Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Per­so­nel pro­jektu to Twój naj­cen­niej­szy kapi­tał. To wła­śnie od ludzi zarzą­dzających Twoją unijną inwe­sty­cją zależy jej pra­wi­dłowa reali­za­cja. Dla­tego dzi­siaj pod­po­wiem Ci, na co warto zwró­cić uwagę dobie­ra­jąc kadrę do pro­jektu.

Obraz przedstawia trzy osoby. Dwie z nich podają sobie ręce na przywitanie.

W skład per­so­nelu pro­jektu wcho­dzi kadra mery­to­ryczna i zarzą­dzająca. Pierw­sza odpo­wiada za reali­za­cję zadań w pro­jek­cie. Druga zarzą­dza nim od strony admi­ni­stra­cyjno-finan­so­wej. Mogą być to nowo­za­trud­nione osoby lub już pra­cu­jące, ale odde­le­go­wane do reali­za­cji nowego zada­nia.

Personel projektu jest kosz­tem kwa­li­fi­ko­walnym

Wydatki oso­bowe mogą sta­no­wić koszt kwa­li­fi­ko­walny w pro­jek­cie. Ich wyso­kość zależy od jego spe­cy­fiki.


Czy wiesz, że…?

Limit wydat­ków kwa­li­fi­ko­walnych prze­zna­czo­nych na ten cel w ramach danego pro­jektu wynosi mak­sy­mal­nie 5% wydat­ków kwa­li­fi­ko­walnych. Nie wię­cej jed­nak niż 150 tys. zło­tych.


Kal­ku­la­cję i usta­le­nie wła­ści­wego limitu prze­pro­wa­dza się zarówno na eta­pie oceny wnio­sku o dofi­nan­so­wa­nie, jak i na eta­pie reali­za­cji pro­jektu. Wska­zany limit kwo­towy nie doty­czy pro­jek­tów, które – zgod­nie z doku­men­tami stra­te­gicz­nymi – posia­dają sta­tus pro­jek­tów poza­kon­kur­so­wych.

Wydatki oso­bowe mogą sta­no­wić wyda­tek kwa­li­fi­ko­walny w pro­por­cji, w jakiej dany pra­cow­nik poświęca swój czas na dzia­ła­nia zwią­zane z reali­za­cją pro­jektu współ­fi­nan­so­wa­nego z Regio­nal­nego Pro­gramu Ope­ra­cyj­nego. Bene­fi­cjent zobo­wią­zany jest do wyna­gra­dza­nia per­so­nelu zgod­nie z prze­pi­sami prawa kra­jo­wego, w tym w szcze­gól­no­ści z Kodek­sem pracy i Kodek­sem cywil­nym.

Co jeśli per­so­nel pro­jektu to zewnę­trzy podmiot?

Jeżeli bene­fi­cjent powie­rza zarzą­dza­nie pro­jek­tem podmio­towi zewnętrz­nemu, wyda­tek z tym zwią­zany także może zostać uznany za kwa­li­fi­ko­walny. Bene­fi­cjent musi jed­nak to w spo­sób racjo­nalny uza­sad­nić. Umowa doty­cząca zarzą­dza­nia pro­jek­tem musi zostać zawarta zgod­nie z pra­wem zamó­wień publicz­nych lub z posza­no­wa­niem zasady uczci­wej kon­ku­ren­cji oraz z zasa­dami zawie­ra­nia umów.

Wyna­gro­dze­nie per­so­nelu pro­jektu

Do wspar­cia kwa­li­fi­kują się w szcze­gól­no­ści nastę­pu­jące skład­niki wyna­gro­dze­nia:

  1. wyna­gro­dze­nie brutto,
  2. składki pra­co­dawcy na ubez­pie­cze­nie spo­łeczne, zdro­wotne,
  3. składki odpro­wa­dzane na Fun­dusz pracy, Fun­dusz Gwa­ran­to­wa­nych Świad­czeń Pra­cow­ni­czych, odpisy ZFŚS oraz Pra­cow­ni­czy Pro­gram Eme­ry­talny zgod­nie z ustawą z 20 kwiet­nia 2014 r. o pra­cow­ni­czych pro­gra­mach eme­ry­tal­nych,
  4. dodat­kowe wyna­gro­dze­nie roczne, o ile jego przy­zna­nie wynika z prze­pi­sów prawa pracy i odpo­wiada pro­por­cji, w któ­rej wyna­gro­dze­nie zasad­ni­cze będące pod­stawą jego nali­cza­nia jest roz­li­czane w ramach pro­jektu.

Ile mak­sy­mal­nie może pra­co­wać per­so­nel pro­jektu?

