłe miejsce położone tuż przy granicy z Ukrainą nad rzeką Bug. Zapraszam w podróż do Pałacu Suchodolskich w Dorohusku!
Zabytek oraz miejsce wielu spotkań
Po krótkim spacerze po nadbużańskich łąkach staję przed pałacem. Jasna fasada dość minimalistycznego budynku pięknie komponuje się z zielenią traw i cieszy oczy – mimo, że budowla liczy sobie już ponad 250 lat! Obecny wygląd pałacu to zasługa gruntownej modernizacji sfinansowanej z Funduszy Europejskich, która zakończyła się blisko rok temu. O tym, jak wyglądał jeszcze przed remontem i jakich prac wymagał, opowiada mi Pani Renata Wójcik z Urzędu Gminy Dorohusk:
Najpilniejszą do przeprowadzenia pracą był remont dachu. Ponadto
w bardzo złym stanie była stolarka okienna i drzwiowa, podobnie jak schody wewnętrzne i posadzki. Do odwiedzania pałacu nie zachęcała także widocznie zniszczona fasada i… łazienki, które również wymagały odświeżenia.
W związku z tymi potrzebami Pałac Suchodolskich został gruntownie przebudowany. Na szczęście środki unijne pozwoliły na znacznie więcej niż sam remont:
Dzięki unijnym środkom nie tylko zatrzymaliśmy niszczenie pałacu
i poprawiliśmy jego estetykę, ale również zakupiliśmy wyposażenie
i multimedia, m.in. gabloty czy urządzenia do odtwarzania obrazu
i dźwięku. Zrobiliśmy to z myślą o ekspozycjach stałych oraz działalności kulturalnej prowadzonej na terenie budynku. Obecnie w pałacu funkcjonuje biblioteka, Gminny Ośrodek Kultury i Izba Regionalna. Pałac nie jest więc ,,martwym” zabytkiem – tętni życiem podczas różnych imprez, uroczystości, warsztatów (m.in. tanecznych, plastycznych) czy zajęć dla dzieci.
Źródło: Urząd Gminy Dorohusk – materiały własne.
Dorohusk coraz bardziej znany
W związku z tymi potrzebami Pałac Suchodolskich został gruntownie przebudowany. Na szczęście środki unijne pozwoliły na znacznie więcej niż sam remont:
Wszystkie prace zakończyliśmy około rok temu. Jest jeszcze zbyt wcześnie, by oceniać skuteczność projektu na podstawie liczbowych statystyk, wiemy jednak, że ilość osób odwiedzających pałac znacznie się zwiększyła. Dostaję informacje od dyrekcji Gminnego Ośrodka Kultury
i biblioteki, że coraz więcej osób uczestniczy w zajęciach, warsztatach, spotkaniach, wypożycza książki. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Izba Regionalna. Przyjeżdża tu wiele dzieci, zwłaszcza w ramach wycieczek szkolnych – Izba jest bowiem miejscem, gdzie można zrealizować ciekawe zajęcia na temat naszej historii czy regionu. Ważne dla nas jest również to, że pałac odwiedzają osoby nie tylko z okolic, ale także spoza Lubelszczyzny.
Pani Renata wskazuje na jeszcze jedną interesującą inicjatywę zrealizowaną dzięki unijnemu wsparciu:
W ramach projektu powstał film prezentujący historię Pałacu Suchodolskich. Można go zobaczyć na stronie internetowej Urzędu Gminy Dorohusk, YouTubie lub w samym pałacu (na telewizorze również zakupionym z unijnych środków).
Zaciekawiona szybko wpisuję w smartfonie adres, pod którym jest nagranie: https://www.youtube.com/watch?v=QUplg3Z9yTI&feature=youtu.be
Żegnam się z Panią Renatą i siadam na ławce w parku położonym przy pałacu, aby obejrzeć film i posłuchać o początkach i rozwoju tego miejsca.
Źródło: Urząd Gminy Dorohusk – materiały własne.
Fundusze na ochronę kolejnych ciekawych miejsc
Przykład Pałacu Suchodolskich pokazuje, że Fundusze Europejskie wspierają nie tylko rozwój i innowacje. Unijne wsparcie pozwala także chronić te miejsca, które mają przypominać nam o przeszłości i tradycji, posiadają wartość historyczną, a dodatkowo są dla wielu mieszkańców Lubelszczyzny atrakcyjne turystycznie.
Już niebawem kolejne miejsca będą mogły zostać zmodernizowane dzięki unijnym środkom! 30 listopada rusza nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Działania 7.1 Dziedzictwo kulturowe i naturalne. Udział w konkursie to możliwość pozyskania dotacji na m.in.: przeprowadzenie prac konserwatorskich, modernizację infrastruktury kulturalnej, zakup wyposażenia oraz instalację monitoringu czy zabezpieczenie obiektów na wypadek rozmaitych zagrożeń.
Szczegóły dotyczące konkursu dostępne są pod adresem: https://rpo.lubelskie.pl
Trzymam kciuki za wszystkie inicjatywy, które chronią ważne i wartościowe dla nas miejsca!
Super Elka