Wydatki zwią­zane z zaanga­żo­wa­niem osoby wyko­nu­ją­cej zada­nia w pro­jek­cie/projektach kwa­li­fi­kują się do wspar­cia ze środ­ków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego jeżeli:

  1. obcią­że­nie z tego wyni­ka­jące nie wyklu­cza moż­li­wo­ści pra­wi­dło­wej i efek­tyw­nej reali­za­cji wszyst­kich zadań powie­rzo­nych tej oso­bie,
  2. łączne zaanga­żo­wa­nie zawo­dowe tej osoby w reali­za­cję wszyst­kich pro­jek­tów finan­so­wa­nych z fun­du­szy struk­tu­ral­nych i Funduszu Spójności oraz dzia­łań finan­so­wych z innych źró­deł, w tym środ­ków wła­snych bene­fi­cjenta i innych podmio­tów, nie prze­kra­cza 276 godzin mie­sięcz­nie,
  3. wyko­na­nie zadań jest potwier­dzone pro­to­ko­łem pra­wi­dło­wo­ści ich wyko­na­nia, zawie­ra­ją­cym liczbę oraz ewi­den­cję godzin w danym mie­siącu kalen­da­rzo­wym poświę­co­nych na wyko­ny­wa­nie zadań w pro­jek­cie, z wyłą­cze­niem przy­padku, gdy osoba ta wyko­nuje zada­nia na pod­sta­wie sto­sunku pracy, a doku­menty zwią­zane z jej zaanga­żo­wa­niem wyraź­nie wska­zują na jej godziny pracy ze szcze­gó­ło­wo­ścią „od (…) do (…) ”oraz z wyłą­cze­niem przy­padku, gdy osoba ta wyko­nuje zada­nia na pod­sta­wie umowy o dzieło.

Dodat­kowo, warunki wska­zane w punk­tach a i b są spraw­dzane przed zaanga­żo­wa­niem danej osoby do pro­jektu. Muszą być speł­nione także przez cały okres zaan­ga­żo­wa­nia w pro­jek­cie. W przy­padku prze­kro­cze­nia limitu zaan­ga­żo­wa­nia zawo­do­wego, za niekwa­li­fi­ko­walne uznaje się w cało­ści lub czę­ści wyna­gro­dze­nie tej osoby.

Obcią­że­nie pracą a forma zatrud­nie­nia per­so­nelu pro­jektu

Limit zaan­ga­żo­wa­nia zawo­do­wego doty­czy wszyst­kich form zaan­ga­żo­wa­nia zawo­do­wego, w szcze­gól­no­ści:

  1. w przy­padku sto­sunku pracy – uwzględ­nia liczbę dni robo­czych w danym mie­siącu wyni­ka­ją­cych ze sto­sunku pracy, przy czym do limitu wli­cza się czas nie­obec­no­ści pra­cow­nika zwią­zanej ze zwol­nie­niami lekar­skimi i urlo­pem wypo­czyn­ko­wym, a nie wli­cza się czasu nie­obec­no­ści pra­cow­nika zwią­zanej z urlo­pem bez­płat­nym,
  2. w przy­padku umów cywil­no­praw­nych, samo­za­trud­nie­nia oraz innych form zaan­ga­żo­wa­nia – uwzględ­nia czas fak­tycz­nie prze­pra­co­wany, w tym czas zaan­ga­żo­wa­nia w ramach wła­snej dzia­łal­no­ści gospo­dar­czej poza pro­jek­tami (o ile doty­czy).

Wydatki zwią­zane z wyna­gro­dze­niem per­so­nelu projektu są kwa­li­fi­ko­walne pod warun­kiem, że ich wyso­kość odpo­wiada staw­kom fak­tycz­nie sto­so­wa­nym u bene­fi­cjenta poza pro­jek­tami współ­fi­nan­so­wa­nymi z Euro­pej­skiego Fun­du­szu na rzecz Inwe­sty­cji Stra­te­gicz­nych (EFSI) na ana­lo­gicz­nych sta­no­wi­skach lub na sta­no­wi­skach wyma­ga­ją­cych ana­lo­gicz­nych kwa­li­fi­ka­cji. Doty­czy to rów­nież pozo­sta­łych skład­ni­ków wyna­gro­dze­nia, w tym nagród oraz pre­mii.


Czy wiesz, że…?

W przy­padku pro­jek­tów part­ner­skich nie jest dopusz­czalne anga­żo­wa­nie per­so­nelu pro­jektu pra­cow­ni­ków part­ne­rów przez bene­fi­cjenta i odwrot­nie.


Per­so­nel pro­jektu musisz skom­ple­to­wać już na eta­pie skła­da­nia wnio­sku o dofi­nan­so­wa­nie. Warto dobrze prze­my­śleć, kogo zaan­ga­żu­jesz do pracy przy swoim pro­jekcie. Dlaczego? Ponieważ w dużej mie­rze od tego zależy pra­wi­dłowa i sprawna reali­za­cja unij­nej inwe­sty­cji. Teraz już wiesz, na co zwró­cić uwagę zatrud­nia­jąc kadrę pro­jektu.

Powo­dze­nia!

Super Elka